Serge Klarsfeld

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Serge Klarsfeld
Ilustracja
Serge Klarsfeld (2015)
Data i miejsce urodzenia

17 września 1935
Bukareszt

Zawód, zajęcie

historyk, prawnik

Odznaczenia
Krzyż Wielki Orderu Narodowego Legii Honorowej (Francja) Wielki Oficer Orderu Narodowego Legii Honorowej (Francja) Komandor Orderu Narodowego Legii Honorowej (Francja) Krzyż Wielki Orderu Narodowego Zasługi (Francja) Oficer Orderu Narodowego Zasługi (Francja) Krzyż Wielki Orderu Zasługi RFN Oficer Orderu Świętego Karola (Monako)

Serge Klarsfeld (ur. 17 września 1935 w Bukareszcie) – historyk, prawnik i pisarz francuski, wieloletni powojenny pogromca nazistów, działacz żydowski we Francji.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

W czasie wojny uciekł Gestapo w Nicei w 1943 roku. Jego ojciec, Arno, został deportowany do Auschwitz 61. transportem, z dnia 28 października 1943. Serge Klarsfeld jest absolwentem historii Sorbony, a także Instytutu Studiów Politycznych w Paryżu, doktorem nauk humanistycznych i paryskim adwokatem. Żonaty z Beate Klarsfeld.

Przez wiele lat tropił i wydawał sprawiedliwości ukrywających się nazistów, m.in. Aloisa Brunnera, Klausa Barbiego, Renégo Bousqueta, Jeana Leguaya, Maurice’a Papona i Paula Touviera. Zaangażowany w kampanię przeciwko Kurtowi Waldheimowi, po jego wyborze na prezydenta Austrii.

We Francji stworzył w 1979 roku Stowarzyszenie synów i córek deportowanych żydowskich z Francji (FFDJF), które odegrało istotną rolę w uznaniu przez władze francuskie odpowiedzialności Francji za deportacje Żydów. Serge Klarsfeld jest także wiceprezesem Fundacji Pamięci Szoa i członkiem rady Fundacji Auschwitz-Birkenau, a od 2012 roku także Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej.

W dniu 14 maja 2017 roku, w 30. rocznicę procesu Klausa Barbiego, w Izieu, gdzie były skrywane i zostały odnalezione przez Gestapo Dzieci z Izieu, Klarsfled dostał nagrodę Światło Pamięci[1].

Odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

Niemcy[edytuj | edytuj kod]

Francja[edytuj | edytuj kod]

Monako[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]