Ryszard III (sztuka)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ryszard III
Richard III
Ilustracja
Strona tytułowa pierwszego wydania Ryszarda III
Autor William Szekspir
Typ utworu kronika
Wydanie oryginalne
Język angielski
Data wydania 1592

Ryszard III (ang. Richard III) – kronika, napisana przez Williama Shakespeare'a, będąca częścią pierwszej tetralogii. Opisuje losy króla Ryszarda III. Początkowo była określana jako tragedia, jednak bardziej pasuje do niej określenie kronika, tak też została zaklasyfikowana w Pierwszym Folio. Jest po Hamlecie drugą najdłuższą sztuką tego autora, przez co rzadko jest wystawiana w całości. Uznaje się, że została napisana około roku 1592. To właśnie z tego utworu pochodzi słynny zwrot Konia! Konia! Królestwo za konia! (ang. A horse! A horse! My kingdom for a horse! ).

Publikacja i inscenizacje[edytuj | edytuj kod]

Została zarejestrowana w rejestrze Stationers Company (organizacji zajmującej się regulacją praw autorskich) w 1597 roku. Była wielokrotnie wydawana, najbardziej znane wydanie pochodzi z roku 1623 (Pierwsze Folio).

Pierwsza znana inscenizacja miała miejsce w sobotę, 17 listopada 1633, kiedy urodziny obchodziła królowa Henrietta Maria Burbon.

Ciekawostki[edytuj | edytuj kod]

Według historyków, Szekspir jak i wielu innych kronikarzy Tudorów, oczerniali Ryszarda, przypisując mu ogromne zbrodnie i czyniąc go, tak jak to zrobił William Szekspir w swojej sztuce Ryszard III, ucieleśnieniem wszelkiego zła. Obecnie czytelnik może zrozumieć sztukę, jako oskarżenie monarchii jako formy rządów. Oczywiście, w ówczesnej Anglii autor nie mógłby sobie pozwolić na takie poglądy. Przypisywanie Ryszardowi szeregu zbrodni ma na celu usprawiedliwienie obalenia jego i przejęcie władzy przez dynastię Tudorów (czyli i ówczesnej królowej Elżbiety I), Jednak w XVII w. pojawiły się próby rehabilitacji postaci Ryszarda. Przybrały one na sile w XIX i XX w., kiedy to powstało szereg stowarzyszeń mających na celu obronę postaci Ryszarda. Są to m.in. Stowarzyszenie Przyjaciół Króla Ryszarda III, czy Towarzystwo Ryszarda III.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]