Severstal

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Siewierstal)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Severstal
Северсталь
Logo
Państwo

 Rosja

Obwód

 wołogodzki

Siedziba

Czerepowiec

Data założenia

1993[1]

Forma prawna

spółka akcyjna

Prezes

Aleksiej Mordaszow (przewodniczącym rady dyrektorów)

Zatrudnienie

50 000 (2016)

Giełda

MCX: CHMF
LSE: SVST
FWB: RTS2

ISIN

RU0009046510

Dane finansowe
Przychody

14,104 mld $ (2012)

brak współrzędnych

Severstal (ros. Северсталь, ang. Severstal; dosł. „Północna Stal”) – rosyjska spółka z siedzibą w Czerepowcu[1] założona w 1993 roku, działająca głównie w branży hutniczej i górniczej. Spółka PAO Severstal to jedna z wiodących na świecie, pionowo zintegrowanych spółek górniczo-hutniczych. Począwszy od 2009 roku przedsiębiorstwo jest jednym z największych producentów stali w Rosji. Większość akcji spółki należy do Aleksieja Mordaszowa.

W skład grupy Severstal wchodzą dwie dywizje: Severstal Russian Steel, do której należą duże zakłady przemysłowe, głównie na terenie Rosji oraz dywizja Severstal Resources, w skład której wchodzą aktywa wydobywcze, głównie w Rosji, co zapewnia jej ciągłe dostawy surowców[1].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Początki przedsiębiorstwa sięgają jeszcze 1930 roku, kiedy na półwyspie Kolskim odkryto złoża rud żelaza, a następnie duże złoża węgla w rejonie dzisiejszego miasta Peczora[1]. Te dwa czynniki pozwoliły na usytuowanie w północno-zachodniej części Rosji trwałego przemysłu stalowego.

W 1940 roku rząd radziecki wydał uchwałę „w sprawie organizacji produkcji stali w północno-zachodniej części ZSRR”[1], która przyczyniała się do tworzenia huty stali w Czerepowcu. Budowę obiektu przyspieszono po zakończeniu wojny, i otwarto ją w dniu 24 sierpnia 1955 roku[1]. W kolejnych latach następował silny rozwój huty czyniąc Czerepowiec głównym ośrodkiem produkcji stali w Związku Radzieckim.

W dniu 24 września 1993 roku dekretem prezydenta Rosji Borysa Jelcyna, zakłady produkcyjne stali przekształcono poprzez prywatyzację w otwartą spółkę akcyjną Siewierstal[1].

Spółka jest notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych w Londynie, Moskwie oraz na Frankfurter Wertpapierbörse.

Przedsiębiorstwo jest właścicielem i głównym sponsorem klubu hokejowego Siewierstal Czerepowiec.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e f g Company History. www.severstal.com. [dostęp 2012-03-21]. (ang.).