Przejdź do zawartości

Wikipedia:Lista NPA

Skrót: WP:LNPA
Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
To jest stara wersja tej strony, edytowana przez MalarzBOT (dyskusja | edycje) o 06:19, 9 cze 2023. Może się ona znacząco różnić od aktualnej wersji.


Wypisane tu są artykuły, których zawartość budzi wątpliwości co do praw autorskich. Artykuły podejrzewane o naruszenie praw autorskich nazywane są w skrócie NPA. Pliki o niejasnym statusie prawnym zebrane są tutaj.

Do porównania tekstu z Wikipedii z tekstem na WWW można skorzystać z narzędzia Earwig's Copyvio Detector.

Informacje jak postępować przy wstawianiu informacji o artykułach naruszających prawa autorskie oraz o dalszym postępowaniu znajdziesz też na stronie Wikipedia:Strony podejrzane o naruszenie praw autorskich. Pamiętaj o szablonach wstawianych do artykułów.

Co robimy z poniższymi przypadkami?

Czy na pewno NPA?

Nie każdy tekst w Wikipedii identyczny z linkiem zewnętrznym stanowi NPA:

  • Niektóre teksty publikowane są na licencji CC-BY-SA lub bardziej liberalnej. Teksty te można wklejać bezpośrednio do artykułów pod warunkiem podania przypisu wskazującego źródło. Przed zgłoszeniem podejrzenia NPA sprawdź, czy strona źródłowa nie ma takiej licencji!
  • Właściciele niektórych serwisów udzielili zgody na wykorzystanie ich twórczości w Wikipedii. Zgody na wykorzystanie publikowane są na stronie Pomoc:Pozwolenia na wykorzystanie/uzyskane zgody. Przed zgłoszeniem podejrzenia NPA sprawdź, czy strona źródłowa nie jest tam zamieszczona!
  • Istnieją serwisy zamieszczające treści z Wikipedii. Część z nich zebrana jest na stronie Wikipedia:Korzystają z Wikipedii. Ponadto, jeżeli wiesz jak to zrobić, porównaj w historii edycji hasła kiedy została zamieszczona podejrzana treść z wersjami archiwalnymi strony WWW, np. korzystając z http://www.archive.org/web/web.php lub http://archive.is/. Czasem udaje się w ten sposób ustalić kto kopiował od kogo.

Czy każde NPA należy tu zgłaszać?

Nie. Można samodzielnie zlikwidować NPA:

  • Możesz wysyłać do serwisu zapytanie o prawa autorskie i zgodę na wykorzystanie. Można skorzystać z szablonów na tej stronie. Jeśli serwis udzieli zgody, problem NPA jest rozwiązany.
  • Możesz przeredagować skopiowany tekst. Przeredagowanie musi być jednak bardzo głębokie - korzystamy z informacji, ale piszemy własnymi słowami. Zob. jak unikać podejrzeń o NPA.
Uwaga
  • Artykuły lub ich fragmenty, będące kopiami z portali znajdujących się na stronie Pomoc:Pozwolenia na wykorzystanie/brak zgody kasujemy w trybie ekspresowym.
  • Nowe edycje polegające na wklejaniu tekstu ze strony, która nie ma licencji co najmniej CC-BY-SA, należy anulować i zgłosić administratorom do ukrycia (można jednak skorzystać z tekstu źródłowego i uzupełnić hasło o informacje tam zawarte).

Jak dodawać zgłoszenia

  1. Na początku strony podejrzanej o NPA wstaw odpowiednio wypełniony szablon {{NPA}}.
  2. Na stronie dyskusji autora podejrzanego tekstu wstaw szablon {{Kom/npa}}
  3. Napisz zgłoszenie tutaj, na początku sekcji „Artykuły podejrzane o NPA” (stosując kolejność „najnowsze na górze”), najlepiej korzystając z następującego formatu:
=== [[Nazwa strony]] ===
{{Status zgłoszenia|nowe}}
* źródło: https://...     (adres strony, z której skopiowano tekst)
* zapytanie: [wysłane/niewysłane]     (dotyczy zapytania właściciela praw autorskich o zgodę na publikację jego tekstu w Wikipedii)
* komunikat o NPA w dyskusji wstawiającego: [wstawiony/niewstawiony/autorem jest IP]     (dotyczy wstawienia szablonu {{S|Kom/npa}} na stronie dyskusji wikipedysty podejrzanego o NPA)
* uwagi: (fragment tekstu/inne, mile widziana data zgłoszenia – może być w podpisie wstawiającego – lub link do wersji artykułu zawierającej NPA)
* zgłasza: ~~~~

Status zgłoszenia

Osoby reagujęce na zgłoszenie proszone są o zmianę szablonu {{Status zgłoszenia}} na odpowiednią wartość:

  • „dyskusja” lub „?” – dodany został komentarz, pytanie itp.
  • „w trakcie” – obsługujący zgłoszenie podejmuje się doprowadzić je do rozwiązania
  • „załatwione” lub „+” – NPA zostało usunięte, np. strona została skasowana lub przeredagowana, lub poprzez system VRT przesłana została zgoda na publikację
  • „odrzucone” lub „-” – nie potwierdzono NPA
  • „błędne” lub „!” – nie zgłoszono NPA lub zgłoszenie jest niezrozumiałe itp.
  • „wycofane” – zgłaszający rezygnuje ze zgłoszenia

Poza zmianą statusu należy pamiętać o podaniu wyjaśnienia sposobu rozwiązania zgłoszenia.

Lista załatwionych spraw: 2022, 2023, 2024

Artykuły podejrzane o NPA

Wydział Informatyki i Telekomunikacji Politechniki Morskiej w Szczecinie

Status: wykonane
Wiki-
Same zdania czy sekcje brane jedno po drugim mogą nie stanowić NPA, jeśli nie są twórcze. Będzie tak np. wtedy, gdy są jedynie przedstawieniem faktów. Tu są tylko fakty. Art. przeredagowany.Pamulab (dyskusja) 10:29, 8 cze 2023 (CEST)[odpowiedz]
@Pamulab Dziękuję za szybką reakcję i przepraszam za zamieszanie. Pozdrawiam, Dominik aus Polen (dyskusja) 11:29, 8 cze 2023 (CEST)[odpowiedz]
@Dominik aus Polen uważam, że podana tutaj argumentacja @Pamulab jest w tym wypadku błędna - artykuł w wersji Specjalna:Niezmienny_link/70548805 zawierał całe zdania skopiowane żywcem ze źródła - to zdecydowanie więcej niż proste przedstawienie faktów, patrz: Pomoc:Jak unikać podejrzeń o NPA: "za twórczą część tekstu można uznać użyte sformułowania służące do opisu", "napisanie artykułu lub jego obszernego fragmentu na podstawie jednego tylko źródła z odwzorowaniem układu źródłowego tekstu lub choćby kolejności podanych w tym źródle faktów", "skopiowanie fragmentu z tekstu źródłowego, bez wyraźnego wyróżnienia go jako cytatu". Bardziej przemawia do mnie argumentacja podana na stronie dyskusji. Ololuki (dyskusja) 13:35, 8 cze 2023 (CEST)[odpowiedz]
Było nie było NPA ..już nie ma....normą, od której uznaje się tekst za plagiat NPA , jest przepisanie, czy też „pseudosparafrazowanie” jednym ciągiem tekstu ze źródła o długości ponad połowy strony maszynopisu, jeśli automatyczne porównanie obu fragmentów wykazuje tzw. ogólny współczynnik podobieństwa (czyli użycie identycznych słów) przekraczający 50%. Przy krótkich tekstach lub gdy tekst jest „zmiksowany” w ten sposób, że nie ma w nim długich, ciągłych fragmentów pochodzących z jednego źródła, za potencjalny plagiat uznaje się sytuację, kiedy test wykazuje, że w tekście występuje więcej niż 5% identycznych fraz, liczących więcej niż 25 słów. Pamulab (dyskusja) 13:46, 8 cze 2023 (CEST)[odpowiedz]

MEDGRID

Status: stare

Przewód odgromowy

Status: stare

WindEx AWAR

Status: stare

Rejestrator zakłóceń

Status: stare

Faktoria_Handlowa_w_Pruszczu_Gdańskim

Status: stare
Znalazłem wersję z 7.11.2013: https://web.archive.org/web/20131107054259/http://faktoria-pruszcz.pl/page/o-faktorii. Nie ma wątpliwości, kto skąd skopiował. Opisy obiektów także skopiowane [1], [2], [3], [4], [5] (to wersje z 2014, ale można dojść do tych samych tekstów z lat wcześniejszych). Usunąłem 3 sekcje, ewidentnie skopiowane z tych stron. Reszta chyba nie stanowi NPA. Michał Sobkowski dyskusja 15:13, 14 lut 2023 (CET)[odpowiedz]

Paliwo odpadowe

Status: stare

Kocioł energetyczny

Status: stare
To raczej nie jest dokument urzędowy, tylko opracowanie przygotowane przez urząd, więc podlega PA. Wikipedysta:Ziomalitto w marcu 2013 skopiował serię definicji z ww. opracowania. Wg mnie wszystko do usunięcia. Michał Sobkowski dyskusja 09:52, 18 sty 2023 (CET)[odpowiedz]

Akademia Techniczno-Humanistyczna w Bielsku-Białej

Status: stare

Park Naukowo-Technologiczny w Opolu

Status: stare

Jarosław Mamala

Wątek założony przed: 0:35, 4 lis 2020 (CET)
Status: stare
  • źródło: głównie facebook ale też strona własna Jarosława Mamali, NTO i strona własna Politechniki Opolskiej.
  • zapytanie: niewysłane
  • komunikat o NPA w dyskusji wstawiającego: niewstawiony
  • uwagi: art w niemal w całości składa się z opublikowanych wcześniej tekstów, przeklejonych słowo w słowo. Wycinki tekstu były też powielane później bez podania źródła (już po skopiowaniu do wikipedii).

Umowa adhezyjna

Status: stare

195.187.108.4 (dyskusja) 21:20, 21 cze 2018 (CEST)[odpowiedz]

Pytanie, czy to nie Infor skopiował od nas, nasza wersja jest z 2008 roku, ich najstarsza z 2015. Farary (dyskusja) 19:35, 6 lip 2022 (CEST)[odpowiedz]

Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach

Wątek założony przed: 18:39, 17 kwi 2020 (CET)
Status: stare

Artykuły podejrzane o NPA ze źródeł drukowanych

Dławik Friedlandera

Status: nowe

Krosownica wizyjna

Status: nowe

Zezwój

Status: nowe
  • źródło: Jan Zembrzuski: Atlas uzwojeń silników indukcyjnych, wyd. 6 Wydawnictwa Naukowo-Techniczne 1985, s. 5–6
  • zapytanie: niewysłane
  • komunikat o NPA w dyskusji wstawiającego: niewstawiony, masowe NPA od Wikipedysta:Ziomalitto
  • uwagi: całość skopiowana z książki, zmieniono raptem kilka słów, w tym błędnie przepisano nazwy zezwojów jednozwojnych i wielozwojnych.
  • zgłasza: Ololuki (dyskusja) 17:25, 4 maj 2023 (CEST)[odpowiedz]

Zespół automatyki zabezpieczeniowej

Status: stare

Przekaźnik kątowy

Status: stare

Przekaźnik mocowy

Status: stare

Sumownik prądowy

Status: stare

Kołysanie mocy

Status: stare

Ciężkie zwarcie

Status: stare

Doziemnik faz

Status: stare

Oscyloperturbograf

Status: stare

COMTRADE

Status: stare

Obliczenia zwarciowe

Status: stare

Mikromaszyna

Status: stare

Banknoty polskie (artykuły składowe)

Status: stare