Sabin ze Spoleto

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Święty
Sabin ze Spoleto
biskup
męczennik
Sabinus.jpg
Św. Sabin przed namiestnikiem Venustianem
Data śmierci ok. 303
Spoleto (Umbria w Italii)
Kościół/
wyznanie
katolicki
Wspomnienie 7 grudnia
Patron Ivrea

Sabin ze Spoleto, wł. Sabino (Savino) di Spoleto (ur. w III wieku, zm. ok. 303 w Spoleto) – biskup i męczennik chrześcijański, święty Kościoła katolickiego.

Według niepewnego Passio z przełomu V i VI wieku, był biskupem jakiejś diecezji. Uważany był za biskupa Asyżu lub Faenzy. W czasach prześladowań chrześcijan, za panowania cesarza rzymskiego Maksymiana, miał być uwięziony za nawracanie pogan, najpierw w Asyżu i poddany torturom, a następnie przeniesiony do Spoleto. Tam, po kolejnych torturach zmarł. Pochowany został ok. 4 km od miasta.

O wczesnym kulcie św. Sabina, jakim było nadanie jego imienia bazylice pod Spoleto, świadczą przekazy m.in. historyka bizantyńskiego Prokopiusza z Cezarei (zm. 561) i kronikarza Pawła Diakona (zm. przed 800). Również Grzegorz I (zm. 604) świadczył o kulcie Sabina, a w Rawennie znajduje się mozaika ze świętym.

Jego wspomnienie liturgiczne obchodzone jest według Martyrologium Rzymskiego 7 grudnia (wcześniej 30 grudnia).

Święty Sabin jest patronem miasta Ivrea[1]. W dniu liturgicznego wspomnienia ulicami odbywa się procesja z relikwiami św. Sabina.

Uważa się, że relikwie trafiły do Ivrei w 954 za sprawą księcia Konrada, syna uzurpatora Italii, margrabiego Berengara, który uciekł przed epidemią z ziemi ojca i schronił się w oddalonym od Spoleto o ok. 600 km mieście[1].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

  1. 1,0 1,1 San Sabino di Spoleto (Vescovo e martire) - Enciclopedia dei Santi (autor: Fabio Arduino) [dostęp: 2011-11-19] (wł.)

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]