Sodomia

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
François Elluin, Sodomites provoquant la colère divine, dans Le pot-pourri (1781)

Sodomia – w języku polskim termin określający zoofilię[1].

W języku angielskim słowo sodomy oznacza stosunek analny[2][3] stanowiąc przykład fałszywego przyjaciela.

Religie[edytuj]

Chrześcijaństwo[edytuj]

Autor Słownika Biblii, W.R.F. Browning, zaznacza, że o Sodomie mówiło się jako o miejscu wielkiej niegodziwości, w jakim dochodziło do prób zbiorowego gwałtu i że nie istnieją żadne racjonalne świadectwa traktujące o jakimkolwiek związku miasta z upowszechnionym dziś pojęciem „przestępstw sodomii”, czyli pejoratywnym określeniem aktów homoseksualnych[4].

Kościół katolicki[edytuj]

W Katechizmie Kościoła Katolickiego termin ten często używany jest w rozumieniu grzechu sodomii[5] i pochodzi od nazwy biblijnego miasta Sodoma, które według Starego Testamentu zostało zniszczone przez Boga[6].

Zdaniem ks. Kieniewicza, w znaczeniu biblijnym "sodomia" oznacza grzechy rozwiązłości płciowej i nie była łączona z zoofilią[7].

W doktrynie Kościoła katolickiego jest jednym z tzw. grzechów wołających o pomstę do nieba.

Niektórzy, na podstawie badań historyczno-krytycznych oraz patrystycznych w przewinieniu (grzechu) biblijnych Sodomitów, dostrzegają nie tyle kwestie seksualne, co problem niegościnności. W tamtej kulturze gościnność była bardzo istotną cnotą, a wykroczenia przeciw niej aktem dogłębnie niemoralnym. W tym duchu ten problem tłumaczy Dawid Gospodarek, komentując kontrowersje związane z przyjmowaniem imigrantów[8].

Zobacz też[edytuj]

Przypisy

  1. SJP: sodomia
  2. sodomy Meaning in the Cambridge English Dictionary, dictionary.cambridge.org [dostęp 2017-11-26] (ang.).
  3. Merriam-Webster: sodomy
  4. W.R.F. Browning: A Dictionary of the Bible. przeł. Stanisław Slawik. 1996, s. 194-195, 472. ISBN 83-7391-319-X. (pol.)
  5. Katechizm Kościoła Katolickiego
  6. Opis zniszczenia Sodomy i Gomory w Starym Testamencie Rdz: 18-19
  7. Tomasz Terlikowski: Ks. Kieniewicz: Parada Równości jednoznacznie promuje sodomię. Fronda, 2012-06-04. [dostęp 2012-06-05].
  8. DEON.pl, Kim tak naprawdę są sodomici?, „DEON.pl” [dostęp 2017-10-25] (pol.).