Rudawa (rzeka)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
 Ten artykuł dotyczy rzeki. Zobacz też: inne znaczenia słowa "Rudawa".
Rudawa
Krajobraz znad Rudawy Stanisława Wyspiańskiego
Krajobraz znad Rudawy Stanisława Wyspiańskiego
Kontynent Europa
Państwo  Polska
Rzeka
Długość 35,8 km
Powierzchnia zlewni 318,3 km²
Średni przepływ 2,5 m³/s
Źródło
Miejsce połączenie Krzeszówki i Rudawki w Rudawie
Współrzędne 50°07′02,690″N 19°42′09,227″E/50,117414 19,702563
Ujście
Recypient Wisła
Miejsce Kraków
Współrzędne 50°03′06,3324″N 19°54′58,0716″E/50,051759 19,916131
Położenie na mapie województwa małopolskiego
Mapa lokalizacyjna województwa małopolskiego
źródło
źródło
ujście
ujście
Rudawa
Rudawa w Rudawie
Rudawa w Rudawie

Rudawarzeka w województwie małopolskim, lewy dopływ Wisły, do której uchodzi w 75,4 km biegu Wisły, na Bulwarze Rodła. Stanowi jedno ze źródeł wody pitnej dla Krakowa (ujęcie w Mydlnikach).

Przebieg[edytuj | edytuj kod]

Rudawa powstaje z połączenia Krzeszówki i Rudawki, wypływających z Wyżyny Olkuskiej na południowo zachodnich krańcach wsi Rudawa, następnie płynie przez Rów Krzeszowicki, gdzie przepływa przez Zabierzów, przedziera się przez Grzbiet Tenczyński i uchodzi w Krakowie między Półwsiem Zwierzynieckim a Zwierzyńcem koło klasztoru Norbertanek. Rzeka przepływa przez piękne krajobrazowo i ciekawe geologicznie i przyrodniczo obszary Tenczyńskiego Parku Krajobrazowego. W miejscu gdzie przełamuje Garb Tenczyński, znajduje się rezerwat przyrody Skała Kmity.

Na terenie Krakowa Rudawa poprowadzona jest sztucznym korytem obwałowanym wraz z bulwarami. U ujścia co roku organizuje się wielkanocny festyn zwany Emaus. Po obu stronach rzeki, począwszy od Salwatora, wzdłuż błoń i niemal do Mydlnik rozlega się bulwar. Początkowo wiodą nim asfaltowe alejki spacerowe oraz drogi rowerowe, a następnie malowniczo przechodzi on jednym z obrzeży błoń. W dalszej części Rudawa i jej bulwary przebiegają pośród ogródków działkowych i bujnej zieleni Woli Justowskiej.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Przed uregulowaniem rzeki w latach 1910-1912 Rudawa przepływała przez Kraków kilkoma odnogami. Jedna z nich zwana była Młynówką Królewską. Do XIX wieku Rudawa przepływając przez teren krakowskich błoń i wylewając co roku wiosną, zamieniała go w grzęzawisko, na wysepkach którego w latach epidemii cholery pozostawiano umierających. Rozlewiska Rudawy na obszarze Błoń nazywano wówczas Niecieczą ze względu na brak głównego nurtu w tym miejscu.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]