SOV (Subject Object Verb)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

SOV (ang. Subject Object Verb, dosł. podmiot dopełnienie orzeczenie) – skrót oznaczający typ zdania, w którym podmiot występuje przed dopełnieniem, a orzeczenie występuje na końcu oraz typ języka, w którym takie zdania są dominujące. Jest to jeden z dwóch najpopularniejszych typów obok SVO.

Przykładowe języki SOV[edytuj]

To m.in: łacina, japoński, koreański, ajnoski, abazyński, tamilski, tybetański, hindi, perski, turecki, ujgurski, baskijski, pranordyjski czy keczua.

Przykładowe zdanie SOV w języku japońskim:

  • 私はリンゴを食べました。
Watashi[rzecz.] wa[temat] ringo[rzecz.] o[dopeł.] tabemashita[hon. czas. przeszły].
Watashi wa (podmiot) ringo o (dopełnienie) tabemashita (orzeczenie).
Ja (podmiot) jabłko (dopełnienie) zjadłem (orzeczenie).
Zjadłem jabłko.

W tym zdaniu, 私 (watashi) jest podmiotem (dokładniej, tematem) oznaczającym "ja" (pierwszą osobę liczby pojedynczej), który został oznaczony specyficznym dla języka japońskiego markerem (partykułą) tematu は (wa). リンゴ (ringo) jest dopełnieniem, które podobnie jak podmiot, jest oznaczony kolejną partykułą - を (o), markerem dopełnienia w japońskim. 食べました (tabemashita) jest czasownikiem oznaczającym "jeść" i postawiony został na końcu zdania.

Podobne zdanie SOV w języku perskim:

  • من سیب را خوردم
Man (podmiot) sib rā (dopełnienie) khordam (orzeczenie)

Podmiotem w zdaniu jest من, oznaczające "ja". Dopełnienie stanowi سیب (jabłko) wraz z partykułą را, która w języku perskim następuje po dopełnieniu i spełnia również funkcję podobną do przedimka określonego. Zdanie zamyka orzeczenie خوردم ([z]jadłem).

Szyk zdania w łacinie[edytuj]

Trzeba jednak zauważyć, że w łacinie (wymienionej jako pierwszej) szyk jest w praktyce zupełnie swobodny, np. zdania: (ego) pomum edo (SOV), (ego) edo pomum (SVO), Edo ego pomum (VSO), Edo pomum ego (VOS), Pomum ego edo (OSV) i Pomum edo ego (OVS) są praktycznie ekwiwalentne; różnią się jedynie rozłożeniem nacisku na poszczególne elementy zdania.