Przejdź do zawartości

Skojarzenie (teoria grafów)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Skojarzenie (ang. matching) – podzbiór krawędzi grafu (ozn. ) o tej własności, że każdy wierzchołek jest końcem co najwyżej jednej krawędzi z [1]. Pary wierzchołków połączone bezpośrednio krawędzią należącą do są skojarzone przez Wierzchołki będące końcami krawędzi należących do są M-nasycone. Wierzchołki niebędące końcami krawędzi należących do są M-nienasycone.

Skojarzenie maksymalne (ang. maximal matching) – takie skojarzenie w grafie że po dodaniu dowolnej krawędzi spośród krawędzi do tego skojarzenia, przestaje ono być skojarzeniem[2].

Skojarzenie największe (ang. maximum matching) – takie skojarzenie w grafie że nie istnieje skojarzenie o większej liczbie krawędzi[3].

Skojarzenie doskonałe (albo „pełne”, ang. perfect matching) – podzbiór krawędzi grafu o tej własności, że każdy wierzchołek jest M-nasycony. Aby w grafie istniało skojarzenie doskonałe, musi on mieć parzystą liczbę wierzchołków. Skojarzenie doskonałe jest zawsze skojarzeniem największym i maksymalnym. W grafie może być wiele skojarzeń doskonałych[3].

Ścieżka przemienna (ang. alternating path) – ścieżka ułożona naprzemiennie z krawędzi grafu należących i nienależących do [4].

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. Reinhard Diestel: Graph Theory. Nowy Jork: 2000, s. 29. ISBN 0-387-95014-1.
  2. Skojarzenie maksymalne. cs.dartmouth.edu. [dostęp 2015-11-29].
  3. a b Skojarzenie największe. mimuw.edu.pl. [dostęp 2015-11-29].
  4. Ścieżka przemienna. xlinux.nist.gov. [dostęp 2015-11-29].