University of Chicago: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja przejrzana][wersja przejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
poprawa linków
Linia 53: Linia 53:
W 2011 r. otwarto nową bibliotekę, którą nazwano imionami donatorów, Joego i Riki Mansueto, absolwentów tegoż uniwersytetu. Mansuetowie, właściciele Morningstar, Inc., przekazali na ten cel 25 mln dolarów, architektem budynku jest Helmut Jahn.
W 2011 r. otwarto nową bibliotekę, którą nazwano imionami donatorów, Joego i Riki Mansueto, absolwentów tegoż uniwersytetu. Mansuetowie, właściciele Morningstar, Inc., przekazali na ten cel 25 mln dolarów, architektem budynku jest Helmut Jahn.


Nowatorski projekt biblioteki pozwala przechowywać najważniejsze publikacje w samym centrum jego kampusu, podczas gdy obecnie na całym świecie panuje trend przenoszenia kolekcji bibliotecznych do nowych budynków ulokowanych poza głównymi obszarami uczelni (tak zrobiły m.in.: uniwersytety Harvard, Yale, Columbia i Brown). Magazyny biblioteczne znajdują się głęboko w ziemi, a na powierzchni - wypożyczalnie, czytelnie i laboratoria. Budynek wieńczy szklana kopuła. Magazyny są wyposażone w nowatorskie, całkowicie zautomatyzowane systemy obsługi, które bez pomocy człowieka dostarczają publikacje na powierzchnię. Podczas gdy uniwersytet nabywa rocznie ok. 150 tys. nowych woluminów, nowa biblioteka im. Joego i Riki Mansueto zabezpieczy potrzeby magazynowe na 22 lata.
Nowatorski projekt biblioteki pozwala przechowywać najważniejsze publikacje w samym centrum jego kampusu, podczas gdy obecnie na całym świecie panuje trend przenoszenia kolekcji bibliotecznych do nowych budynków ulokowanych poza głównymi obszarami uczelni (tak zrobiły m.in. uniwersytety: [[Uniwersytet Harvarda|Harvard]], [[Uniwersytet Yale|Yale]], [[Uniwersytet Columbia|Columbia]] i [[Brown University|Brown]]). Magazyny biblioteczne znajdują się głęboko w ziemi, a na powierzchni - wypożyczalnie, czytelnie i laboratoria. Budynek wieńczy szklana kopuła. Magazyny są wyposażone w nowatorskie, całkowicie zautomatyzowane systemy obsługi, które bez pomocy człowieka dostarczają publikacje na powierzchnię. Podczas gdy uniwersytet nabywa rocznie ok. 150 tys. nowych woluminów, nowa biblioteka im. Joego i Riki Mansueto zabezpieczy potrzeby magazynowe na 22 lata.


== Sport ==
== Sport ==

Wersja z 18:37, 10 gru 2017

{{{nazwa}}}
{{{nazwa oryginalna}}}
Universitas Chicagiensis
University of Chicago
{{{jednostka macierzysta}}}
ilustracja
Dewiza

Crescat scientia; vita excolatur

Data założenia

1890

Typ

{{{typ}}}

Patron

{{{patron}}}

Państwo

 Stany Zjednoczone

Stan

 Illinois

Adres

Chicago

Liczba studentów

~15 000

{{{stanowisko zarządzającego}}}

{{{zarządzający}}}

Położenie na mapie Chicago
Mapa konturowa Chicago
Brak współrzędnych
Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}}
Położenie na mapie Stanów Zjednoczonych
Mapa konturowa Stanów Zjednoczonych
Brak współrzędnych
Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}}
Położenie na mapie Illinois
Mapa konturowa Illinois
Brak współrzędnych
Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}}
Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}|}
Strona internetowa
Główna brama Uniwersytetu Chicagowskiego
Widok na kampus

Uniwersytet Chicagowski[1], (ang. University of Chicago) – jeden z najbardziej prestiżowych uniwersytetów amerykańskich, założony w 1890 przez przedsiębiorcę i twórcę koncernu Standard Oil Johna D. Rockefellera w Chicago. Jest to uczelnia prywatna, na której studiuje około 14 tysięcy osób, z czego zaledwie 4515 to studenci studiów licencjackich (ang. undergraduates).

Naukowcy uniwersytetu otrzymali 89 Nagród Nobla, więcej niż przedstawiciele jakiegokolwiek innego uniwersytetu w Stanach Zjednoczonych, w tym 27 w dziedzinie fizyki i 23 – ekonomii. Uniwersytet jest również znany jako nowatorski ośrodek nauczania na szczeblu licencjackim. 2 grudnia 1942 uniwersytet był miejscem pierwszej na świecie samopodtrzymującej się nuklearnej reakcji łańcuchowej (nadzorował ją Enrico Fermi).

Uniwersytet Chicagowski jest siedzibą największego wydawnictwa uniwersyteckiego w USA, University of Chicago Press.

Uczelnia posiada kilka jednostek naukowych oddalonych od głównej siedziby, w tym:

Większość budynków znajduje się około 7 mil na południe od centrum Chicago, w dzielnicach Hyde Park i Woodlawn. W centrum kampusu znajduje się park Midway Plaisance, zaprojektowany przez sławnego architekta zieleni Fredericka Law Olmsteda na Wystawę Światową 1893. Uniwersytet jest znany ze swej neogotyckiej architektury; budynki powstały głównie z wapienia pod koniec XIX wieku. Głównym wzorem były klasyczne kampusy uniwersytetów w Oksfordzie i Cambridge.

Historia

Uniwersytet Chicago został ufundowany przez Johna D. Rockefellera, który później nazwał to swoją „najlepszą inwestycją, jaką kiedykolwiek uczynił”. Uczelnia powstała na fali fundowania nowych uniwersytetów po amerykańskiej wojnie domowej. Stworzona w 1890 uczelnia datuje swoje powstanie na 1 lipca 1891, kiedy to William Rainey Harper został jej pierwszym prezydentem. Pierwsze zajęcia odbyły się 1 października 1892 (było wtedy 594 studentów i 120 osób kadry naukowej, w tym 8 byłych prezydentów uczelni wyższych).

Powstanie uczelni było niezbędne dla prawdziwego rozwoju tej części USA, wielkiej amerykańskiej migracji i cudu gospodarczego początków XX wieku. Rockefeller rozważał stworzenie uczelni na wschodnich wybrzeżu kraju, w Nowej Anglii, ostatecznie zdecydował się na perspektywiczny środkowy zachód. Tworzony pod auspicjami baptystów Uniwersytet Chicago nie był nigdy formalnie stowarzyszony z jakąś wspólnotą wyznaniową, jak większość amerykańskich uczelni. Jako pierwszy spośród dużych i prestiżowych uczelni amerykańskich dopuścił do studiowania i pracy naukowo-akademickiej kobiety i dyskryminowane mniejszości, jak Afroamerykanie (w 1947, jako pierwszy znaczący, w większości „biały” uniwersytet, zaproponował stanowisko profesorskie Amerykaninowi pochodzenia afrykańskiego).

Uczelnia od początku rozwijała profesjonalne studia dyplomowe i podyplomowe oraz specjalistyczne, co odzwierciedla dzisiejsza proporcja (1:2) studentów licencjackich (undergraduate) do tych studiujących w profesjonalnych szkołach i instytutach w celu uzyskania doktoratów i prowadzenia intensywnych badań naukowych (graduate).

Nowa biblioteka

W 2011 r. otwarto nową bibliotekę, którą nazwano imionami donatorów, Joego i Riki Mansueto, absolwentów tegoż uniwersytetu. Mansuetowie, właściciele Morningstar, Inc., przekazali na ten cel 25 mln dolarów, architektem budynku jest Helmut Jahn.

Nowatorski projekt biblioteki pozwala przechowywać najważniejsze publikacje w samym centrum jego kampusu, podczas gdy obecnie na całym świecie panuje trend przenoszenia kolekcji bibliotecznych do nowych budynków ulokowanych poza głównymi obszarami uczelni (tak zrobiły m.in. uniwersytety: Harvard, Yale, Columbia i Brown). Magazyny biblioteczne znajdują się głęboko w ziemi, a na powierzchni - wypożyczalnie, czytelnie i laboratoria. Budynek wieńczy szklana kopuła. Magazyny są wyposażone w nowatorskie, całkowicie zautomatyzowane systemy obsługi, które bez pomocy człowieka dostarczają publikacje na powierzchnię. Podczas gdy uniwersytet nabywa rocznie ok. 150 tys. nowych woluminów, nowa biblioteka im. Joego i Riki Mansueto zabezpieczy potrzeby magazynowe na 22 lata.

Sport

University of Chicago jest członkiem NCAA Division III, w ramach której posiada 19 drużyn w różnych dyscyplinach sportu. Wszystkie drużyny noszą nazwę Chicago Maroons, czyli w dosłownym tłumaczeniu „Kasztanowi z Chicago”. W związku z nazwą ich głównym kolorem klubowym jest kasztanowy. Uniwersytet jest członkiem konferencji University Athletic Association. Największym obiektem sportowym Maroons jest stadion Stagg Field, gdzie mieści się 1650 widzów.