Przejdź do zawartości

Wyczółki (Warszawa): Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja przejrzana][wersja przejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
EmptyBot (dyskusja | edycje)
m literówka
Konarski (dyskusja | edycje)
→‎Ważniejsze obiekty: drobne merytoryczne
Linia 63: Linia 63:


== Ważniejsze obiekty ==
== Ważniejsze obiekty ==
* '''Dwór Wyczółki''' (ul. Łączyny 53) – dwór drewniany oszalowany zlokalizowany na tyłach [[Tor wyścigów konnych Służewiec|toru wyścigów konnych Służewiec]], wchodzący w skład rezydencji podmiejskiej z [[1805]]. Wyczółki wówczas były własnością kasztelana F. Krotkowskiego. W skład rezydencji wchodził dwór i park angielski o powierzchni 3 ha (Park Wyczółki-Łączyny), na którego terenie znajdują się [[Stawy Berensewicza]]. Obecnie właścicielem majątku jest osoba prywatna;
* '''Dwór Wyczółki''' (ul. Łączyny 53) – dwór drewniany oszalowany zlokalizowany na tyłach [[Tor wyścigów konnych Służewiec|toru wyścigów konnych Służewiec]], wchodzący w skład rezydencji podmiejskiej z [[1805]]. Wyczółki wówczas były własnością kasztelana Franciszka Kotowskiego. W skład rezydencji wchodził dwór i park angielski o powierzchni 3 ha (Park Wyczółki-Łączyny), na którego terenie znajdują się [[Stawy Berensewicza]]. Dwór od 1842 roku przez prawie ćwierć wieku należała do hrabiego [[Fryderyk Skarbek|Fryderyka Skarbka]] – ekonomisty, pisarza, tłumacza i historyka. Kolejnymi gospodarzami Wyczółek byli Grabowscy, Żukowscy i Berensewiczowie. Po 1945 roku majątek upaństwowiono. Od 1965 r. dwór i otaczający go park figurują w rejestrze zabytków. W latach 90. XX wieku posiadłość powróciła do rodziny Berensewiczów<ref>{{Cytuj|tytuł=Wyborcza.pl|data dostępu=2017-10-17|opublikowany=warszawa.wyborcza.pl|url=http://warszawa.wyborcza.pl/warszawa/7,54420,22522391,wyremontuja-dwor-na-wyczolkach-stoleczny-konserwator-zabytkow.html}}</ref>. Obecnie właścicielem majątku jest osoba prywatna;
* '''Park Wyczółki-Łączyny''' – [[park krajobrazowy]] o powierzchni 3 ha (wody zajmują 0,5 ha) powstały w pierwszej połowie [[XIX wiek]]u wchodzący w skład rezydencji podmiejskiej z [[1805]]<ref>[http://warszawa.naszemiasto.pl/kontakty_adresy/58694.html Park Wyczółki-Łączyny, warszawa.naszemiasto.pl] [dostęp: 9 października 2009]</ref>.
* '''Park Wyczółki-Łączyny''' – [[park krajobrazowy]] o powierzchni 3 ha (wody zajmują 0,5 ha) powstały w pierwszej połowie [[XIX wiek]]u wchodzący w skład rezydencji podmiejskiej z [[1805]]<ref>[http://warszawa.naszemiasto.pl/kontakty_adresy/58694.html Park Wyczółki-Łączyny, warszawa.naszemiasto.pl] [dostęp: 9 października 2009]</ref>.
* '''[[Areszt Śledczy Warszawa-Służewiec]]''' (ul. Kłobucka 5).
* '''[[Areszt Śledczy Warszawa-Służewiec]]''' (ul. Kłobucka 5).

Wersja z 10:04, 17 paź 2017

Wyczółki
Osiedle Warszawy
ilustracja
Państwo

 Polska

Województwo

 mazowieckie

Miasto

Warszawa

Dzielnica

Ursynów

Położenie na mapie dzielnicy
Położenie na mapie
Widok lotniczy dzielnicy Ursynów w kierunku północnym w maju 1998. Wyczółki widoczne po lewej stronie od toru wyścigów konnych Służewiec.
Stara zabudowa na Wyczółkach

Wyczółki – dawniej wieś i folwark, obecnie osiedle warszawskiej dzielnicy Ursynów, a także rejon stołecznego Miejskiego Systemu Informacji.

Historia

Wieś szlachecka Wiczółki w 1580 znajdowała się w powiecie warszawskim ziemi warszawskiej województwa mazowieckiego[1].

W okresie międzywojennym Wyczółki wchodziły w skład ówczesnej gminy Falenty. W styczniu 1951, podobnie jak wiele innych wsi i osad na przedmieściach ówczesnej Warszawy, zostały włączone do stolicy.

Położenie i granice

Wyczółki leżą w północno-zachodniej części Ursynowa. Sąsiadują z ursynowskimi osiedlami Grabów i Ursynów Północny oraz z Mokotowem i Włochami.

Granice rejonu MSI Wyczółki wyznaczają: tory linii radomskiej oraz ulice Bokserska, Poloneza i Pląsy, obejmując błędnie część Służewca i Nowego Służewca.

Opis

Zabudowa, ze względu na sąsiedztwo pobliskiego portu lotniczego Okęcie, ma charakter przemysłowo - magazynowy oraz biurowy. Niewielka liczba domów jednorodzinnych. Zlokalizowane są tu również Rodzinne ogrody działkowe.

Osiedle jest obsługiwane przez linie autobusowe Zarządowi Transportu Miejskiego. Na terenie osiedla znajduje się stacja kolejowa Warszawa Okęcie. Osiedle jest także poprzecinane bocznicami kolejowymi obsługującymi niegdyś tutejsze zakłady przemysłowe.

Ważniejsze obiekty

  • Dwór Wyczółki (ul. Łączyny 53) – dwór drewniany oszalowany zlokalizowany na tyłach toru wyścigów konnych Służewiec, wchodzący w skład rezydencji podmiejskiej z 1805. Wyczółki wówczas były własnością kasztelana Franciszka Kotowskiego. W skład rezydencji wchodził dwór i park angielski o powierzchni 3 ha (Park Wyczółki-Łączyny), na którego terenie znajdują się Stawy Berensewicza. Dwór od 1842 roku przez prawie ćwierć wieku należała do hrabiego Fryderyka Skarbka – ekonomisty, pisarza, tłumacza i historyka. Kolejnymi gospodarzami Wyczółek byli Grabowscy, Żukowscy i Berensewiczowie. Po 1945 roku majątek upaństwowiono. Od 1965 r. dwór i otaczający go park figurują w rejestrze zabytków. W latach 90. XX wieku posiadłość powróciła do rodziny Berensewiczów[2]. Obecnie właścicielem majątku jest osoba prywatna;
  • Park Wyczółki-Łączynypark krajobrazowy o powierzchni 3 ha (wody zajmują 0,5 ha) powstały w pierwszej połowie XIX wieku wchodzący w skład rezydencji podmiejskiej z 1805[3].
  • Areszt Śledczy Warszawa-Służewiec (ul. Kłobucka 5).
  • Węzeł ekspedycyjno-rozdzielczy Poczty Polskiej na terenach dawnej Fabryki domów (ul.Łączyny 8).
  1. Adolf Pawiński, Polska XVI wieku pod względem geograficzno-statystycznym. T. 5: Mazowsze, Warszawa 1895, s. 260.
  2. Wyborcza.pl [online], warszawa.wyborcza.pl [dostęp 2017-10-17].
  3. Park Wyczółki-Łączyny, warszawa.naszemiasto.pl [dostęp: 9 października 2009]

Linki zewnętrzne