Sam Childers

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Sam Childers
Kaznodzieja z karabinem
Sam Childers 2009.jpg
Data i miejsce urodzenia 1962
Grand Forks, Dakota Północna
Rodzaj działalności działacz społeczny
Założyciel Fundacji
Przynależność Angels of East Africa

Sam Childers, ps. Kaznodzieja z karabinem (ur. 1962 w Grand Forks, Dakota Północna) – amerykański działacz społeczny, były członek gangu motocyklowego, założyciel fundacji Angels of East Africa zajmującej się ratowaniem dzieci w Sudanie Południowym i Ugandzie[1].

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Dzieciństwo i młodość[edytuj | edytuj kod]

Urodził się w Grand Forks w Dakocie Północnej. W wieku jedenastu lat razem z rodziną przeprowadził się do Grand Rapids w Minnesocie. W siódmej klasie popadł w alkoholizm, uzależnienie od heroiny i kokainy, zaczął pracować jako ochroniarz przy transakcjach narkotykowych, a jazda na motocyklu stała się dla niego stylem życia[2].

Nawrócenie[edytuj | edytuj kod]

Podczas jednej z transakcji na Florydzie poznał on striptizerkę Lynn, z którą w grudniu 1982 roku, po kilkunastu miesiącach znajomości, ożenił się. Niedługo po tym jego żona nawróciła się na chrześcijaństwo, a on sam przeżył przemianę duchową dopiero po zajściu przez nią w ciążę, co odczytał jako interwencję Boga, gdyż przez ostatnie pięć lat nie mogli począć dziecka. Ich córka, Paige, urodziła się w 1989 roku.

W 1992 roku, po rozpoczęciu nauki umożliwiającej zostanie pastorem, Childers założył w Central City w Pensylwanii wspólnotę religijną Shekinah Fellowship Church, która weszła w skład unii Zborów Bożych oraz zaczął pracować jako przedsiębiorca budowlany w Detroit[3].

Praca w Afryce[edytuj | edytuj kod]

Za namową pastora, w 1998 roku wyruszył w pierwszą ze swoich podróży do Sudanu, w trakcie których narażony był na ataki (m.in. odwetowe) Armii Bożego Oporu (LRA)[4].

Niedługo po pierwszej podróży, Childers i jego żona Lynn, poruszeni brutalnymi aktami przemocy LRA, założyli fundację Angels of East Africa[5], prowadzącą sierociniec w Nimule dla około 300 dzieci[6], dzięki któremu liczbę uratowanych przez nich osób można liczyć w tysiącach. Przydomek „Kaznodziei z karabinem” (ang. Machine Gun Preacher) zyskał dzięki chronieniu utworzonego przez siebie domu dziecka z AK-47 w ręku oraz organizacji zbrojnych rajdów na terytoria LRA w celu ratowania tamtejszych dzieci.

Swoje życie i doświadczenia Sam spisał w książce Another Man’s War[7].

Odniesienia w kulturze[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]