Skalny Stół

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Skalny Stół
Na szczycie Skalnego Stołu
Na szczycie Skalnego Stołu
Państwo  Polska
 Czechy
Położenie Malá Úpa
Pasmo Sudety,
Karkonosze,
Kowarski Grzbiet
Wysokość 1281 m n.p.m.
Położenie na mapie Sudetów
Mapa lokalizacyjna Sudetów
Skalny Stół
Skalny Stół
Ziemia50°45′10″N 15°47′32″E/50,752778 15,792222

Skalny Stół (czes. Tabule, Klepý, niem. Tafelstein) – najwyższy szczyt Kowarskiego Grzbietu w Karkonoszach, na jego zachodnim krańcu, na granicy polsko-czeskiej; wys. 1281 m n.p.m.

Na południe opada stromo ku Przełęczy Sowiej. Na wschodzie płytka przełęcz Siodło oddziela go od Czoła. Ku północnemu zachodowi odchodzi boczny grzbiet z Kruczą Kopą nad Karpaczem oraz Buławą nad Sowią Doliną.

Zbudowany ze skał metamorficznych należących do wschodniej osłony granitu karkonoskiego, głównie łupków łyszczykowych, miejscami z granatami, podrzędnie z gnejsów z wkładkami amfibolitów i łupków kwarcowych. Na szczycie i pod nim niewielkie skałki. Większe skałki znajdują się na zachodnich i północno-zachodnich zboczach. Są to Stare Granaty i Krukowa.

Szczyt położony jest na obszarze Karkonoskiego Parku Narodowego oraz czeskiego Karkonoskiego Parku Narodowego (czes. Krkonošský národní park, KRNAP).

Ze szczytu roztacza się rozległy widok na wschodnie Karkonosze, Kotlinę Jeleniogórską, Rudawy Janowickie, Góry Kaczawskie i okolice.

Węzeł pieszych szlaków turystycznych prowadzących:

w przeciwnym kierunku na Przełęcz Okraj,

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]