Sanetomo Minamoto

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Sanetomo Minamoto
(源実朝)
Imię japońskie
Kanji

源実朝

Transkrypcja Hepburna

Minamoto Sanetomo

Dziewiąty siogun
Trzeci siogun siogunatu Kamakura
Ilustracja
Wizerunek herbu
Mon rodu Minamoto
podpis
Siogun
Okres

od 1203
do 1219

Poprzednik

Yori'ie Minamoto

Następca

Yoritsune Kujō

Dane biograficzne
Dynastia

Minamoto

Data urodzenia

17 września 1192

Data śmierci

13 lutego 1219

Ojciec

Yoritomo Minamoto

Matka

Masako Hōjō

Sanetomo Minamoto (jap. 源実朝 Minamoto Sanetomo; ur. 17 września 1192, zm. 13 lutego 1219) – dziewiąty siogun w Japonii, trzeci siogunatu Kamakura i ostatni przywódca klanu Minamoto.

Sanetomo był drugim synem założyciela siogunatu Kamakura, Yoritomo Minamoto. Jego matką była Masako Hōjō, a starszym bratem – drugi siogun siogunatu Kamakura, Yori'ie Minamoto. W dzieciństwie nazywano go Senman.

Życie[edytuj | edytuj kod]

Po śmierci ojca Sanetomo w 1199, jego dziadek, Tokimasa Hōjō, dążył do zagarnięcia całej władzy politycznej i wojskowej.

Yori'ie Minamoto, starszy brat Sanetomo, odziedziczył tytuł sioguna w 1202, ale już po roku został pozbawiony tytułu i umieszczony w areszcie domowym za spiskowanie przeciwko klanowi Hōjō. Wkrótce potem, w 1203, Sanetomo został głową klanu Minamoto, a zarazem mianowany siogunem. W następnym roku Yori'ie został zamordowany przez Hōjō.

Sanetomo był marionetką swojej matki, Masako Hōjō, która wykorzystywała go w swojej wojnie przeciw Tokimasie Hōjō. Tokimasa wiele razy starał się odsunąć od władzy swego wnuka (pierwszy raz w 1205), co spowodowało, że Sanetomo obawiał się o swoje życie przez resztę swych dni.

Sanetomo, świadomy własnej bezsilności w stosunku do klanu Hōjō i chcąc uniknąć losu starszego brata, cały swój talent i energię włożył w pisanie poezji, zatrzymując pusty tytuł i zajmując kolejne stanowiska na bezsilnym, choć pełnym ceremoniału dworze cesarskim.

Sanetomo był poetą (różnie ocenianym). Pomiędzy 17 a 22 rokiem życia napisał ponad 700 wierszy, w czasie, gdy uczył go Teika Fujiwara. Jeden z jego wierszy znalazł się nawet w antologii Ogura Hyakunin-isshu ("100 poematów napisanych przez 100 poetów"), znakomitym zbiorze wierszy wczesnego okresu Heian i Kamakura.

W 1218 r. Sanetomo otrzymał jeden w głównych urzędów, ministra prawej strony.

Nękany lękiem przed zabójstwem popadł w obłęd i alkoholizm (mnich Eisai starał się mu pomóc, zastępując alkohol herbatą).

Zamach[edytuj | edytuj kod]

Schody w Tsurugaoka Hachiman-gu w Kamakura – miejsce zamachu na Sanetomo

Wieczorem 12 lutego 1219, Sanetomo schodził po schodach świątyni Tsurugaoka Hachiman-gu po uroczystościach z okazji objęcia przez niego urzędu ministra prawej strony[1]. Nagle, pojawił się tam jego siostrzeniec, Yoshinari Minamoto, syn drugiego sioguna Yori'ie Minamoto, zaatakował go i zamordował[1]. Za zbrodnię tę został ścięty parę godzin później[1]. To spowodowało, że wygasła główna linia klanu Minamoto, Seiwa-Genji.

Grobowiec Sanetomo na cmentarzu Jufuku-ji w Kamakurze

Ery bakufu Sanetomo[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Azuma Kagami; Mutsu (1995/06: 102-104)

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]