Smogornia

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Smogornia
Ilustracja
Smogornia od strony Przełęczy Karkonoskiej
Państwo  Polska
Położenie Szpindlerowy Młyn
Pasmo Sudety,
Karkonosze,
Śląski Grzbiet
Wysokość 1489[1] m n.p.m.
Położenie na mapie Sudetów
Mapa lokalizacyjna Sudetów
Smogornia
Smogornia
Ziemia50°46′N 15°41′E/50,766667 15,683333

Smogornia (czes. Stříbrný hřbet, niem. Mittagsberg) (1489 m n.p.m., 50°46'N, 15°41'E) – szczyt na głównej grani Karkonoszy (Śląski Grzbiet) w Polsce.

Położenie[edytuj | edytuj kod]

Położony jest we wschodniej części Śląskiego Grzbietu. Na zachodzie łączy się z Tępym Szczytem, na wschodzie z Równią pod Śnieżką[1]. Poszczególne fragmenty posiadają własne nazwy, jak Srebrny Upłaz, Čertovo návrší, Čertova louka, Stříbrne návrší.

Rzeźba terenu[edytuj | edytuj kod]

Poniżej wierzchowiny, pomiędzy Smogornią a Tępym Szczytem znajduje się Kocioł Smogorni, w którym swe źródła ma Srebrny Potok - dopływ Podgórnej. Wschodnie zbocza Smogorni podcięte są przez kotły polodowcowe Wielkiego Stawu i Małego Stawu[1].

Od Smogorni odchodzi ku północnemu wschodowi ramię, w którym występują Pielgrzymy, Suszyca, Czarna Góra, Skalnica i Przełęcz pod Czołem, która łączy go z Czołem.

Budowa geologiczna[edytuj | edytuj kod]

Masyw zbudowany jest z granitu karkonoskiego, zasłany blokami granitowymi. Rozległe gołoborza występują na południowych stokach.

Roślinność[edytuj | edytuj kod]

Wierzchołek prawie w całości jest porośnięty kosodrzewiną oraz łąkami górskimi[2].

Granica[edytuj | edytuj kod]

Granica polsko-czeska przechodzi o kilkadziesiąt metrów na południe od szczytu.

Ochrona przyrody[edytuj | edytuj kod]

Smogornia położona jest na obszarze Karkonoskiego Parku Narodowego oraz czeskiego Karkonoskiego Parku Narodowego (czes. Krkonošský národní park, KRNAP).

Turystyka[edytuj | edytuj kod]

Szczyt nie jest dostępny dla turystów[1]. 300 metrów na północ od szczytu, przechodząc przez Słonecznik, prowadzi szlak turystyczny czerwony czerwony szlak turystycznyDroga Przyjaźni Polsko-Czeskiej[1]. Przez Kocioł Smogorni na wysokości około 1200 m n.p.m. przebiega szlak turystyczny zielony zielony szlak prowadzący od Pielgrzymów w kierunku Przełęczy Karkonoskiej. Na południe od szczytu biegnie czeski zimowy szlak wyznaczony tyczkami. Z powodu braku szlaków jest jednym z najrzadziej odwiedzanych szczytów karkonoskich[2].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e Smogornia. W: Karkonoski Park Narodowy [on-line]. [dostęp 2017-12-29].
  2. a b Smogornia. W: Karkonosze Online [on-line]. [dostęp 2017-12-29].