Sebastián Lerdo de Tejada

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Sebastián Lerdo de Tejada
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia

24 kwietnia 1823
Xalapa, Veracruz

Data i miejsce śmierci

21 kwietnia 1889
Nowy Jork

Prezydent Meksyku
Okres

od 19 lipca 1872
do 20 listopada 1876

Przynależność polityczna

Liberałowie

Poprzednik

Benito Juárez

Następca

Porfirio Díaz

Sebastián Lerdo de Tejada y Corral (ur. 24 kwietnia 1823, zm. 21 kwietnia 1889) – meksykański polityk i prezydent tego kraju w latach 1872-1876.

Tejada urodził się w Xalapa w stanie Veracruz w kreolskiej rodzinie. Przez 5 lat studiował teologię w seminarium duchownym w Puebli, następnie kształcił się w Colegio de San Idelfonso gdzie w wieku 29 lat ukończył prawo.

W swojej karierze politycznej znany był z aktywnego uczestnictwa w stronnictwie liberałów, którzy walczyli o władzę z konserwatystami. Był także zwolennikiem Benito Juáreza. W 1857 r. został ministrem spraw zagranicznych w gabinecie Ignacio Comonforta, funkcję tę sprawował przez okres trzech miesięcy. W 1861 r. został przewodniczącym Izby Deputowanych.

W czasie interwencji francuskiej i krótkiego okresu rządów Maksymiliana I opowiedział się po stronie republikanów i wniósł znaczący wkład w walkę z okupantem. W gabinecie prezydenta Juáreza objął tekę ministra spraw zagranicznych. 18 lipca 1872 r. w trakcie trwających w kraju zamieszek rozpoczął sprawowanie urzędu prezydenta.

Początkowo udało się mu uspokoić sytuację w kraju. Przedsięwziął także pierwsze kroki w celu unowocześnienia kraju (m.in. budowa kolei). 24 lipca 1876 r. został wybrany na kolejną kadencję, ale został zmuszony do ustąpienia w wyniku zamachu stanu przeprowadzonego przez Porfirio Díaza. Wcześniej do osłabienia jego popularności przyczyniły się środki, jakie przedsięwziął w celu zabezpieczenia sobie wygranej w wyborach oraz próby ograniczania praw stanowych na rzecz rządu centralnego.

Resztę swojego życia spędził na wygnaniu w Nowym Jorku, pochowany został w Meksyku.

Znanym politykiem był także jego brat Miguel Lerdo Tejada.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]