Rudawa (rzeka)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ten artykuł dotyczy rzeki. Zobacz też: inne znaczenia słowa "Rudawa".
Rudawa
Krajobraz znad Rudawy Stanisława Wyspiańskiego
Krajobraz znad Rudawy Stanisława Wyspiańskiego
Kontynent Europa
Państwo  Polska
Rzeka
Długość 35,8 km
Powierzchnia zlewni 318,3 km²
Średni przepływ 2,5 m³/s
Źródło
Miejsce połączenie Krzeszówki i Rudawki w Rudawie
Współrzędne 50°07′02,7″N 19°42′09,2″E/50,117414 19,702563
Ujście
Recypient Wisła
Miejsce Kraków
Współrzędne 50°03′06,3″N 19°54′58,1″E/50,051759 19,916131
Położenie na mapie województwa małopolskiego
Mapa lokalizacyjna województwa małopolskiego
źródło
źródło
ujście
ujście
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
źródło
źródło
ujście
ujście
Rudawa
Rudawa w Rudawie
Dawny most na Rudawie w Zabierzowie
Rudawa w Krakowie-Zwierzyńcu
Rudawa w Krakowie-Woli Justowskiej
Rudawa przy ul. Emaus w Krakowie
Rudawa w Krakowie
Rudawa w Krakowie

Rudawarzeka w województwie małopolskim, lewy dopływ Wisły, do której uchodzi w 75,4 km biegu Wisły, przy Bulwarze Rodła w Krakowie. Stanowi jedno ze źródeł wody pitnej dla Krakowa (ujęcie w Mydlnikach).

Przebieg[edytuj]

Rudawa powstaje z połączenia Krzeszówki i Rudawki, wypływających z Wyżyny Olkuskiej na południowo zachodnich krańcach wsi Rudawa, następnie płynie przez Rów Krzeszowicki, gdzie przepływa przez Niegoszowice, Kochanów i Zabierzów, pod Szczyglicami przedziera się przez Grzbiet Tenczyński i uchodzi w Krakowie między Półwsiem Zwierzynieckim a Zwierzyńcem koło klasztoru Norbertanek. Rzeka przepływa przez piękne krajobrazowo i ciekawe geologicznie i przyrodniczo obszary Tenczyńskiego Parku Krajobrazowego. W miejscu gdzie przełamuje Garb Tenczyński, znajduje się rezerwat przyrody Skała Kmity.

Na terenie Krakowa Rudawa poprowadzona jest sztucznym korytem obwałowanym wraz z bulwarami. U ujścia co roku organizuje się wielkanocny festyn zwany Emaus. Po obu stronach rzeki, począwszy od Salwatora, wzdłuż Błoń i niemal do Mydlnik ciągną się bulwary. Początkowo wiodą nim asfaltowe alejki spacerowe oraz drogi rowerowe, a następnie malowniczo przechodzi on jednym z obrzeży Błoń. W dalszej części Rudawa i jej bulwary przebiegają pośród ogródków działkowych i bujnej zieleni Woli Justowskiej.

Historia[edytuj]

Przed uregulowaniem rzeki w latach 1910-1912 Rudawa przepływała przez Kraków kilkoma odnogami. Jedna z nich zwana była Młynówką Królewską. Do XIX wieku Rudawa przepływając przez teren krakowskich błoń i wylewając co roku wiosną, zamieniała go w grzęzawisko, na wysepkach którego w latach epidemii cholery pozostawiano umierających. Rozlewiska Rudawy na obszarze Błoń nazywano wówczas Niecieczą ze względu na brak głównego nurtu w tym miejscu.

Zobacz też[edytuj]

Bibliografia[edytuj]

Linki zewnętrzne[edytuj]