Ryszard II (sztuka)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Strona tytułowa wydania z 1615 roku.

Ryszard II (ang. The Tragedy of King Richard the Second) – kronika napisana przez Williama Shakespeare’a około roku 1595, opisująca losy króla Ryszarda II, władającego Anglią w latach 1377-1399. Jest częścią drugiej tetralogii.

Wydanie i inscenizacje[edytuj | edytuj kod]

Pomimo że Pierwsze Folio, wydane w 1623 roku klasyfikuję tę sztukę jako kronikę, wydania z 1597 roku nazywa ją tragedią (The tragedie of King Richard the second).

Po raz pierwszy została wystawiona w prywatnym domu (było to dość niezwykłe dla grupy Szekspira) w roku 1595. Kolejne znane inscenizacje pochodzą kolejno z lat: 1601, 1607 i 1631.

Polskie wydania[edytuj | edytuj kod]

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Źródłem dla napisania tego utworu były zachowane kroniki. Zgodnie z tym, co sugeruje tytuł, opowiada on historię króla Ryszarda II. Na początku, ma on rozstrzygnąć spór pomiędzy Henrym Bolingbroke a Thomasem Mowbray. W końcu, skazuje obu na wygnanie, pierwszego na 10 lat, drugiego – na zawsze. Ryszard opuszcza kraj i udaje się na wojnę. Bolingbroke zbiera jednak armię i uderza na południe Anglii. Koronuje się jako Henryk IV, Ryszarda zaś zamyka w więzieniu.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]