Sulica (Karkonosze)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Sulica
Państwo

 Polska

Pasmo

Sudety,
Karkonosze,
Grzbiet Lasocki

Wysokość

942 m n.p.m.

Położenie na mapie Sudetów
Mapa konturowa Sudetów, u góry nieco na lewo znajduje się czarny trójkącik z opisem „Sulica”
Ziemia50°45′01,925″N 15°51′15,770″E/50,750535 15,854381

Sulica (niem. Molkenberg, 942 m n.p.m.) – szczyt w Karkonoszach, w obrębie Lasockiego Grzbietu.

Położony w północnej części Lasockiego Grzbietu, w bocznym ramieniu, odchodzącym od Łysociny ku północnemu wschodowi. Na północy Sulica łączy się przez Przełęcz Kowarską z Rudnikiem, pierwszym szczytem Rudaw Janowickich. Na wschód opada do Rozdroża Kowarskiego, gdzie graniczy ze wzgórzami Bramy Lubawskiej.

Masyw zbudowany ze skał metamorficznych wschodniej osłony granitu karkonoskiego – głównie gnejsów i łupków łyszczykowych z wkładkami amfibolitów i wapieni krystalicznych (marmurów).

Wierzchołek i stoki porośnięte górnoreglowymi lasami świerkowymi.

Wschodnimi zboczami pnie się szosa z Przełęczy Kowarskiej na Rozdroże Kowarskie, schodząca następnie przez Jarkowice i Miszkowice do Lubawki. Od Rozdroża Kowarskiego odchodzi szosa na Przełęcz Okraj wspinając się południowymi zboczami Sulicy. Wszystkie szosy charakteryzują się ostrymi zakrętami - serpentynami.

Północno-zachodnim zboczem biegnie szlak turystyczny żółty żółty szlak turystyczny z Przełęczy Kowarskiej na Przełęcz Okraj. Południowym zboczem biegnie szlak turystyczny zielony zielony szlak z Lubawki przez Rozdroże Kowarskie na Rozdroże pod Sulicą[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Mapa szlaków turystycznych. [dostęp 2020-10-04].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]