Kurzelów: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja przejrzana][wersja przejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
Konarski (dyskusja | edycje)
→‎Historia: drobne merytoryczne
Linia 32: Linia 32:


== Historia ==
== Historia ==
Pierwsze wzmianki o Kurzelowie pochodzą z [[XII wiek]]u. Wieś była własnością [[Biskupi gnieźnieńscy|arcybiskupów gnieźnieńskich]]. [[Prawa miejskie]] od [[1285]] roku. Od [[XIII wiek]]u siedziba [[archidiakon]]atu.
Pierwsze wzmianki o Kurzelowie pochodzą z [[XII wiek]]u. Miasto lokowane przez na prawie średzkim w 1285 roku przez arcybiskupa gnieźnieńskiego Jakuba Świnkę. Miasto było własnością [[Biskupi gnieźnieńscy|arcybiskupów gnieźnieńskich]]. Od [[XIII wiek]]u siedziba [[archidiakon]]atu. Miasto położone było na średniowiecznym trakcie z Torunia przez Przedbóż i Żarnowiec do Krakowa.


W [[1360]] roku biskup [[Jarosław Bogoria|Jarosław Bogoria Skotnicki]] ufundował tu kolegiatę, przy której powstała szkoła. Kurzelów stał się prężnym ośrodkiem nauki i kultury ([[średniowiecze]], [[renesans]]). Wykształcili się tu m.in. [[Jan Brożek]] – astronom i matematyk, profesor [[Uniwersytet Jagielloński|Akademii Krakowskiej]] oraz [[Jan Muscenius]] – matematyk.
W [[1360]] roku biskup [[Jarosław Bogoria|Jarosław Bogoria Skotnicki]] ufundował tu kolegiatę, przy której powstała szkoła. Kurzelów stał się ośrodkiem nauki i kultury ([[średniowiecze]], [[renesans]]). Wykształcili się tu m.in. [[Jan Brożek]] – astronom i matematyk, profesor [[Uniwersytet Jagielloński|Akademii Krakowskiej]] oraz [[Jan Muscenius]] – matematyk. W 1439 roku odnowiono przywilej lokacyjny. Zniszczone w czasie [[potop szwedzki|potopu szwedzkiego]] miasto podupadło. W [[1869]] roku, na skutek przeprowadzonej w [[rozbiory Polski|zaborze rosyjskim]] reformy administracyjnej, Kurzelów utracił [[prawa miejskie]]. Obecnie układ miejski uległ zatarciu.

Zniszczone w czasie [[potop szwedzki|potopu szwedzkiego]] miasto podupadło. W [[1869]] roku, na skutek przeprowadzonej w [[rozbiory Polski|zaborze rosyjskim]] reformy administracyjnej, Kurzelów utracił [[prawa miejskie]].


== Zabytki ==
== Zabytki ==

Wersja z 11:10, 19 lip 2011

Kurzelów
{{{rodzaj miejscowości}}}
Państwo świętokrzyskie
Powiat

włoszczowski

Gmina

Włoszczowa

Liczba ludności (2006)

1200

Strefa numeracyjna

(+48) 41

Tablice rejestracyjne

TLW

SIMC
Położenie na mapie brak
Mapa konturowa brak
Brak mapy: świętokrzyskie
Brak współrzędnych
Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}}
Położenie na mapie świata
Mapa konturowa świata
Brak współrzędnych
Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}}
Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}|type:airport}

Kurzelówwieś w Polsce położona w województwie świętokrzyskim, w powiecie włoszczowskim, w gminie Włoszczowa.

Do 1954 roku siedziba gminy Kurzelów. W latach 1975-1998 Kurzelów administracyjnie należał do województwa kieleckiego.

W bezpośrednim sąsiedztwie miejscowości znajduje się rezerwat przyrody Ługi.

Historia

Pierwsze wzmianki o Kurzelowie pochodzą z XII wieku. Miasto lokowane przez na prawie średzkim w 1285 roku przez arcybiskupa gnieźnieńskiego Jakuba Świnkę. Miasto było własnością arcybiskupów gnieźnieńskich. Od XIII wieku siedziba archidiakonatu. Miasto położone było na średniowiecznym trakcie z Torunia przez Przedbóż i Żarnowiec do Krakowa.

W 1360 roku biskup Jarosław Bogoria Skotnicki ufundował tu kolegiatę, przy której powstała szkoła. Kurzelów stał się ośrodkiem nauki i kultury (średniowiecze, renesans). Wykształcili się tu m.in. Jan Brożek – astronom i matematyk, profesor Akademii Krakowskiej oraz Jan Muscenius – matematyk. W 1439 roku odnowiono przywilej lokacyjny. Zniszczone w czasie potopu szwedzkiego miasto podupadło. W 1869 roku, na skutek przeprowadzonej w zaborze rosyjskim reformy administracyjnej, Kurzelów utracił prawa miejskie. Obecnie układ miejski uległ zatarciu.

Zabytki

Kościół w Kurzelowie

Linki zewnętrzne

Szablon:Linki do map Polski