Siewierstal

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Siewierstal
Państwo  Rosja
Obwód  wołogodzki
Siedziba Czerepowiec
Data założenia 1993[1]
Forma prawna spółka akcyjna
Prezes Christopher Clark (prezes)
Aleksiej Mordaszow (dyrektor generalny)
Zatrudnienie 50 000 (2016)
Giełda MCX: CHMF
LSE: SVST
FWB: RTS2
ISIN RU0009046510
Dane finansowe
Przychody 14,104 mld $ (2012)
brak współrzędnych

Siewierstal (ros. Северсталь, ang. Severstal; dosł. „Północna Stal”) – rosyjska spółka z siedzibą w Czerepowcu[1] założona w 1993 roku, działająca głównie w branży hutniczej i górniczej. Począwszy od 2009 roku przedsiębiorstwo jest największym producentem stali w Rosji. Większość akcji spółki należy do Aleksieja Mordaszowa. Spółka Siewierstal jest właścicielem dużych zakładów przemysłowych na terenie Rosji, Ukrainy, Kazachstanu, Francji, Włoszech i w Stanach Zjednoczonych, jak również w kilku krajach afrykańskich. Przedsiębiorstwo posiada także aktywa wydobywcze, m.in. w Rosji, USA, Polsce i Włoszech, co zapewnia jej ciągłe dostawy surowców[1].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Początki przedsiębiorstwa sięgają jeszcze 1930 roku, kiedy na półwyspie Kolskim odkryto złoża rud żelaza, a następnie duże złoża węgla w rejonie dzisiejszego miasta Peczora[1]. Te dwa czynniki pozwoliły na usytuowanie w północno-zachodniej części Rosji trwałego przemysłu stalowego.

W 1940 roku rząd radziecki wydał uchwałę „w sprawie organizacji produkcji stali w północno-zachodniej części ZSRR”[1], która przyczyniała się do tworzenia huty stali w Czerepowcu. Budowę obiektu przyspieszono po zakończeniu wojny, i otwarto ją w dniu 24 sierpnia 1955 roku[1]. W kolejnych latach następował silny rozwój huty czyniąc Czerepowiec głównym ośrodkiem produkcji stali w Związku Radzieckim.

W dniu 24 września 1993 roku dekretem prezydenta Rosji Borysa Jelcyna, zakłady produkcyjne stali przekształcono poprzez prywatyzację w otwartą spółkę akcyjną Siewierstal[1].

Spółka jest notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych w Londynie, Moskwie oraz na Frankfurter Wertpapierbörse.

Przedsiębiorstwo jest właścicielem i głównym sponsorem klubu hokejowego Siewierstal Czerepowiec.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e f g Company History (ang.). www.severstal.com. [dostęp 2012-03-21].