Lipawa: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja przejrzana][wersja przejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
Konarski (dyskusja | edycje)
→‎Turystyka: drobne merytoryczne
Linia 87: Linia 87:


== Turystyka ==
== Turystyka ==
W Lipawie znajduje się wiele zabytków architektury, sztuki i kultury. Kultywowane są tutaj dawne tradycje morskie i kulturalne. Do najważniejszych zabytków należą: [[luteranizm|luterański]] kościół św. Trójcy z lat [[1742]]–[[1758]], [[Kościół św. Anny w Lipawie|kościół św. Anny]] z ołtarzem z [[1697]] z pięknymi [[Organy|organami]] (do początków [[XX wiek]]u największymi na świecie), wykonanym przez Serfensa Młodszego. Lipawa to również ośrodek edukacyjny, działa tutaj najstarsza na Łotwie [[orkiestra symfoniczna]], odbywają się festiwale muzyki [[rock]]owej ''Liepājas dzintars'' ("Bursztyn Lipawy"). W mieście występuje klub [[hokej na lodzie|hokejowy]] i [[piłka nożna|piłkarski]] [[Metalurgs Lipawa]] (mistrz kraju w piłce nożnej).
W Lipawie znajduje się wiele zabytków architektury, sztuki i kultury. Kultywowane są tutaj dawne tradycje morskie i kulturalne. Lipawa to również ośrodek edukacyjny, działa tutaj najstarsza na Łotwie [[orkiestra symfoniczna]], odbywają się festiwale muzyki [[rock]]owej ''Liepājas dzintars'' ("Bursztyn Lipawy"). W mieście występuje klub [[hokej na lodzie|hokejowy]] i [[piłka nożna|piłkarski]] [[Metalurgs Lipawa]] (mistrz kraju w piłce nożnej).

== Zabytki==
* kościół luterański św. Trójcy z lat [[1742]]–[[1758]],
* [[Kościół św. Anny w Lipawie|kościół św. Anny]] z 1587 roku z ołtarzem z [[1697]] z pięknymi [[Organy|organami]] (do początków [[XX wiek]]u największymi na świecie), wykonanym przez Serfensa Młodszego.
* kościół katolicki św. Józefa z 1762 r.
* latarnia morska
* Dworzec kolejowy
* Pētertirgus – hale targowe
* cerkiew prawosławna z 1867 r.
* cerkiew św. Mikołaja z 1903 r.
* Uniwersytet w stylu socrealistycznym


== Gospodarka ==
== Gospodarka ==

Wersja z 11:23, 19 cze 2012

Szablon:Miasto zagranica infobox Lipawa (łot. Liepāja, niem. Libau, lit. Liepoja, rus. Либава, est. Liibavi, jid. ליבאַװע), miasto na Łotwie, w Kurlandii, nad Morzem Bałtyckim i Jeziorem Lipawskim, miasto wydzielone, 83 884 mieszkańców (2010[1]), 3. co do wielkości miasto na Łotwie.

Demografia

Historia

Hala targowa w Lipawie
Wędkarze nad kanałem
Protestancki kościół pw. św. Anny w Lipawie

Lipawa została założona przez plemiona Kurów zajmujące się rybołówstem w 1253 roku jako Lyva. W 1263 zakon kawalerów mieczowych, po połączeniu się z zakonem krzyżackim założył tutaj osadę Libau. Nazwa Liepāja weszła do powszechnego użycia po 1560 roku. W 1625 książę Kurlandii i Semigalii Fryderyk Kettler nadał osadzie prawa miejskie, potwierdzone przez króla Polski Zygmunta III Wazę w 1626 roku. Od II rozbioru Polski w 1793 był to jedyny port I Rzeczypospolitej.

W 1795, po upadku księstwa Kurlandii w wyniku III rozbioru Polski, Lipawa została przyłączona do Cesarstwa Rosyjskiego. W czasie powstania styczniowego, tą drogą sprowadzano uzbrojenie dla powstańców (m. in. sztucery z Belgii). W XIX wieku miasto szybko rozwijało się jako główny bałtycki port Rosji, a na początku XX wieku stało się miejscem, z którego wielu obywateli rosyjskich udawało się na emigrację do Stanów Zjednoczonych. W 1876 doprowadzono tutaj kolej, dzięki czemu jeszcze bardziej rozwinął się port, zdolny przyjmować towary z całej Rosji. W 1900 roku 7% rosyjskiego eksportu przypadało na port w Lipawie. Podczas I wojny światowej Lipawa była okupowana przez Niemcy, po zakończeniu wojny i ogłoszeniu niepodległości przez Łotwę przez 6 miesięcy miasto pełniło funkcję tymczasowej stolicy, przed przybyciem rządu do Rygi.

Podczas II wojny światowej Lipawa uległa znacznym zniszczeniom, a terror okresu stalinowskiego sprawił, że została częściowo wyludniona, głównie przez deportacje na Syberię, ale również przez ucieczki mieszkańców miasta na zachód. Niemcy wymordowali miejscowych Żydów w 1941.

Podczas okupacji sowieckiej w latach 19451991 port w Lipawie przestał pełnić funkcje handlowe, gdyż utworzono tam (w północnej części miasta, dzielnica Karosta) duży port Marynarki Wojennej ZSRR i bazę okrętów podwodnych. W 1991 port ponownie otwarto dla statków handlowych, zaś ostatni żołnierze sowieccy opuścili Lipawę w 1994 roku. W 1997 na terenie Lipawy utworzono specjalną strefę ekonomiczną, która spowodowała szybki rozwój gospodarczy portu i miasta.

Turystyka

W Lipawie znajduje się wiele zabytków architektury, sztuki i kultury. Kultywowane są tutaj dawne tradycje morskie i kulturalne. Lipawa to również ośrodek edukacyjny, działa tutaj najstarsza na Łotwie orkiestra symfoniczna, odbywają się festiwale muzyki rockowej Liepājas dzintars ("Bursztyn Lipawy"). W mieście występuje klub hokejowy i piłkarski Metalurgs Lipawa (mistrz kraju w piłce nożnej).

Zabytki

  • kościół luterański św. Trójcy z lat 17421758,
  • kościół św. Anny z 1587 roku z ołtarzem z 1697 z pięknymi organami (do początków XX wieku największymi na świecie), wykonanym przez Serfensa Młodszego.
  • kościół katolicki św. Józefa z 1762 r.
  • latarnia morska
  • Dworzec kolejowy
  • Pētertirgus – hale targowe
  • cerkiew prawosławna z 1867 r.
  • cerkiew św. Mikołaja z 1903 r.
  • Uniwersytet w stylu socrealistycznym

Gospodarka

Port w Lipawie jest trzecim co do wielkości w kraju. Mieści się on w specjalnej strefie gospodarczej. Strefa zajmuje 37 km². Na jej terenie działa 19 spółek, w tym największa, zakłady metalurgiczne Liepājas metalurgs. W porcie przeładowuje się głównie drobnicę, drewno i ładunki metalowe. Lipawa posiada połączenia promowe z Karlshamn w Szwecji i Rostockiem. Znajduje się tutaj również międzynarodowy port lotniczy.

Osoby związane z Lipawą

Miasta partnerskie

Zobacz też

Linki zewnętrzne