Sabin ze Spoleto

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Święty
Sabin ze Spoleto
biskup
męczennik
Ilustracja
Św. Sabin przed namiestnikiem Venustianem
Data i miejsce śmierci

ok. 303
Spoleto (Umbria w Italii)

Czczony przez

Kościół katolicki

Wspomnienie

7 grudnia

Patron

Ivrea

Sabin ze Spoleto, wł. Sabino (Savino) di Spoleto (ur. w III wieku, zm. ok. 303 w Spoleto) – biskup i męczennik chrześcijański, święty Kościoła katolickiego.

Według niepewnego Passio z przełomu V i VI wieku, był biskupem jakiejś diecezji. Uważany był za biskupa Asyżu lub Faenzy. W czasach prześladowań chrześcijan, za panowania cesarza rzymskiego Maksymiana, miał być uwięziony za nawracanie pogan, najpierw w Asyżu i poddany torturom, a następnie przeniesiony do Spoleto. Tam, po kolejnych torturach zmarł. Pochowany został ok. 4 km od miasta.

Kult[edytuj | edytuj kod]

O wczesnym kulcie św. Sabina, jakim było nadanie jego imienia bazylice pod Spoleto, świadczą przekazy m.in. historyka bizantyńskiego Prokopiusza z Cezarei (zm. 561) i kronikarza Pawła Diakona (zm. przed 800). Również Grzegorz I (zm. 604) świadczył o kulcie Sabina, a w Rawennie znajduje się mozaika ze świętym.

Jego wspomnienie liturgiczne obchodzone jest według Martyrologium Rzymskiego 7 grudnia (wcześniej 30 grudnia).

Patronat[edytuj | edytuj kod]

Święty Sabin jest patronem miasta Ivrea[1]. W dniu liturgicznego wspomnienia ulicami odbywa się procesja z relikwiami św. Sabina.

Na obszarze Niemiec istniał w 1937 jeden kościół pod wezwaniem św. Sabina w Prenzlau. Ok. 1160–1170 był on też patronem klasztoru w Grobi na wyspie Uznam[2].

Relikwie[edytuj | edytuj kod]

Uważa się, że relikwie trafiły do Ivrei w 954 za sprawą księcia Konrada, syna uzurpatora Italii, margrabiego Berengara, który uciekł przed epidemią z ziemi ojca i schronił się w oddalonym od Spoleto o ok. 600 km mieście[1].

Święty w numizmatyce[edytuj | edytuj kod]

Istnieje przypisywana XII-wiecznemu księciu zachodniopomorskiemu Bogusławowi I emisja monety wzmiankująca świętego (typ Dannenberg 16)[3].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b San Sabino di Spoleto (Vescovo e martire) - Enciclopedia dei Santi (autor: Fabio Arduino) [dostęp: 2011-11-19] (wł.)
  2. Joachim Krüger, Die Münzprägung der pommerschen Herzöge, [w:] Die Herzöge von Pommern. Zeugnisse der Herrschaft des Greifenhauses, red. Norbert Buske, Joachim Krüger, Ralf-Gunnar Werlich, Wien–Köln–Weimar 2012, s. 51, przyp. 5.
  3. Joachim Krüger, Die Münzprägung der pommerschen Herzöge, [w:] Die Herzöge von Pommern. Zeugnisse der Herrschaft des Greifenhauses, red. Norbert Buske, Joachim Krüger, Ralf-Gunnar Werlich, Wien–Köln–Weimar 2012, s. 50, przyp. 5.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]