Przejdź do zawartości

Wikipedia:Opisy licencji grafiki

Skrót: WP:OLG
Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Niniejsza strona zawiera listę szablonów, z których co najmniej jeden zawsze musi być obecny na stronie opisu pliku. Szablon najlepiej wpisać w pole „Opis” podczas ładowania pliku lub wybrać z rozwijanej listy dostępnej przy ładowaniu.

Zobacz też: odpowiednik tej strony na CommonsCommons:Oznaczenia licencji

Instrukcja[edytuj | edytuj kod]

Ładując pliki:

  1. pamiętaj, że nie możesz umieszczać materiałów chronionych prawem autorskim bez zgody ich właściciela! Dotyczy to szczególnie znaków towarowych, zrzutów ekranów, okładek książek, płyt, plakatów filmowych itd.
    jeśli masz pozwolenie na wykorzystanie — przeczytaj co dalej;
  2. zawsze dodawaj co najmniej jeden z poniżej opisanych znaczników opisujących licencję;
  3. jeśli jesteś autorem pliku, to polecane jest licencjonowanie: {{self|cc-by-sa-3.0}} (zalecany) i {{GFDL-self}}. Możesz jednak zamiast tego wybrać inną licencję;
  4. jeśli plik nie jest twój, poczytaj instrukcję z Commons (diagram) i upewnij się, czy można go przesłać (stosuje się też do Wikipedii);
  5. zawsze podawaj źródło pliku. Jeśli to możliwe – bezpośredni adres do opisu pliku (strony, na której się znajduje). Jeśli jesteś jego autorem – napisz to wyraźnie;
  6. jeśli skopiowałeś plik ze strony internetowej, która wyraża na to zgodę, podaj link do tekstu jasno wyrażającego pozwolenie jak i link do strony opisu pliku.
  7. zasada ogólna: dawaj zawsze jak najwięcej informacji o pliku.

Używane szablony opisu licencji plików[edytuj | edytuj kod]

Ponieważ pliki zaleca się przesyłać nie lokalnie, do Wikipedii, a do repozytorium Wikimedia Commons, większy wybór szablonów licencji znajduje się właśnie tam (Commons:Oznaczenia licencji).

Licencje Creative Commons[edytuj | edytuj kod]

Licencje Creative Commons (CC) posiadają kilka wersji związanych z kombinacją warunków. W polskojęzycznej Wikipedii zakazane są warunki NC (noncommercial) i ND (no derivative works).

Licencje CC
{{cc-by-sa-4.0}} licencja Creative Commons Uznanie autorstwa Na tych samych warunkach 4.0 (domyślna dla plików na Commons)
{{cc-by-sa-3.0}} licencja Creative Commons Uznanie autorstwa Na tych samych warunkach 3.0 (domyślna dla tekstów w Wikipedii)
{{cc-by-sa-2.5}} licencja Creative Commons Uznanie autorstwa Na tych samych warunkach 2.5
{{cc-by-sa-2.0}} licencja Creative Commons Uznanie autorstwa Na tych samych warunkach 2.0
{{cc-by-sa-3.0,2.5,2.0,1.0}} licencja Creative Commons Uznanie autorstwa Na tych samych warunkach jednocześnie w wersjach 3.0, 2.5, 2.0 oraz 1.0
{{cc-by-3.0}} licencja Creative Commons Uznanie autorstwa 3.0
{{cc-by-2.0}} licencja Creative Commons Uznanie autorstwa 2.0
{{cc-zero}} licencja Creative Commons CC0 1.0 Uniwersalna Licencja Domeny Publicznej

Licencje GNU[edytuj | edytuj kod]

Licencje GNU
{{GFDL}} licencja pozwalająca na nieodpłatne wykorzystanie i modyfikację prac pod warunkiem podania autorstwa, źródła i załączenia tekstu licencji. Nie zalecana.
{{GFDL-self}} licencja GFDL, autorem jest ładujący plik

Pliki w domenie publicznej[edytuj | edytuj kod]

Są to pliki, co do których istnieje pewność, że znajdują się w domenie publicznej, gdyż wygasły do nich prawa autorskie, lub nie są one przedmiotem tego prawa (są spod niego wyłączone) na mocy zapisów ustawowych, lub ich autor oświadczył, że całkowicie rezygnuje ze swoich praw autorskich do nich.

Szablony PD
{{PD-self}} pliku można używać bez żadnych ograniczeń; autorem jest ładujący
{{PD-old}} pliku można używać bez żadnych ograniczeń; prawa autorskie do niego wygasły z powodu upływu czasu (minęło co najmniej 70 lat od śmierci twórcy)
{{PD-PRL}} pliku można używać bez żadnych ograniczeń; zdjęcie polskie opublikowane przed 23 maja 1994 bez zastrzeżenia prawa autorskiego
{{PD-symbol}} do herbów miast i urzędowych symboli (nie dotyczy znaków towarowych!) – wykorzystanie tych plików może być obłożone dodatkowymi przepisami
{{PD-trivial}} plik nie jest utworem, jest pracą trywialną (nie jest przejawem działalności twórczej o indywidualnym charakterze)

Łączenie licencji[edytuj | edytuj kod]

Plik można udostępniać na kilku różnych licencjach. Często wybieranym wariantem jest nadawanie licencji {{GFDL}} oraz Creative Commons. Można to zrobić włączając do opisu pliku odpowiednie szablony. Dla plików własnego autorstwa można użyć szablonu {{self}}, na przykład:

oznacza udostępnienie utworu na dwóch licencjach do wyboru: GFDL oraz Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0, co ułatwia ich dalsze rozpowszechnianie i jest polecane do własnych plików. Zobacz też: inne informacje o Podwójnej licencji CC i GNU FDL (po angielsku).

Inne[edytuj | edytuj kod]

{{Copyright by Wikimedia}} wszelkie prawa zastrzeżone – szablon stosuje się do znaków towarowych Wikimedia Foundation (np. logo Wikipedii), a także plików zawierających takie elementy

Szablony organizacyjne[edytuj | edytuj kod]

{{Brak licencji}} pod plikiem brakuje informacji o licencji. {{subst:bl}} – wstawia informację o braku licencji z dzisiejszą datą
{{Brak źródła}} pod plikiem brakuje informacji o źródle pliku. Niezbędne w przypadku plików nie naszego autorstwa. {{subst:}} – wstawia informację o braku źródła z dzisiejszą datą
{{Brak autora}} pod plikiem brakuje informacji o autorze. Niezbędne w przypadku plików nie naszego autorstwa. {{subst:ba}} – wstawia informację o braku autora z dzisiejszą datą
{{Brak pozwolenia}} plik jest oznaczony licencją, ma przypisanego autora i źródło, jednak nie ma dowodu na to, że zgadza się on na zastosowanie danej licencji.{{subst:bp}} – wstawia informację o braku pozwolenia z dzisiejszą datą
{{Ilustracja medalowa}} plik wyróżniony w głosowaniu ilustracji na medal
{{NowCommons|plik_na_Commons.jpg}} plik przeniesiony do Commons; można go skasować z polskojęzycznej Wikipedii.
{{Plik do przetłumaczenia}} plik użyty jest w artykule w polskojęzycznej Wikipedii, ale zawiera opis w obcym języku i należy go przetłumaczyć. W niektórych przypadkach opis można zastąpić np. cyframi i na stronie pliku opisać, co oznaczają cyfry.

Nieakceptowalne[edytuj | edytuj kod]

Dozwolony użytek umieszczanie plików w oparciu o zasady dozwolonego użytku (np. okładki płyt); nie są akceptowane w polskiej Wikipedii i są regularnie kasowane
Licencja CC z warunkiem „tylko do użytku niekomercyjnego” (NC) pliki na licencji Creative Commons z warunkiem NC nie są akceptowane w polskiej Wikipedii, ponieważ można je wykorzystać tylko do celów niekomercyjnych. Pliki takie przeznaczone są do natychmiastowego usunięcia.
Zezwala się na kopiowanie, dystrybucję, wyświetlanie i użytkowanie dzieła i wszelkich jego pochodnych tylko w celach niekomercyjnych.
Licencja CC z warunkiem „bez dzieł pochodnych” (ND) pliki na licencji Creative Commons z warunkiem ND nie są akceptowane w polskojęzycznej Wikipedii, ponieważ przy wykorzystaniu tego pliku nie można tworzyć prac pochodnych od niego. Pliki takie przeznaczone są do natychmiastowego usunięcia.
Zezwala się na kopiowanie, dystrybucję, wyświetlanie tylko dokładnych (dosłownych) kopii dzieła, niedozwolone jest jego zmienianie i tworzenie na jego bazie pochodnych.