Grupa Mozyrska: Różnice pomiędzy wersjami

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Usunięte 13 bajtów ,  12 lat temu
drobne merytoryczne
(drobne merytoryczne)
(drobne merytoryczne)
Siły grupy mozyrskiej, w skład której wchodziły 57. dywizja strzelców (dalej ds) i oddział kombinowany, rozciągnięte były na przestrzeni blisko 200 kilometrów. 57. ds, licząca<ref>Według Tuchaczewskiego. Piłsudski, s.182</ref> 6438 żołnierzy, działała na froncie od [[Maciejowice|Maciejowic]] po [[Ryki]] i dalej wzdłuż [[Wieprz]]a po [[Kock]], a oddział kombinowany (około 3000 żołnierzy) działał w rejonie [[Wohyń]] - [[Parczew]]. Bardziej na wschód - bo w rejonie rejonie [[Cyców]] - [[Tarnów (województwo lubelskie)|Tarnów]] - [[Włodawa]] - znajdowała się 58. ds, która jednak w skład grupy mozyrskiej nie wchodziła.
 
Tak więc na przedpolu [[4 Armia (II RP)|4 Armii]] [[Wojsko Polskie|Wojska Polskiego]] przygotowującej się do [[Kontruderzenie znad Wieprza|kontruderzenia znad Wieprza]] znajdowała się tylko 57. ds w składzie trzech brygad. 169. brygada strzelców (dalej bs) rozmieszczona była w rejonie [[Kobylnica]] - [[Kraski]] skąd miała przystąpić do forsowania [[Wisła|Wisły]], 170. bs skoncentrowana była w rejonie Kocka, z zadaniem forsowania Wieprza i zajęcia [[Lubartów|Lubartowa]], a 171. bs rozmieszczona w rejonie [[Stara Dąbia]] - [[Stary Bazanów|Bazanów]] przygotowywała się do uderzenia na [[Dęblin]]. Zadaniem oddziału komninowanegokombinowanego miało być wyparcie oddziałów polskich z Parczewa. Dodatkowo w okolicy [[Siedlce|Siedlec]] znajdowała się 2. Kazańska Brygada Kawalerii podporządkowana XVI Armii.
 
Realizując rozkaz Tuchaczewskiego dowódca Grupygrupy Mozyrskiejmozyrskiej zamierzał głównymi siłami 57. ds opanować rejon Dęblin - [[Kozienice]] i w tym celu przygotowywał się do przekroczenia Wisły pod Maciejowicami. Równocześnie część sił skierował na południowy-zachód, z zadaniem forsowania Wieprza na odcinku Kock - Lubartów i następnie odepchnięcia oddziałów polskich znad Wieprza, skąd mogły one zagrażać lewemu skrzydłu XVI Armii.
Jednocześnie na północy siły Chwiesina utrzymywały łączność z 8. ds ze składu XVI Armii, walczącą z siłami polskimi na odcinku [[Garwolin]]—- [[Osieck]] - [[Karczew]].
 
Dowództwo Grupygrupy Mozyrskiejmozyrskiej zupełnie nie spodziewało się uderzenia z południowego zachodu wojsk polskich, sądząc do ostatniej chwili, że przed bolszewikami znajdują się jedynie niewielkiesłabe siły polskie.
 
==Bibliografia==
107 753

edycje

Menu nawigacyjne