Francisco Madero

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Francisco Indalesio Madero González
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 30 października 1873
Parras
Data i miejsce śmierci 22 lutego 1913
miasto Meksyk
Flaga Meksyku
Prezydent Meksyku
Okres od 6 listopada 1911
do 18 lutego 1913
Poprzednik Francisco León de la Barra
Następca (Pedro Lascuráin) Victoriano Huerta

Francisco Indalesio Madero González (ur. 30 października 1873 w Parras, zm. 22 lutego 1913 w mieście Meksyk) – meksykański polityk. Prezydent Meksyku w latach 1911 - 1913.

Madero urodził się w jednej z najbogatszych rodzin w Meksyku, jego przodkowie wywodzili się z Portugalii. Kształcił się w Stanach Zjednoczonych, także na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley.

Madero był jednym z liderów opozycji przeciwko dyktaturze Porfirio Díaza - założył partię Nacional Antirreleccionista. Za działalność polityczną został aresztowany. Po uwolnieniu z więzienia uciekł do San Antonio w Teksasie, skąd nawoływał do wybuchu powstania przeciw Diazowi (w manifeście Plan San Luís Potosí). Jego słowa początkowo spotkały się z nikłym odzewem, jednak stopniowo zyskiwał zwolenników. W 1911 Diaz został zmuszony do ustąpienia ze stanowiska i udał się na wygnanie, a Madero wybrano prezydentem Meksyku.

Jako prezydent nie był w stanie poradzić sobie z konfliktem interesów, jaki zaistniał między popierającymi go grupami społecznymi. Pierwsi zbuntowali się chłopi, niektóre jego reformy i posunięcia nie podobały się także w kręgach wojskowych. 18 lutego 1913 został obalony przez Victoriano Huertę, cztery dni później zamordowano go na rozkaz prezydenta-uzurpatora.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Alan Palmer, Kto jest kim w polityce. Świat od roku 1860, Wydawnictwo Magnum, Warszawa, 1998, przeł. Wiesław Horabik, Tadeusz Szafrański

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Historia Meksyku