Franciszek Maria Lanci: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja przejrzana][wersja przejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
MastiBot (dyskusja | edycje)
m Bot: Dodanie tytułów do linków w przypisach (patrz FAQ); zmiany kosmetyczne
Konarski (dyskusja | edycje)
→‎Lista realizacji Franciszka Marii Lanciego: drobne merytoryczne, drobne redakcyjne
Linia 47: Linia 47:
* [[1848]] – Przebudowa północnego skrzydła pałacu w [[Wilanów|Wilanowie]] (dla Potockich)
* [[1848]] – Przebudowa północnego skrzydła pałacu w [[Wilanów|Wilanowie]] (dla Potockich)
* [[1848]] – Budynki gospodarcze w Wilanowie
* [[1848]] – Budynki gospodarcze w Wilanowie
* [[1850]] – Pałac w [[Krzeszowice|Krzeszowicach]] (dla Potockich)
* [[1850]] – [[Pałac Potockich w Krzeszowicach]]
* [[1850]] – Pałac Poznańskich (Lessera) w [[Aleje Ujazdowskie|Alejach Ujazdowskich]] 8 w Warszawie
* [[1850]] – [[Pałacyk Rembielińskiego w Warszawie|Pałac Rembielińskiego]] (Poznańskich, Lessera) w [[Aleje Ujazdowskie|Alejach Ujazdowskich]] 8 w Warszawie
* [[1850]] – Przebudowa pałacyku w Ursynowie (Warszawa)
* [[1850]] – Przebudowa pałacyku w Ursynowie (Warszawa)
* [[1852]] – Ratusz w [[Międzyrzec Podlaski|Międzyrzecu Podlaskim]]
* [[1852]] – Ratusz w [[Międzyrzec Podlaski|Międzyrzecu Podlaskim]]
* [[1852]] – Pałac w [[Międzyrzec Podlaski|Międzyrzecu Podlaskim]]
* [[1852]] – [[Pałac Potockich w Międzyrzecu Podlaskim]]
* [[1858]] – Pomnik nagrobny Elżbiety Urbanowskiej na Powązkach w Warszawie
* [[1858]] – Pomnik nagrobny Elżbiety Urbanowskiej na Powązkach w Warszawie
* [[1860]] – Dom [[Kraszewski]]ego przy ul. Mokotowskiej 48 w Warszawie
* [[1860]] – Dom [[Kraszewski]]ego przy ul. Mokotowskiej 48 w Warszawie

Wersja z 14:14, 4 sie 2010

Pałac w Falentach

Franciszek Maria Lanci (ur. 1799 w Fano, zm. 12 listopada 1875 w Warszawie) – polski architekt pochodzenia włoskiego; ojciec Witolda.

Biografia

Studiował w rzymskiej Akademii św. Łukasza. Otrzymał złoty medal za pracę dyplomową – projekt restauracji rzymskiego koscioła S. Maria dell’Ara Coeli. W młodym wieku został profesorem honorowym Akademii.

W roku 1825 został zaproszony do Polski przez rodzinę Małachowskich, gdzie powierzono mu przebudowę rezydencji w Końskich.

Około roku 1830 prowadził odbudowę kościoła św. Jadwigi w Pępowie (pow. gostyński) któremu nadał styl gotyku angielskiego.

Około roku 1830 otrzymał też zlecenie na projekt przebudowy zamku na Wawelu. Projekt nie został zrealizowany ze względu na wybuch powstania. W Krakowie zaprojektował wspólnie z rzeźbiarzem Paolo Filippim sarkofag Tadeusza Kościuszki.

1834-1839 sprawował Lanci urząd budowniczego gmachów akademickich Krakowa. W tym czasie zaprojektował też przebudowy średniowiecznych zamków w okolicach Krakowa, głównie dla rodziny Potockich.

Równocześnie 1836-1840 na zlecenie Edwarda Raczyńskiego zaprojektował i wzniósł Złotą Kaplicę w Poznaniu.

Około 1837 Lanci zbudował osiedle robotnicze i szpital w Dąbrowie Górniczej.

1844 Lanci zamieszkał w Warszawie. Na zlecenie Augusta Potockiego poszerzył lewe skrzydło pałacu w Wilanowie i zbudował kilka budynków gospodarczych. W tym czasie zrealizował kilka budynków w Warszawie.

Około roku 1863 wskutek stopniowej utraty wzroku zaprzestał przyjmowania zleceń, ale do końca życia rysował nie zrealizowane nigdy projekty.

Lista realizacji Franciszka Marii Lanciego

(wg opracowania Pawła Giergonia [1])

Twórczość

Twórczość Lanciego wyróżnia się na tle jemu współczesnych architektów. Historię architektury traktował jako inspirację do własnych projektów, a nie jako katalog detali do wielokrotnego użytku, stosowanych w architekturze eklektyzmu. Szczegóły architektoniczne jego dzieł cechowała lekkość i delikatność rysunku. Jego dzieła wyróżniały się oryginalnością na tle przeciętnej architektury tych czasów. Historyk architektury Aldona Bartczak w swojej monografii Lanciego dopatruje się jednak wpływu dzieł Karola Fryderyka Schinkla oraz angielskich publikacji architektonicznych.

Wybrane realizacje

Najwcześniej zbudował Lanci oranżerię w Końskich. Budynek utrzymany w monumentalnym stylu egipskim uległ niestety zniszczeniu, po odbudowie mieści się w nim Miejski Dom Kultury.

Odbudowując kościół św. Jadwigi w Pępowie nadał mu styl neogotyku angielskiego.

Następnymi dziełami Lanciego na terenie Polski były przebudowy średniowiecznych zamków na terenie zaborów rosyjskiego i austriackiego. Do nich należą zamki w Zatorze, Będzinie i w Zagórzanach koło Gorlic. Przy przebudowie wprowadzał szczegóły architektury gotyku traktowane w duchu romantyzmu. Wieże zamkowe często nakrywał wysokimi dachami namiotowymi.

Złota Kaplica w Poznaniu, stanowiąca mauzoleum Mieszka I i Bolesława Chrobrego, powstała na miejscu zburzonej średniowiecznej kaplicy. Zgodnie z wolą fundatorów kaplica została utrzymana w romantycznie pojętym stylu bizantyjskim, jako mającym odpowiadać czasom pierwszych Piastów.

W kamienicy Potockich przy Krakowskim Przedmieściu 17 Lanci zastosował między szerokimi oknami parteru zestawione parami smukłe kolumienki żeliwne. Ściany pierwszego i drugiego piętra podzielone są parami wąskich pilastrów. Delikatne obramowania okien zwieńczone są na pierwszym piętrze pięciobocznymi tympanonami wypełnionymi rzeźbą, a drugiego prostymi gzymsami zakończonymi akroteriami.

W budynku ujeżdżalni w Wilanowie (obecnie Muzeum Plakatu) Lanci nawiązał do monumentalnego petersburskiego empiru.

W wielkiej willi - pałacu Poznańskich przy Al. Ujazdowskich róg Pięknej Lanci zastosował formy nawiązujące do klasycyzmu czasów Corazziego.

Źródło

  • Aldona Bartczakowa: Franciszek Maria Lanci, Budownictwo i Architektura, Warszawa 1954, 116 str.