Rudolf Komorek

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Rudolf Komorek
Czcigodny Sługa Boży
Rudolf Komorek
Data i miejsce urodzenia 11 października 1890
Bielsko
Data i miejsce śmierci 11 grudnia 1949
São José dos Campos
Misjonarz w stanie Rio Grande do Sul, Brazylia
Okres sprawowania 1924 – 1949
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolicki
Inkardynacja Salezjanin
Prezbiterat 22 lipca 1913

Rudolf Komorek (ur. 11 października 1890 w Bielsku, zm. 11 grudnia 1949 w São José dos Campos) – polski prezbiter, salezjanin, Czcigodny Sługa Boży Kościoła katolickiego, misjonarz w Brazylii.

Biografia[edytuj | edytuj kod]

Urodził się 11 października 1890 roku w Bielsku należącym w tamtych czasach do Austro-Węgier (obecnie Bielsko-Biała). Był trzecim z siedmiorga dzieci Jana Komorka, z zawodu kowala, i Agnieszki z domu Gach, położnej i krawcowej.

Mając 19 lat, wstąpił do seminarium w Widnawie, należącym do archidiecezji wrocławskiej. 22 lipca 1913 otrzymał święcenia kapłańskie z rąk kardynała Georga Koppa. Pierwszy rok kapłańskiej posługi spędził wśród mieszkających w Strumieniu rolników.

Działalność w okresie wojny[edytuj | edytuj kod]

Kiedy w 1914 roku wybuchła I wojna światowa, a młodzi parafianie ks. Rudolfa zostali powołani do wojska, postanowił im towarzyszyć. Najpierw został kapelanem szpitali wojskowych w Krakowie. Jego brat, Robert, napisał:

Quote-alpha.png
Odwiedziłem go raz w szpitalu w Krakowie w czasie urlopu. Pacjenci kochali go bardzo. Zawsze był wśród nich, starając się ulżyć ich cierpieniu.[1]

W 1916 roku poprosił o przeniesienie na front. Służył w piechocie w Tyrolu. Otrzymał medal "Czerwony Krzyż" za odwagę. W uzasadnieniu napisano: Rzadki przykład kapłana, który idealnie wykorzystuje swoje powołanie. Gdy wojna dobiegła końca, razem z 300 000 żołnierzy austriackich dostał się do włoskiej niewoli.

Kapłaństwo[edytuj | edytuj kod]

Po wojnie pracował w Pogwizdowie, a następnie, pod koniec 1919 roku, został proboszczem we Frysztaku. W tym czasie zwrócił się z prośbą do kardynała Bertrama o pozwolenie na wstąpienie do salezjanów. Odmówiono mu ze względu na brak kapłanów. Na parafii pozostał do 1922 roku.

Żył ubogo. Nosił buty, w których wrócił z wojska. Po otrzymaniu miesięcznej pensji, rozdawał ją ubogim, których odwiedzał. Spał na twardej ławie okryty kocem. Pewnego razu, kiedy udał się z Najświętszym Sakramentem do chorego i stwierdził, że ten nie ma czym się okryć, oddał mu swój jedyny koc. Odtąd okrywał się własnym płaszczem. Jego konfesjonał otaczał zawsze tłum ludzi. Wszystkich traktował niezwykle uprzejmie. Szczególnie kochał dzieci.

Działalność misyjna[edytuj | edytuj kod]

W październiku 1922 roku, mając 32 lata, będąc już od 9 lat kapłanem, rozpoczął nowicjat salezjański, zwracając się jednocześnie o pozwolenie na wyjazd na misje. Ponieważ w tym czasie salezjanie z Brazylii poprosili o przyjazd kapłanów do pracy wśród tamtejszej Polonii, prośba ks. Rudolfa została rozpatrzona pozytywnie. W Turynie otrzymał krzyż misyjny z rąk księdza generała Filipa Rinaldiego, a 27 listopada 1924 roku przybył do Rio de Janeiro.

Został skierowany do pracy wśród Polonii w São Feliciano w stanie Rio Grande do Sul. Miał uczyć w szkółkach i posługiwać w okolicznych kościołach i kaplicach. Ksiądz Konstanty Zajkowski, jego proboszcz, wspominał:

Quote-alpha.png
Dla kolonistów był aniołem pocieszycielem. Przygotowywał dzieci do Pierwszej Komunii św. i odprawiał Msze św. w niemal dziesięciu szkołach, które otwarto na terenie kolonii... Wiele razy w tygodniu jeździł konno do chorych z Wiatykiem... Do późnych godzin przebywał wśród ludzi w kościele, modląc się i odmawiając różaniec. Wykorzystywał wszystkie spotkania do głoszenia nauki Chrystusa... [1]

Od 1929 do 1934 roku był wikarym w Niterói w Sanktuarium Maryi Wspomożycielki, a następnie od 1934 do 1936 roku, w Luis Alves w stanie Santa Catarina, w kolonii włoskiej i polskiej.

W czerwcu 1936 roku ks. inspektor postanowił posłać ks. Rudolfa do seminarium salezjańskiego w Lavrinhas w stanie São Paulo jako spowiednika, w przeświadczeniu, że nikt nie będzie potrafił lepiej wychować młodych salezjanów do życia ofiarnego i świętego. Ks. Rudolf, przed spowiedzią i po niej długo się modlił. Jego konfesjonał zawsze otaczało wielu ludzi, którzy oczekiwali nie tylko rozgrzeszenia, ale też rady. Według relacji wiernych posiadał niezwykłą zdolność wyczucia grzechów penitenta, jeszcze przed ich wyznaniem. Według niektórych świadectw posiadał zdolność bilokacji, a w czasie odprawiania Eucharystiilewitacji[2].

W styczniu 1941 roku stan zdrowia ks. Rudolfa zaczął budzić obawy przełożonych: męczył go nieustanny kaszel, został więc posłany do domu wypoczynkowego salezjanów w São José dos Campos. Lekarz stwierdził u niego zaawansowaną gruźlicę obu płuc. Choć sam chory, nadal pracował cały dzień w kościele, w przytułku dla starców i w sanatorium. Wielu jego podopiecznych otrzymało Najświętszy Sakrament od Santo Padre, – "świętego kapłana" w obliczu śmierci, mimo ich wcześniejszej wrogości wobec Kościoła[3]. Prosił, aby leki przeznaczone dla niego oddawano ubogim. Zmarł 11 grudnia 1949 roku, przeżywszy 59 lat, z tego 26 jako członek Zgromadzenia Salezjańskiego.

Ksiądz dyrektor Gastone, który udzielił mu ostatnich pociech religijnych, powiedział:

Quote-alpha.png
Jeżeli ktoś przeżyje całe życie, spełniając codzienne obowiązki bez narzekania, bez zniechęcenia i bez załamywania się z powodu trudności, to jest rzeczywiście bohaterem. Takim na pewno był ksiądz Komorek – duszpasterz najbiedniejszych.[1]

Patronat[edytuj | edytuj kod]

Szczególnym miejscem kultu Sługi Bożego Rudolfa Komorka jest São Paulo.

Znaczenie[edytuj | edytuj kod]

Według zgodnego świadectwa tych, którzy go znali, zarówno w czasie swej kapłańskiej służby na ziemiach polskich, jak i na misjach odznaczał się wysokim stopniem zjednoczenia z Bogiem, wybitnym umiłowaniem kapłańskiego i zakonnego powołania oraz wysoko rozwiniętą ascezą osobistą. Z tego powodu współcześni świadkowie jego życia – przełożeni, koledzy i wierni uważali, że mają do czynienia z kapłanem i współbratem o wyjątkowym rozwoju życia duchowego. Niektórzy nazywali go "świętym kapłanem". Jego zasługą dla Kościoła było wiele nawróceń[3].

Proces beatyfikacyjny[edytuj | edytuj kod]

Powszechna i zgodna opinia wpłynęła na stosunkowo szybkie wdrożenie sprawy jego beatyfikacji i kanonizacji[4]. 13 stycznia 1964 roku nastąpiło uroczyste otwarcie procesu informacyjnego w São José dos Campos, gdzie zakończył życie. W roku 1995 przez Jana Pawła II ks. Rudolf Komorek SDB został podniesiony do godności Czcigodnego Sługi Bożego

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

  1. a b c (Biograf ks. Komorka) Riolando Azzi: Apostoł ubogich – ks. Rudolf Komorek misjonarz-salezjanin; [z port. tł. Teresa Hrankowska]. Łódź: Wydawnictwo salezjanie, 1984. BBN:PB 9863/84.
  2. Padre Santo – święty ksiądz, Salezjański Wolontariat Misyjny, 2011
  3. a b ks. Stanisław Szmidt: Duszpasterz najbiedniejszych – ks. Rudolf Komorek. [dostęp 2009-12-10].
  4. Akt diecezjalnego procesu beatyfikacyjnego ks. Komorka złożony, (ANS – Watykan: 7 grudnia) – Wicepostulator sprawy dotyczącej beatyfikacji i kanonizacji ks. Rodolfo Komorka SDB (1890–1949), w dniu 5 grudnia, przedstawił Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, akt diecezjalnego procesu w sprawie ewentualnego cudu przypisywanego wstawiennictwu Czcigodnego Sługi Bożego. W ten sposób rzymski etap procesu rozpoczęto i może on doprowadzić do beatyfikacji ks. Rodolfo. Wicepostulatorowi, ks. Reinaldo Barbosa de Oliveira, towarzyszyli, Postulator generalny – ks. Enrico dal Covolo, współpracownik Postulatura – ks. Luigi Fedrizzi i były prowincjał Prowincji Brazylijskiej São Paulo – ks. Antonio C. Altieri. W międzyczasie, w San José dos Campos (stan São Paulo), proste i mocne świadectwo świętości ks. Komorka, jego głęboką pobożność, zwłaszcza miłość do świętej Eucharystii, jego niestrudzona służba bliźniemu i jego stałość ducha pokuty, stworzyły i nadal stanowią przykład dla pokoleń wiernych. Na powitanie, Wicepostulator, Przełożony Generalny, wyraził nadzieję, że proces w sprawie cudu może być zakończony w krótkim czasie i że wkrótce, ks. Komorek będzie jednym z błogosławionych w Towarzystwie Salezjańskim.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Riolando Azzi: Apostoł ubogich – ks. Rudolf Komorek misjonarz-salezjanin / Riolando Azzi ; [z port. tł. Teresa Hrankowska]. Łódź: Wydawnictwo salezjanie, 1984. BBN:PB 9863/84.
  • Fausto Santa Catarina: Ksiądz Rudolf Komorek czyli Święty kapłan / Fausto Santa Catarina ; [tekst Paulo Paiva ; il. Seabra e Kussumoto ; z port. tł. Ludwik Karczewski].. Warszawa: Salezjański ośrodek misyjny, 1988. BBN:PB 2822/93.
  • Stanisław Kosiński: Polscy salezjanie w służbie emigracji. Lublin: 1982.
  • Ks. Stanisław Szmidt: Magazyn Don Bosco nr 10/2002.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]