Lotnisko Chopina w Warszawie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Lotnisko Chopina w Warszawie
Ilustracja
Lotnisko Chopina – Terminal A
Państwo  Polska
Miejscowość Warszawa
Typ cywilne/wojskowe
Właściciel Przedsiębiorstwo Państwowe „Porty Lotnicze” (PPL)
Data otwarcia 29 kwietnia 1934[1]
Kod IATA WAW
Kod ICAO EPWA
Strefa czasowa UTC +1
Wysokość 110 m n.p.m.
Statystyki ruchu
Liczba pasażerów 5 473 224 (2020)[2]
Cargo 74 983,5 (2020)[3] t
Liczba operacji 67 649 (2020)[2] t
Drogi startowe
Kierunek 15/33: asfaltobeton, 3690 × 60 m
Kierunek 11/29: asfaltobeton, 2800 × 50 m
Położenie na mapie Warszawy
Mapa konturowa Warszawy, na dole nieco na lewo znajduje się punkt z opisem „WAW”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „WAW”
Położenie na mapie województwa mazowieckiego
Mapa konturowa województwa mazowieckiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „WAW”
Ziemia52°09′57″N 20°58′02″E/52,165833 20,967222
Strona internetowa
Uroczystość otwarcia terminala pasażerskiego na lotnisku na Okęciu, 29 kwietnia 1934
Znajdujący się między dwoma hangarami budynek dworca lotniczego, 1934
Samoloty w porcie lotniczym Warszawa-Okęcie, początek lat 50.
Port lotniczy w latach 70. XX wieku
Hala dworca lotniczego w latach 70. XX wieku
Wnętrze hali odlotów starej części terminalu A przed przebudową (2008)
Wnętrze hali odlotów w nowej części terminalu A
Wnętrze hali odlotów w starej części terminalu A po przebudowie (2018)
Korytarz w części komercyjnej lotniska
Wyjścia do samolotów w terminalu A
Hala odbioru bagażu w terminalu A
Wprowadzony w 2015 system kolorowych linii kierujących podróżnych do stacji kolejowej Warszawa Lotnisko Chopina, przystanków autobusowych i postojów taksówek
Kaplica w strefie tranzytowej
Starsza część terminalu A, oddana do użytku w 1992, przebudowana w latach 2012–2015
Terminal General Aviation
Terminal Cargo z lotu ptaka
Terminal Wojskowego Portu Lotniczego
Wraki samolotu An-24 w barwach PLL LOT i dawnego warszawskiego Ikarusa 260 jako obiekty ćwiczeń strażackich przy terminalu Cargo
Rządowy Tu-154 i śmigłowiec PZL W-3 Sokół na płycie postojowej samolotów Wojskowego Portu Lotniczego
Pesa Elf 27WE-007 należący do SKM linii S2 na stacji Warszawa Lotnisko Chopina
Widok lotniska z lotu ptaka w kwietniu 2012
Zdjęcie satelitarne

Lotnisko Chopina w Warszawie (ang. Warsaw Chopin Airport, kod IATA: WAW, kod ICAO: EPWA) – międzynarodowy port lotniczy znajdujący się w Warszawie. Został otwarty w 1934. Obsługuje loty rozkładowe, czarterowe i cargo.

Lotnisko Chopina jest położone na osiedlu Okęcie (od którego pochodzi jego zwyczajowa nazwa) w dzielnicy Włochy, w odległości około 8 km na południowy zachód od centrum miasta. Jest największym portem lotniczym w Polsce.

Lotnisko jest główną bazą Polskich Linii Lotniczych LOT i bazą operacyjną Wizz Air. Jego właścicielem jest Przedsiębiorstwo Państwowe „Porty Lotnicze”.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Po 1918 zapadła decyzja o likwidacji lotniska mokotowskiego na Polu Mokotowskim i budowie zamiast niego trzech nowych lotnisk: wojskowego na Okęciu, cywilnego na Gocławiu oraz sportowego na Bielanach[4]. Lotnisko mokotowskie pełniło w tamtym czasie zarówno funkcję lotniska wojskowego, jak i cywilnego[4].

W planie regulacyjnym Warszawy z 1926 na nowe lotnisko wojskowe przeznaczono tereny na Okęciu i Paluchu o powierzchni 285 ha[5]. Projekt budowlany był oparty na nowoczesnych rozwiązaniach francuskich, zgodnie z którymi optymalnym kształtem lotniska było koło-elipsa lub wielobok, z centralnie położonym polem wzlotów i otaczającą go infrastrukturą (hangary, budynki administracyjne i magazyny)[6]. Od 1931 na budowane na Okęciu lotnisko wojskowe zaczęto przenosić z lotniska mokotowskiego 1 Pułk Lotniczy[4]. W 1932 przy nowym lotnisku powstała stacja meteorologiczna[7].

Z powodu planów zabudowania Pola Mokotowskiego podjęto decyzję o przeniesieniu na Okęcie także ruchu pasażerskiego[8]. Miała to być dla lotniska cywilnego lokalizacja tymczasowa (do czasu wybudowania nowego lotniska na Gocławiu)[4]. 29 kwietnia 1934 uroczyście otwarto tam nowy terminal, który przejął ruch pasażerski z lotniska mokotowskiego[1]. W uroczystości wzięli udział m.in. prezydent Ignacy Mościcki, premier Janusz Jędrzejewicz, korpus dyplomatyczny i dyrektorzy siedmiu europejskich linii lotniczych[1]. Mszę świętą odprawił biskup polowy Józef Gawlina[1].

Był to największy cywilno-wojskowy port lotniczy w II RP[9]. Na lotnisko prowadziła brama wjazdowa z górującą nad okolicą wieżą wysokości ok. 50 metrów, znajdująca się w rejonie skrzyżowania ulic Żwirki i Wigury i Komitetu Obrony Robotników[10]. Wokół lotniska powstał klaster przedsiębiorstw związanych z lotnictwem m.in. należąca do Państwowych Zakładów Lotniczych Wytwórnia Płatowców, Polskie Zakłady Skody (późniejsza Wytwórnia Silników PZL), Doświadczalne Warsztaty Lotnicze, a także Instytut Techniczny Lotnictwa[9]. Od 1933 w północnej części lotniska działała stacja meteorologiczna[11]. Latem 1934 oddano do użytku szeroką ul. Żwirki i Wigury, łączącą port lotniczy z ul. Wawelską i centrum miasta, obsadzoną zachowanymi do dzisiaj lipami[12][13]. W 1935 na terenie lotniska wojskowego odsłonięto 20-metrowy pomnik Józefa Piłsudskiego (zniszczony przez Niemców w 1944)[14].

Podczas obrony Warszawy we wrześniu 1939 od pierwszych godzin wojny lotnisko było celem ataków Luftwaffe[9]. Zbombardowano m.in. pas startowy, hangary i składy paliwa, przerwane zostały sieci: wodociągowa i elektryczna[9]. 8 września 1939 lotnisko zostało zajęte przez wojska niemieckie[9]. Zostało ono prowizorycznie naprawione, uporządkowano także zalegające polskie samoloty w celu umożliwienia wykonywania operacji lotniczych przez Luftwaffe[9]. 5 października 1939 na Okęciu wylądował samolot z Adolfem Hitlerem, który przyleciał do Warszawy w celu przyjęcia defilady zwycięstwa w Alejach Ujazdowskich[15].

W okresie okupacji niemieckiej lotnisko było wykorzystywane jako lotnisko transportowe[9]. Zbudowano m.in. betonową drogę startową na kierunku 300 stopni wraz z pomocniczymi drogami kołowania[9]. Stacjonowała tam część 1. Dywizji Lotniczej 6. Floty Powietrznej Roberta von Greima wyposażona w bombowce Junkers Ju 87 B[9]. W 1944, przed wybuchem powstania warszawskiego, na lotnisku znajdowało się 56 dział przeciwlotniczych[16]. W przejętych zakładach przemysłowych na Okęciu pracowali jeńcy wojenni i Żydzi[9].

1 sierpnia 1944, w godzinę „W”, lotnisko zostało zaatakowane przez żołnierzy 7 Pułku Piechoty AK „Garłuch” do których nie dotarła informacja o odwołaniu tego rozkazu. Atak zakończył się niepowodzeniem. Poległo ponad 120 powstańców, w tym wszyscy dowódcy[17].

W październiku 1944 Niemcy rozpoczęli stopniowe niszczenie infrastruktury lotniska. Przed wycofaniem się z Warszawy uszkodzili pas startowy i drogi kołowania[9] oraz wysadzili bramę wjazdową z wieżą[10].

Cywilną komunikację lotniczą z Okęcia wznowiono w marcu 1945[18].

Po wojnie zrezygnowano z planów budowy lotniska pasażerskiego na Gocławiu (do lat 70. działało tam lotnisko sportowe, na którego miejscu zbudowano osiedle mieszkaniowe Gocław-Lotnisko)[19][20]. W 1962 podjęto decyzję o rozbudowie Centralnego Portu Lotniczego Warszawa-Okęcie[21]. Prace zostały podzielone na trzy etapy:[21]

 • budowa głównej drogi startowej i dróg pomocnicznych,
 • budowa zaplecza technicznego z budynkami Centrum Kontroli Ruchu Lotniczego,
 • budowa nowego Międzynarodowego Dworca Lotniczego, płyty przeddwrocowej dla samolotów i dwupasmowej dojazdowej z parkingiem.

Prace, prowadzone przy nieprzerwanej obsłudze pasażerów[21], zakończono w 1969[22][23]. Zespół dworca, wybudowany na podstawie projektu Jana i Krystyny Dobrowolskich i Aleksandra Włodarza (konstrukcje), składał się z hali pasażerskiej, bloku tecniczno-administracyjnego i towarowo-pocztowego[21]. W 1978 rozdzielono ruch pasażerów w hali na przyloty i odloty przenosząc przyloty do oddzielnego pawilonu[24].

W październiku 1962 przeniesiono stację meteorologiczną na południowo-zachodnią stronę lotniska, co jeszcze bardziej ograniczyło wpływ miejskiej wyspy ciepła na wyniki pomiarów[25].

W 1973 rozpoczęto prace nad przebudową Krajowego Dworca Lotniczego (również według projektu Jana i Krystyny Dobrowolskich)[21].

W 1980 wydłużono główną drogę startową o 700 metrów, dzięki czemu lotnisko może przyjmować wszystkie typy samolotów[24].

Nazwa[edytuj | edytuj kod]

Od momentu swojego otwarcia w 1934 lotnisko nosiło nazwy: Port Lotniczy Warszawa-Okęcie[26] i Centralny Port Lotniczy Warszawa-Okęcie[27].

W 2001 lotnisku nadano imię Fryderyka Chopina. W styczniu 2010 zarejestrowano w Urzędzie Lotnictwa Cywilnego nową, obowiązującą obecnie formalnie nazwę, Lotnisko Chopina. Zmiana ta jest przedmiotem kontrowersji, i jak wskazuje wiele doniesień medialnych, nie zmieniła dominującej wśród mieszkańców miasta konwencji nazywania lotniska „Okęciem”[28][29]. Zmianę nazwy lotniska uzasadniano m.in. tym, iż nazwa Okęcie „jest nazwą zwyczajową znaną głównie Polakom, która z niczym szczególnym się nie kojarzy. Natomiast Lotnisko Chopina jest marką niosącą określone wartości, na bazie której znacznie łatwiej budować pozycję i rozpoznawalność portu w Polsce i na świecie”[30]. Wśród wspomnianych wartości władze lotniska wymieniały „klasę”, „wysoką kulturę”, „romantyzm” i „polskość”. Władze lotniska zadeklarowały jednocześnie, że nie jest ich zamiarem „zmiana normy językowej i całkowite wytępienie nazwy Okęcie z języka polskiego”[31].

Tradycyjna nazwa „Okecie” (bez polskiego „ę”) jest także wciąż używana jako identyfikator lotniska w systemach radiowej i elektronicznej łączności lotniczej. Nazwę „Warszawa-Okęcie” nosi także Placówka Straży Granicznej na lotnisku[32], obsługiwane przez nią przejście graniczne oraz zlokalizowany na lotnisku Wojskowy Port Lotniczy.

Roszczenia do gruntów zajmowanych przez lotnisko[edytuj | edytuj kod]

Przedsiębiorstwo Państwowe „Porty Lotnicze”, właściciel Lotniska Chopina, toczy spór sądowy ze spadkobiercami rodziny Branickich, którzy domagają się odszkodowania w wysokości co najmniej 235 mln z tytułu bezumownego korzystania z ok. 30 ha gruntów, przejętych po wojnie przez Skarb Państwa na podstawie dekretu o reformie rolnej[33].

Przyszłość lotniska[edytuj | edytuj kod]

W listopadzie 2017 rząd Beaty Szydło podjął decyzję, że cywilny ruch lotniczy z Lotniska Chopina zostanie przejęty po 2027 przez nowo wybudowany Port Solidarność – Centralny Port Komunikacyjny (CPK) dla Rzeczypospolitej Polskiej w Stanisławowie w gminie Baranów, 45 km na zachód od Warszawy[34][35].

 Osobny artykuł: Centralny Port Komunikacyjny.

Decyzja o dalszym funkcjonowaniu Lotniska Chopina ma zostać podjęta po opracowaniu w latach 2019–2020 studium wykonalności dla CPK[36]

Kalendarium[edytuj | edytuj kod]

 • 1933 – Kosztem ponad 10 mln złotych ukończono budowę lotniska obejmującego trzy hangary, warsztaty, garaże, kotłownię oraz budynek dworca lotniczego wraz z betonową płytą postojową dla samolotów.
 • 1934 – 29 kwietnia – uroczyste otwarcie lotniska przez prezydenta RP Ignacego Mościckiego. Przenosiny lotów z lotniska mokotowskiego. W pierwszym roku działalności lotnisko obsłużyło 10750 pasażerów.
 • 1937 – Zainstalowano wyposażenie radionawigacyjne w postaci radiolatarni Lorentz – do lądowania w trudniejszych warunkach atmosferycznych.
 • 1939 – Do września z lotniska utrzymywane były regularne połączenia lotnicze z 6 krajowymi oraz 17 zagranicznymi lotniskami.
 • 1939–1945 – W czasie okupacji niemieckiej na terenie lotniska znajdowały się dwie szkoły lotnicze oraz zakład naprawczy Luftwaffe. Lotniskiem zarządzała spółka Junkers utrzymując na nim swój ośrodek badawczy. W okresie tym wybudowano na lotnisku pierwszą betonową drogę startową.
 • 1945 – styczeń – Zniszczenie lotniska przez wycofujące się wojska niemieckie.
 • 1969 – 27 kwietnia – Uroczyste oddanie do użytku Międzynarodowego Dworca Lotniczego[37] (MDL, użytkowany do 1992) i uruchomienie nowej linii autobusowej nr 175 do śródmieścia[37]
 • 1975 – Oddanie do użytku Krajowego Dworca Lotniczego (KDL, obecnie Terminal General Aviation) przy ul. 17 Stycznia (od 2019 ul. Komitetu Obrony Robotników)
 • 1979 – Oddanie do użytku nowej hali przylotów MDL (użytkowanej do 1992, po przebudowie zamieniona na terminal „Etiuda”).
 • 1992 – 1 lipca – Oddanie do użytku Terminalu 1 (obecnie stara część Terminalu A, architektonicznie i funkcjonalnie zintegrowana z nową częścią w latach 2012–2015).
 • 2004 – Otwarcie terminalu „Etiuda” dla tanich linii lotniczych.
 • 2005 – Otwarcie Terminalu VIP Aviation (obecnie pod nazwą Terminal General Aviation) w zmodernizowanym budynku d. Krajowego Dworca Lotniczego przy ul. 17 Stycznia (od 2019 ul. Komitetu Obrony Robotników).
 • 2006 – 1 grudnia – Oddanie do użytku części przylotowej Terminala 2.
 • 2008 – 7 marca – Oddanie do użytku części odlotowej Terminala 2.
 • 2008 – 30 marca – Wprowadzenie przepisów Schengen.
 • 2009 – 29 marca – Zamknięcie terminalu „Etiuda”[38].
 • 2010 – Przemianowanie terminali 1 i 2 w Terminal A.
 • 2011 – 8 sierpnia – Oddanie do użytku pirsu centralnego i południowego Terminalu A.
 • 2012 – 1 czerwca – Uruchomienie stacji kolejowej Warszawa Lotnisko Chopina.
 • 2012 – 13 września – Rozpoczęcie modernizacji starej części Terminala A.
 • 2014 – Wybudowanie nowej płyty postojowej dla samolotów cargo i dwóch dróg odlodzeniowych oraz dwóch nowych dróg kołowania[39].
 • 2015 – 22 maja – Otwarcie zmodernizowanej części Terminala A w tym. m.in. bezpośredniego połączenia hali przylotów ze stacją kolejową Warszawa Lotnisko Chopina. Na dachu zmodernizowanej części terminala umieszczono elektrownię słoneczną[40]. Udostępniony został także oszklony i zadaszony taras widokowy[41]. Modernizacja terminala kosztowała ok. 400 mln zł netto i była częściowo finansowana ze środków UE (Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko 2007–2013)[42].
 • 2019 – czerwiec – Uruchomienie bramek do automatycznej odprawy pasażerów z paszportami biometrycznymi[43]

Ruch pasażerski i cargo[edytuj | edytuj kod]

Zobacz zapytanie i odniesienia źródłowe Wikidata o wartości.

Tabela ruchu[edytuj | edytuj kod]

Rok Liczba obsłużonych

pasażerów

Zmiana w stosunku

do roku poprzedniego

Liczba operacji lotniczych
2006 8 101 827[44] Increase2.svg 14,6% 126 534[44]
2007 9 193 223[44] Increase2.svg 13,5% 133 116[44]
2008 9 436 958[44] Increase2.svg 2,6% 129 728[44]
2009 8 278 747[44] Decrease2.svg 12,2% 115 934[44]
2010 8 666 552[45] Increase2.svg 4,7% 116 691[45]
2011 9 322 485[45] Increase2.svg 7,6% 119 399[45]
2012 9 567 063[46] Increase2.svg 2,6% 118 320[46]
2013 10 669 879[46] Increase2.svg 11,5% 123 981[46]
2014 10 574 539[46] Decrease2.svg 0,8% 121 913[46]
2015 11 186 688[47] Increase2.svg 5,8% 124 691[47]
2016 12 795 365[47] Increase2.svg 14,4% 138 909[47]
2017 15 730 330[47] Increase2.svg 22,9% 157 044[47]
2018 17 737 231[48] Increase2.svg 12,8% 172 520[48]
2019 18 844 591[49] Increase2.svg 6,2% 180 562[49]
2020 5 473 224[2] Decrease2.svg 71% 67 649[2]

W 2020 Lotnisko Chopina obsłużyło ok. 37,6% pasażerów w ruchu lotniczym w Polsce[2].

Lotnisko jest główną bazą Polskich Linii Lotniczych LOT.

Przesyłki cargo[edytuj | edytuj kod]

 • 2013 – 48 219,1 ton[50]
 • 2014 – 53 474,6 ton[50]
 • 2015 – 58 282,4 ton[51]
 • 2016 – 72 186,4 ton[52]
 • 2017 – 84 389,4 ton[53]
 • 2018 – 92 377,1 ton[54]
 • 2019 – 97 784,2 ton[55]
 • 2020 – 74 983,5 ton[3]

Terminale[edytuj | edytuj kod]

W 2010 roku w celu ujednolicenia nazewnictwa budynków zlokalizowanych w Porcie Lotniczym im Fryderyka Chopina w Warszawie zarządzono, że dotychczasowe budynki „Terminal 1” i „Terminal 2” otrzymają wspólną nazwę Terminal A. Druga zmiana dotyczyła przemianowania byłego Terminala VIP Aviation na Terminal General Aviation.

 • Terminal A przy ul. Żwirki i Wigury:
  • d. Terminal 1 – starsza część pasażerskiego Terminalu A lotniska im. Fryderyka Chopina została oddana do użytku 1 lipca 1992. Jego początkowa przepustowość to około 3,5 mln pasażerów rocznie, powiększona w wyniku przebudowy dworca do ok. 5,5 mln pasażerów. Liczba stanowisk odprawy w tej części terminalu wynosiła 46 (numeracja nr 101-146), a pierwotna liczba bramek – 12. Była nazywana, ze względu na kolor dachu, filarów i ścian, „buraczkową”[56]. We wrześniu 2012 rozpoczęła się przebudowa terminala, której celem było architektoniczne i funkcjonalne zintegrowanie budynku z nową częścią oraz wybudowanie przejścia podziemnego łączącego bezpośrednio halę przylotów z nową stacją kolejową[57][58]. Zmodernizowana część terminala, oddana do użytku w maju 2015, ma siedem kondygnacji o powierzchni 60 tys. m², 48 stanowisk odprawy biletowo-bagażowej i 6 stanowisk samoobsługowych[59]. Na dachu umieszczono także elektrownię słoneczną. Panele z ogniwami fotowoltaicznymi pokrywają 80% powierzchni dachu (7 tys. m²), co ma pozwolić na wyprodukowanie ok. 575 MWh energii elektrycznej rocznie (ok. 20% dziennego zapotrzebowania terminala przy idealnych warunkach pogodowych)[40].
  • d. Terminal 2 – nowsza część Terminalu A przystosowana jest do obsługi 6,5 mln pasażerów rocznie. Liczba stanowisk odprawy biletowo-bagażowej wynosi 70 (nr 201-282). Hala przylotów została oddana do użytku 1 grudnia 2006. Strefa odlotów w ówczesnym Terminalu 2 dostała pozwolenie na użytkowanie 7 marca 2008. 12 marca 2008 otworzono terminal i rozpoczęto odprawy pasażerów lotów czarterowych[60], a 18 marca pozostałych lotów rozkładowych[61];
  • pirs centralny i południowy – w ramach dalszej rozbudowy Terminalu A do istniejącego pirsu północnego dobudowano pirs centralny oraz dokończono prace przy pirsie południowym (otwarcie 8 sierpnia 2011); dzięki dokończeniu inwestycji pasażerowie oczekujący na wejście do samolotu mają do dyspozycji jednolitą, przestronną halę, której długość wynosi 725 m.; linie lotnicze i pasażerowie zyskały 11 nowych rękawów, zlokalizowanych w pirsie południowym i centralnym; łączna liczba bramek wynosi 45, a rękawów – 27[62][63].

Od sierpnia 2014 roku wszystkie osoby znajdujące się w Terminalu A mogą korzystać z bezpłatnego i nielimitowanego dostępu do Internetu[64].

Na terenie terminala znajdują się dwie kaplice: w części ogólnodostępnej w hali odlotów oraz otwarta w 2015 kaplica w strefie tranzytowej w pobliżu wyjścia nr 37 wraz z osobnym pokojem modlitwy dla pasażerów różnych religii.

 • Terminal General Aviation (d. Terminal VIP Aviation) przy ul. Komitetu Obrony Robotników. Został otwarty 8 lipca 2005. Służy odprawie pasażerów korzystających z prywatnych lub korporacyjnych samolotów lotnictwa ogólnego (ang. general aviation). Zlokalizowany jest w zmodernizowanym budynku byłego krajowego dworca lotniczego z 1975.

Na terenie lotniska wdrożono zintegrowany system ratowania życia w przypadkach nagłego zatrzymania krążenia, na który w 2016 składało się m.in. 49 defibrylatorów[65].

Nieczynne terminale[edytuj | edytuj kod]

 • Terminal Etiuda – dawny terminal tanich linii lotniczych, działający w latach 2004–2009. W latach 1979–1992 była to hala przylotów, zwana „fińską”, do której przeniesiono całość odpraw podróżnych do Warszawy. Obecnie siedziba Welcome Airport Services;
 • Krajowy Dworzec Lotniczy przy ul. Żwirki i Wigury – od 8 maja 2008 przestał pełnić swoją funkcję ze względu na budowę pirsu centralnego i południowego.

Specjalistyczne dworce lotnicze[edytuj | edytuj kod]

 • Dworzec Towarowy CARGO – zlokalizowany w południowej części lotniska przy ul. Wirażowej.
 • Wojskowy Port Lotniczy Warszawa-Okęcie – zlokalizowany przy ul. Żwirki i Wigury przed wjazdem do cywilnego portu lotniczego. Port był obsługiwany przez flotę samolotów 36 Specjalnego Pułku Lotnictwa Transportowego (rozformowany w sierpniu 2011). Terminal Wojskowego Portu Lotniczego (Terminal WPL) obsługiwany przez 1 Bazę Lotniczą[66] służy w szczególności do obsługi transportu członków najwyższych władz państwowych, przyjmowania rządowych delegacji zagranicznych i innych zadań związanych z obsługą administracji państwowej.

Obsługa lotniska[edytuj | edytuj kod]

Widok ogólny lotniska od strony al.Krakowskiej (północno-zachodniej)
Widok ogólny lotniska od strony al.Krakowskiej (północno-zachodniej)

Obsługą samolotów na lotnisku, w szczególności załadunkiem i rozładunkiem bagażu, wyważaniem samolotów, transportem pasażerów po płycie lotniska, wypychaniem i holowaniem zajmują się wyspecjalizowane spółki:

Posiłki do samolotów dostarczają spółki:

 • Do & Co

Paliwo lotnicze do samolotów dostarczają spółki:

Według raportu OAG Punctuality Report z 2015, lotnisko należy pod względem punktualności do światowej czołówki. Blisko 90% lotów odbywa się w wyznaczonym czasie[67].

Kierunki lotów i linie lotnicze[edytuj | edytuj kod]

Kierunki rozkładowe[edytuj | edytuj kod]

Linia lotnicza Kierunek
Aegean Airlines
 1. Grecja Ateny
Aerofłot
 1. Rosja Moskwa-Szeremietiewo
Air Baltic
 1. Łotwa Ryga
Air Canada Sezonowo (lato):
 1. Kanada Toronto-Pearson[68]
Air China
 1. Pekin[69]
Air France
 1. Francja Paryż-Charles de Gaulle
Air Malta
 1. Malta Malta
Air Seychelles
 1. Seszele Mahé (od 15 stycznia 2022)
Austrian Airlines
 1. Austria Wiedeń
Belavia
 1. Białoruś Mińsk
British Airways
 1. Wielka Brytania Londyn-Heathrow
Corendon Airlines Sezonowo (zima):
 1. Turcja Antalya
 2. Egipt Hurghada
Czech Airlines
 1. Czechy Praga
El Al Israel Airlines
 1. Izrael Tel Awiw
Emirates
 1. Zjednoczone Emiraty Arabskie Dubaj
Finnair
 1. Finlandia Helsinki
KLM
 1. Holandia Amsterdam
LOT
 1. Holandia Amsterdam
 2. Hiszpania Barcelona-El Prat
 3. Liban Bejrut[70]
 4. Serbia Belgrad
 5. Niemcy Berlin[71]
 6. Dania Billund[72]
 7. Belgia Bruksela
 8. Węgry Budapeszt
 9. Rumunia Bukareszt
 10. Polska Bydgoszcz[73]
 11. Ukraina Charków[74]
 12. Stany Zjednoczone Chicago-O’Hare
 13. Indie Delhi[75]
 14. Chorwacja Dubrownik[76]
 15. Niemcy Düsseldorf
 16. Armenia Erywań
 17. Niemcy Frankfurt
 18. Polska Gdańsk
 19. Szwajcaria Genewa
 20. Szwecja Göteborg-Landvetter[77]
 21. Niemcy Hamburg
 22. Niemcy Hanower[78]
 23. Rosja Kaliningrad[77]
 24. Polska Katowice
 25. Ukraina Kijów-Boryspol
 26. Ukraina Kijów-Żulany[79]
 27. Mołdawia Kiszyniów
 28. Rumunia Kluż-Napoka
 29. Dania Kopenhaga
 30. Słowacja Koszyce[74]
 31. Litwa Kowno
 32. Polska Kraków
 33. Cypr Larnaka
 34. Wielka Brytania Londyn-City[80]
 35. Wielka Brytania Londyn-Heathrow
 36. Stany Zjednoczone Los Angeles[81]
 37. Słowenia Lublana
 38. Polska Lublin
 39. Luksemburg Luksemburg[82]
 40. Ukraina Lwów
 41. Hiszpania Madryt-Barajas
 42. Włochy Mediolan-Malpensa
 43. Stany Zjednoczone Miami[83]
 44. Białoruś Mińsk
 45. Niemcy Monachium
 46. Rosja Moskwa-Domodiedowo
 47. Rosja Moskwa-Szeremietiewo
 48. Stany Zjednoczone Newark-Liberty[84]
 49. Francja Nicea-Lazurowe Wybrzeże
 50. Niemcy Norymberga[85]
 51. Kazachstan Nursułtan[86]
 52. Stany Zjednoczone Nowy Jork-John F. Kennedy
 53. Ukraina Odessa
 54. Norwegia Oslo-Gardermoen[87]
 55. Czechy Ostrawa[88]
 56. Francja Paryż-Charles de Gaulle
 57. Pekin-Capital
 58. Pekin-Daxing
 59. Czarnogóra Podgorica[89]
 60. Polska Poznań
 61. Czechy Praga
 62. Łotwa Ryga
 63. Polska Rzeszów
 64. Rosja Sankt Petersburg
 65. Stany Zjednoczone San Francisco[90]
 66. Korea Południowa Seul-Inczon[91]
 67. Singapur Singapur[92]
 68. Bułgaria Sofia
 69. Turcja Stambuł
 70. Niemcy Stuttgart
 71. Polska Szczecin
 72. Szwecja Sztokholm-Arlanda
 73. Estonia Tallinn
 74. Gruzja Tbilisi
 75. Izrael Tel Awiw
 76. Japonia Tokio-Narita[93][94]
 77. Kanada Toronto-Pearson
 78. Włochy Turyn[95]
 79. Stany Zjednoczone Waszyngton D.C.[96]
 80. Włochy Wenecja-Marco Polo
 81. Austria Wiedeń
 82. Litwa Wilno
 83. Polska Wrocław
 84. Chorwacja Zagrzeb[97]
 85. Ukraina Zaporoże[98]
 86. Polska Zielona Góra
 87. Szwajcaria Zurych

Sezonowo (lato):

 1. Grecja Korfu[99]
 2. Litwa Połąga[100]
 3. Chorwacja Pula[89]
 4. Macedonia Północna Skopje[101]
 5. Chorwacja Split[102]
 6. Bułgaria Warna
 7. Chorwacja Zadar[102]

Sezonowo (zima):

 1. Sri Lanka Kolombo[103]
Lufthansa
(obsługiwane przez Lufthansa oraz Lufthansa CityLine)
 1. Niemcy Frankfurt
 2. Niemcy Monachium
Norwegian
 1. Hiszpania Malaga
 2. Norwegia Oslo-Gardermoen
Qatar Airways
 1. Katar Doha
SAS
 1. Dania Kopenhaga
 2. Norwegia Oslo-Gardermoen
Swiss International Air Lines
 1. Szwajcaria Zurych
TAP Portugal
 1. Portugalia Lizbona
Turkish Airlines
 1. Turcja Stambuł[104]
Ukraine International Airlines
 1. Ukraina Kijów-Boryspol
Wizz Air
 1. Hiszpania Barcelona-El Prat
 2. Norwegia Bergen
 3. Wielka Brytania Birmingham
 4. Włochy Bolonia
 5. Francja Bordeaux
 6. Belgia Bruksela-Charleroi
 7. Węgry Budapeszt
 8. Rumunia Bukareszt[105]
 9. Wielka Brytania Doncaster/Sheffield
 10. Wielka Brytania Edynburg
 11. Holandia Eindhoven
 12. Szwecja Göteborg
 13. Ukraina Kijów-Żulany[105]
 14. Gruzja Kutaisi
 15. Włochy Lamezia Terme[105]
 16. Cypr Larnaka
 17. Wielka Brytania Liverpool
 18. Portugalia Lizbona
 19. Wielka Brytania Londyn-Luton
 20. Francja Lyon-Saint-Exupéry[105]
 21. Hiszpania Madryt
 22. Szwecja Malmö-Sturup
 23. Malta Malta
 24. Maroko Marrakesz[106]
 25. Włochy Mediolan-Bergamo
 26. Włochy Neapol[107]
 27. Norwegia Oslo-Torp
 28. Francja Paryż-Orly[108]
 29. Islandia Reykjavík-Keflavík
 30. Włochy Rzym-Fiumicino
 31. Hiszpania Santander[109]
 32. Szwecja Sztokholm-Skavsta
 33. Izrael Tel Awiw
 34. Austria Wiedeń[106]

Sezonowo (lato):

 1. Włochy Alghero[110]
 2. Hiszpania Alicante
 3. Włochy Bari[111]
 4. Szwajcaria Bazylea
 5. Dania Billund[112]
 6. Włochy Katania
 7. Grecja Korfu
 8. Francja Nicea[105]
 9. Czarnogóra Podgorica
 10. Portugalia Porto[113]
 11. Chorwacja Split[114]
 12. Włochy Werona
 13. Włochy Turyn

Sezonowo (zima):

 1. Francja Grenoble

Kierunki czarterowe[edytuj | edytuj kod]

Linia lotnicza Kierunek
Aegean Airlines
 1. Grecja Korfu
Air Malta
 1. Malta Malta
Arkefly[115]
 1. Dominikana Punta Cana
 2. Meksyk Cancún
 3. Mauritius Mauritius
Arkia Israel Airlines
 1. Izrael Tel Awiw
Enter Air
 1. Maroko Agadir
 2. Grecja Ateny
 3. Tajlandia Bangkok
 4. Turcja Bodrum
 5. Bułgaria Burgas
 6. Włochy Katania
 7. Grecja Chania
 8. Sri Lanka Kolombo
 9. Grecja Korfu
 10. Turcja Dalaman
 11. Tunezja Dżerba
 12. Chorwacja Dubrownik
 13. Izrael Ejlat/Owda
 14. Tunezja Enfidha
 15. Portugalia Faro
 16. Hiszpania Fuerteventura
 17. Hiszpania Barcelona
 18. Grecja Heraklion
 19. Bułgaria Burgas
 20. Egipt Hurghada
 21. Turcja Izmir
 22. Grecja Kos
 23. Włochy Lamezia Terme
 24. Hiszpania Malaga
 25. Egipt Marsa Alam
 26. Tunezja Monastyr
 27. Włochy Olbia
 28. Hiszpania Palma de Mallorca
 29. Cypr Pafos
 30. Grecja Patras/Araxos
 31. Tajlandia Phuket
 32. Zjednoczone Emiraty Arabskie Ras Al Khaimah
 33. Grecja Rodos
 34. Hiszpania Sewilla
 35. Egipt Szarm el-Szejk
 36. Chorwacja Split
 37. Izrael Tel Awiw
 38. Grecja Saloniki
 39. Bułgaria Warna
 40. Włochy Werona
 41. Grecja Zakynthos
 42. Kenia Mombasa
 43. Włochy Neapol
LOT[116]
 1. Tajlandia Bangkok
 2. Meksyk Cancún
 3. Wietnam Ho Chi Minh
 4. Kuba Holguin
 5. Sri Lanka Kolombo
 6. Tajlandia Krabi
 7. Dominikana La Romana
 8. Wenezuela Porlamar
 9. Kuba Santa Clara
 10. Kuba Varadero
 11. Tanzania Zanzibar
 12. Indonezja Denpasar
 13. Kenia Mombasa
 14. Tajlandia Phuket
 15. Dominikana Punta Cana
 16. Mauritius Mauritius
 17. Panama Panama
 18. Kuba Cayo Coco
 19. Madagaskar Antananarywa
 20. Stany Zjednoczone Miami
 21. Malediwy Male
 22. Meksyk Puerto Vallarta
 23. Brazylia Rio De Janeiro
Nouvelair
 1. Tunezja Monastyr
 2. Tunezja Enfidha
Buzz
 1. Hiszpania Alicante
 2. Włochy Katania
 3. Grecja Kos
 4. Cypr Larnaka
 5. Hiszpania Menorka
 6. Cypr Pafos
 7. Grecja Rodos
 8. Albania Tirana
 9. Francja Tulon-Hyères
 10. Bułgaria Warna
SunExpress
 1. Turcja Antalya
Travel Service Polska
 1. Turcja Bodrum
 2. Bułgaria Burgas
 3. Portugalia Madera
 4. Grecja Heraklion
 5. Cypr Larnaka
 6. Włochy Palermo
 7. Hiszpania Palma de Mallorca
 8. Izrael Tel Awiw
 9. Bułgaria Warna
 10. Dominikana Punta Cana
 11. Hiszpania Fuerteventura
 12. Hiszpania Gran Canaria
 13. Hiszpania Teneryfa
 14. Gambia Bandżul
TACV
 1. Republika Zielonego Przylądka Sal

Kierunki towarowe[edytuj | edytuj kod]

Linia lotnicza Kierunek
Air Contractors
 1. Francja Paryż-Charles de Gaulle
DHL
 1. Niemcy Lipsk
FedEx
 1. Francja Paryż-Charles de Gaulle
Genex
 1. Białoruś Mińsk
LOT Cargo (obsługiwane przez Cargojet Airways)
 1. Kanada Hamilton
 2. Stany Zjednoczone Nowy Jork-John F. Kennedy
Sprint Air
 1. Polska Bydgoszcz
 2. Polska Gdańsk
 3. Polska Katowice
 4. Ukraina Kijów
 5. Polska Poznań
 6. Polska Wrocław
TNT
 1. Belgia Liège
UPS
 1. Kazachstan Ałmaty
 2. Hongkong Hongkong
 3. Niemcy Kolonia
 4. Szanghaj

Mapy z kierunkami lotów[edytuj | edytuj kod]

Mapa konturowa Europy
Geographylogo.svg
Kierunki lotów regularnych do Europy z lotniska Chopina w Warszawie
Mapa konturowa świata
Geographylogo.svg
Kierunki lotów regularnych pozaeuropejskich z Lotniska Chopina w Warszawie
Mapa konturowa Europy
Geographylogo.svg
Kierunki lotów czarterowych do Europy z Lotniska Chopina w Warszawie
Mapa konturowa świata
Geographylogo.svg
Kierunki lotów czarterowych pozaeuropejskich z Lotniska Chopina w Warszawie
Mapa konturowa Europy
Geographylogo.svg
Kierunki lotów towarowych do Europy z Lotniska Chopina w Warszawie
Mapa konturowa świata
Geographylogo.svg
Kierunki lotów towarowych pozaeuropejskich z Lotniska Chopina w Warszawie

Odciążenie portu[edytuj | edytuj kod]

Drogi startowe i operacje lotnicze[edytuj | edytuj kod]

Operacje lotnicze wykonywane są z dwóch asfaltobetonowych dróg startowych:

 • na kierunku 15/33, 3690 × 60 m, o nośności PCN 88 F/C/X/T;
 • na kierunku 11/29, 2800 × 50 m, o nośności PCN 77 R/A/W/T.

Samoloty poruszają się po 21 drogach kołowania. W ciągu godziny na lotnisku im. Fryderyka Chopina w Warszawie można wykonać 42 operacje lotnicze.

Pomoce nawigacyjne[edytuj | edytuj kod]

RWY 11: światła Calvert kat. II (960 m), PAPI, ILS/DME kat. II

RWY 29: światła SALS (420 m), PAPI

RWY 15: światła SALS (420 m), PAPI

RWY 33: światła ALPA-ATA kat. II, PAPI, ILS/DME kat. IIIa

Dla wszystkich podejść dostępna jest również radiolatarnia VOR/DME OKC 113,45 MHz

Preferencyjny system dróg startowych[edytuj | edytuj kod]

Z uwagi na kierunki wiatrów najczęściej wiejących w Polsce, układ ruchu lotniczego w przestrzeni nad Warszawą, stosowane na Lotnisku Chopina przepisy dotyczące ograniczania hałasu, układ dróg startowych, kołowania i szybkiego zjazdu, jak i wyposażenie w pomoce nawigacyjne, obowiązuje następujący system preferencyjny dróg startowych:

Przyloty:

 1. RWY 33,
 2. RWY 11,
 3. RWY 15,
 4. RWY 29.

Odloty:

 1. RWY 29,
 2. RWY 15,
 3. RWY 33,
 4. RWY 11.

Transport[edytuj | edytuj kod]

Autobus linii 175 na placu Zawiszy w drodze na lotnisko

Komunikację z portem lotniczym utrzymuje miejska komunikacja autobusowa [117].

W 2012 r. oddano do użytku podziemną stację kolejową zlokalizowaną pod terminalem[118].

 Osobny artykuł: Warszawa Lotnisko Chopina.

Problemem portu lotniczego pozostają oszukujący pasażerów taksówkarze. Ich ofiarami padają głównie nieświadomi obcokrajowcy – cena kursu do centrum miasta może sięgnąć 150 zł lub więcej. Stało się to przedmiotem kampanii prasowej i tematem wielu publikacji „Gazety Stołecznej[119]. W 2016 Urząd Lotnictwa Cywilnego poszerzył granice administracyjne lotniska o tereny parkingów i dróg dojazdowych przed terminalem aż do ul. Gordona Bennetta. Dzięki temu Służba Ochrony Lotniska może karać mandatami nieuczciwych kierowców, którzy stojąc w hali przylotów podchodzą do nieświadomych podróżnych, a hala przylotów została oznakowana w kilku językach informacjami o legalnych korporacjach taksówkowych[120].

Połączeniem lotniska z ekspresową obwodnicą miasta jest droga ekspresowa S79.

Częstotliwości radiowe[edytuj | edytuj kod]

Airbus A380 na lotnisku Chopina
 • ATIS – 120,455 MHz
 • Okęcie Clearance Delivery – 121,605 MHz
 • Okęcie Ziemia (Okęcie Ground) – 121,905 MHz
 • Okęcie Wieża (Okęcie Tower) – 118,305 MHz
 • Warszawa Zbliżanie (Warsaw Approach) – 128,805 MHz (Południe) oraz 125,055 MHz (Północ)
 • Warszawa Director (Warsaw Director) – 129,380 MHz

Obszar ograniczonego użytkowania wokół lotniska[edytuj | edytuj kod]

20 czerwca 2011 r. Sejmik Województwa Mazowieckiego podjął uchwałę nr 76/11 w sprawie utworzenia obszaru ograniczonego użytkowania dla Portu Lotniczego im. Fryderyka Chopina w Warszawie[121]. Uchwała weszła w życie 4 sierpnia – po upływie 14 dni od dnia jej ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Mazowieckiego. (Dz. Urz. Woj. Maz. nr 128, poz. 4086).

Wypadki na lotnisku i w jego pobliżu[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. a b c d Dominik Sipiński, Paweł Cybulak, Paweł Placha: Lotniska w Polsce. Łódź: Dom Wydawniczy Księży Młyn, s. 153. ISBN 978-83-7729-241-9.
 2. a b c d e Liczba obsłużonych pasażerów oraz wykonanych operacji w ruchu krajowym i międzynarodowym - regularnym i czarterowym w latach 2018–2020. W: Urząd Lotnictwa Cywilnego [on-line]. maj 2021. [dostęp 2021-06-06].
 3. a b Ilość obsłużonego cargo on board (w kg) w polskich portach lotniczych w ruchu krajowym i międzynarodowym w roku 2019-2020. W: Urząd Lotnictwa Cywilnego [on-line]. s. 1. [dostęp 2020-06-06].
 4. a b c d Ryszard Mączewski: Warszawa między wojnami. Łódź: Księży Młyn, 2009, s. 63. ISBN 978-83-61253-51-8.
 5. Jerzy Gromski: Ochota w latach 1916–1939, [w:] Dzieje Ochoty. Warszawa: Państwowe Wydawnictwo Naukowe, 1973, s. 128.
 6. Zdzisław Suwiński: Krajowa Baza Operacyjna nr 1 z Okęcia we wrześniu 1939 roku. Oświęcim: Wydawnictwo NapoleonV, 2016, s. 23. ISBN 978-83-65652-72-0.
 7. Bernard Budzyński. Zarys historii instrumentalnych obserwacji pogody w Warszawie. „Kronika Warszawy”. 2 (154), s. 42, 2016. 
 8. Grzegorz Mika: Od wielkich idei do wielkiej płyty. Burzliwe dzieje warszawskiej architektury. Agencja Wydawniczo-Reklamowa Skarpa Warszawska, 2017, s. 186. ISBN 978-83-63842-67-3.
 9. a b c d e f g h i j k Krzysztof Komorowski (red.): Warszawa walczy 1939–1945. Leksykon. Warszawa: Fundacja Polska Walczy i Wydawnictwo Bellona, 2015, s. 552. ISBN 978-83-1113474-4.
 10. a b Jakub Jastrzębski. Wysoka przeszłość Okęcia. „Skarpa Warszawska”, s. 17, lipiec 2021. 
 11. Bernard Budzyński. Zarys historii instrumentalnych obserwacji pogody w Warszawie. „Kronika Warszawy”. 2(154), s. 42, 2016. 
 12. Jan Bystroń: Warszawa. Warszawa: Państwowy Instytut Wydawniczy, 1977, s. 311.
 13. Encyklopedia Warszawy. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 1994, s. 1035. ISBN 83-01-08836-2.
 14. Warszawa – Pomnik Józefa Piłsudskiego na Okęciu. sztuka.net, 13 listopada 2015. [dostęp 2019-11-23].
 15. Tomasz Szarota: Okupowanej Warszawy dzień powszedni. Warszawa: Czytelnik, 2010, s. 21. ISBN 978-83-07-03239-9.
 16. Piotr Rozwadowski (red.): Wielka Ilustrowana Encyklopedia Powstania Warszawskiego. Tom 1. Warszawa: Dom Wydawniczy Bellona, 2005, s. 424. ISBN 83-11-09261-3.
 17. Adam Borkiewicz: Powstanie warszawskie. Zarys działań natury wojskowej. Warszawa: Instytut Wydawniczy „Pax”, 1969, s. 72–73.
 18. Bronisław Dostatni: Ochota ośrodkiem komunikacji lotniczej, [w:] Dzieje Ochoty. Warszawa: Państwowe Wydawnictwo Naukowe, 1973, s. 188–189.
 19. Marcin Białas. Lotnisko na Gocławiu. „Stolica”, s. 53, kwiecień 2016. 
 20. Encyklopedia Warszawy. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 1994, s. 926. ISBN 83-01-08836-2.
 21. a b c d e Krystyna Krzyżakowa: Warszawskie osiągnięcia [w:] Kalendarz Warszawski'88. Warszawa: Krajowa Agencja Wydawnicza, 1987, s. 148. ISBN 83-03-01684-9.
 22. Bronisław Dostatni: Ochota ośrodkiem komunikacji lotniczej, [w:] Dzieje Ochoty. Warszawa: Państwowe Wydawnictwo Naukowe, 1973, s. 189.
 23. Encyklopedia Warszawy. Warszawa: Państwowe Wydawnictwo Naukowe, 1975, s. 84.
 24. a b Krystyna Krzyżakowa: Warszawskie osiągnięcia [w:] Kalendarz Warszawski'88. Warszawa: Krajowa Agencja Wydawnicza, 1987, s. 149. ISBN 83-03-01684-9.
 25. Bernard Budzyński. Zarys historii instrumentalnych obserwacji pogody w Warszawie. „Kronika Warszawy”. 2 (154), s. 45–46, 2016. 
 26. Encyklopedia Warszawy. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 1994, s. 568, 671. ISBN 83-01-08836-2.
 27. Encyklopedia Warszawy. Warszawa: Państwowe Wydawnictwo Naukowe, 1975, s. 83.
 28. Sebastian Lucinski: 10 lat „Lotniska Chopina”. Ale nazwa „Okęcie” wciąż popularniejsza. www.mmwarszawa.pl. [dostęp 2011-04-08].
 29. Am/PAP: Chopin zamiast Okęcia. Newsweek.pl. [dostęp 2011-04-08].
 30. Radosław Żuk, Dyrektor Biura Public Relations Lotniska Chopina: Od lat dziesięciu Chopin rządzi na Okęciu. old.lotnisko-chopina.pl. [dostęp 2016-01-31].
 31. Chopin lepszy niż Okęcie. [dostęp 2016-01-31].
 32. Placówka Straży Granicznej Warszawa – Okęcie. [dostęp 2015-04-08].
 33. Małgorzata Zubik. Chcą milionów od lotniska. „Gazeta Stołeczna”, s. 1, 16 września 2017. 
 34. Uchwała w sprawie przyjęcia „Koncepcji przygotowania i realizacji inwestycji Port Solidarność – Centralny Port Komunikacyjny dla Rzeczypospolitej Polskiej”. W: Kancelaria Prezesa Rady Ministrów [on-line]. premier.gov.pl, 7 listopada 2017. [dostęp 2017-12-20].
 35. Jarosław Osowski. Lotnisko na przekór faktom. „Gazeta Stołeczna”, s. 3, 8 listopada 2017. 
 36. Jarosław Osowski. Powolny start nowego lotniska. „Gazeta Stołeczna”, s. 4, 31 sierpnia 2018. 
 37. a b Kronika wydarzeń w Warszawie 1 I 1969–30 VI 1969. „Kronika Warszawy”. 1(70), s. 159–160, 1970. 
 38. Kalendarz warszawski styczeń-marzec 2009. „Kronika Warszawy”. 142, s. 91, 2009. 
 39. Lotnisko Chopina. Nowy terminal – nowe możliwości, Dział Public Relations P.P. „Porty Lotnicze”, 2015, s. 3.
 40. a b Lotnisko Chopina. Nowy terminal – nowe możliwości, Dział Public Relations P.P. „Porty Lotnicze”, 2015, s. 7.
 41. Taras widokowy jest otwarty!. W: Lotnisko Chopina w Warszawie [on-line]. otnisko-chopina.pl. [dostęp 2018-10-12].
 42. Lotnisko Chopina. Nowy terminal – nowe możliwości, Dział Public Relations P.P. „Porty Lotnicze”, 2015, s. 8.
 43. Jarosław Osowski: Od dziś na lotniskach odprawa biometryczna. Boeing 737 odprawi się w 12 minut. warszawa.wyborcza.pl, 27 czerwca 2019. [dostęp 2019-06-27].
 44. a b c d e f g h Statystyki przewozów pasażerskich i operacji lotniczych w latach 1993–2010. W: Urząd Lotnictwa Cywilnego [on-line]. ulc.gov.pl. s. 2–3. [dostęp 2015-08-28].
 45. a b c d Liczba obsłużonych pasażerów oraz wykonanych operacji w ruchu krajowym i międzynarodowym - regularnym i czarterowym w latach 2010–2012. W: Urząd Lotnictwa Cywilnego [on-line]. ulc.gov.pl, marzec 2013. s. 1. [dostęp 2015-08-28].
 46. a b c d e f Liczba obsłużonych pasażerów oraz wykonanych operacji w ruchu krajowym i międzynarodowym - regularnym i czarterowym w latach 2012–2014. W: Urząd Lotnictwa Cywilnego [on-line]. ulc.gov.pl, marzec 2015. s. 1. [dostęp 2015-08-27].
 47. a b c d e f Liczba obsłużonych pasażerów oraz wykonanych operacji w ruchu krajowym i międzynarodowym – regularnym i czarterowym w latach 2015–2017. W: Urząd Lotnictwa Cywilnego [on-line]. ulc.gov.pl, marzec 2013. s. 1. [dostęp 2015-08-28].
 48. a b Liczba obsłużonych pasażerów oraz wykonanych operacji w ruchu krajowym i międzynarodowym - regularnym i czarterowym w latach 2016–2018. W: Urząd Lotnictwa Cywilnego [on-line]. ulc.gov.pl, marzec 2019. [dostęp 2019-05-01].
 49. a b Liczba obsłużonych pasażerów oraz wykonanych operacji w ruchu krajowym i międzynarodowym - regularnym i czarterowym w latach 2017-2019. W: Urząd Lotnictwa Cywilnego [on-line]. 4 maja 2020. [dostęp 2020-08-09].
 50. a b Ilość obsłużonych przesyłek „on board” (w kg) w polskich portach lotniczych w ruchu krajowym i międzynarodowym w latach 2014 i 2013. W: Urząd Lotnictwa Cywilnego [on-line]. maj 2015. s. 1. [dostęp 2015-08-28].
 51. Ilość obsłużonego cargo on board (w kg) w polskich portach lotniczych w ruchu krajowym i międzynarodowym w roku 2014-2015. W: Urząd Lotnictwa Cywilnego [on-line]. ulc.gov.pl. [dostęp 2016-05-31].
 52. Ilość obsłużonego cargo on board (w kg) w polskich portach lotniczych w ruchu krajowym i międzynarodowym w roku 2015–2016. W: Urząd Lotnictwa Cywilnego [on-line]. ulc.gov.pl. [dostęp 2016-03-30].
 53. Ilość obsłużonego cargo on board (w kg) w polskich portach lotniczych w ruchu krajowym i międzynarodowym w roku 2016-2017. W: Urząd Lotnictwa Cywilnego [on-line]. ulc.gov.pl. [dostęp 2018-05-11].
 54. Ilość obsłużonego cargo on board (w kg) w polskich portach lotniczych w ruchu krajowym i międzynarodowym w roku 2017–2018. W: Urząd Lotnictwa Cywilnego [on-line]. ulc.gov.pl, marzec 2019. s. 1. [dostęp 2019-05-01].
 55. Ilość obsłużonego cargo on board (w kg) w polskich portach lotniczych w ruchu krajowym i międzynarodowym w roku 2018-2019. W: Urząd Lotnictwa Cywilnego [on-line]. s. 1. [dostęp 2020-08-09].
 56. Terminal na Okęciu prawie gotowy. Kiedy otwarcie?. warszawa.gazeta.pl. [dostęp 2016-05-22].
 57. Rusza przebudowa Terminalu A na Lotnisku Chopina. Gazeta.pl, 2012-09-14. [dostęp 2012-11-03].
 58. Lotnisko Chopina. Nowy terminal – nowe możliwości, Dział Public Relations P.P. „Porty Lotnicze”, 2015, s. 4.
 59. Nowy terminal na Lotnisku Chopina już działa. W: Przedsiębiorstwo Państwowe „Porty Lotnicze” [on-line]. lotnisko-chopina.pl. [dostęp 2015-08-17].
 60. Pierwsze loty czarterowe z ówczesnego Terminalu 2.
 61. Pierwsze loty rozkładowe z Terminalu 2.
 62. PPL ogłasza przetarg na dokończenie Terminalu 2.
 63. Konrad Majszyk: Inwestycje na lotnisku Chopina, fiasko w Modlinie. Życie Warszawy.pl. [dostęp 2010-05-13].
 64. Jakub Panek: Lotnisko daje darmowy internet. Wi-Fi dostępne na Okęciu. wyborcza.pl, 14 sierpnia 2014. [dostęp 2014-12-08].
 65. Danuta Walewska. Lotnisko jest dobrze zaopatrzone w defibrylatory. „Rzeczpospolita (dodatek Życie Mazowsza)”, s. J5, 30 marca 2016. 
 66. 1 Baza Lotnicza.
 67. Lotnisko Chopina w światowej czołówce punktualności (pol.). Lotnicza Polska. [dostęp 2015-02-04].
 68. Anna Żuchlińska, Air Canada Rouge: Z Warszawy do Toronto, pasazer.com [dostęp 2015-05-24] (pol.).
 69. y, LOT traci monopol. Na trasie do Chin, tvn24bis.pl [dostęp 2016-08-18] (pol.).
 70. Kolejny raz LOT przywraca trasę Warszawa-Bejrut – Pasazer.com, www.pasazer.com [dostęp 2018-11-15].
 71. Pasazer.com: LOT poleci do Berlina, Pasazer.com [dostęp 2017-09-01].
 72. Nowe trasy polskiego przewoźnika: LOT poleci do Legolandu - Lotnictwo - rp.pl, www.rp.pl [dostęp 2018-06-07] (pol.).
 73. Nowa trasa Warszawa Bydgoszcz.
 74. a b Mariusz Piotrowski, Kolejne nowe trasy LOT. Z Warszawy polecimy do Koszyc i Charkowa, fly4free.pl [dostęp 2015-11-09] (pol.).
 75. LOT poleci do Indii. Od września loty do Delhi.
 76. LOT poleci z Warszawy do Dubrownika.
 77. a b Rozkład lotów - Lotnisko Chopina w Warszawie, www.lotnisko-chopina.pl [dostęp 2017-03-25] (pol.).
 78. LOT połączy Warszawę z Hanowerem - Linie lotnicze i lotniska - rp.pl, www.rp.pl [dostęp 2018-06-07] (pol.).
 79. Paweł Cybulak, LOT poleci z Warszawy do Kijowa (Żuliany), pasazer.com [dostęp 2016-12-01] (pol.).
 80. Paweł Cybulak: LOT poleci z Warszawy do Londynu City (pol.). pasazer.com. [dostęp 14 czerwca 2018].
 81. LOT Polish Airlines announces Warsaw-Los Angeles flight (ang.). eturbonews.com. [dostęp 4 października 2016].
 82. Paweł Cybulak: LOT: Z Warszawy do Luksemburga (pol.). pasazer.com. [dostęp 24 listopada 2015].
 83. LOT Polish Airlines is coming to Miami, worldairlinenews.com [dostęp 2018-08-29] (ang.).
 84. Dominik Sipiński: LOT: Więcej Dreamlinerów, wraca Newark (pol.). pasazer.com. [dostęp 8 września 2016].
 85. LOT poleci do Norymbergi.
 86. Mirosław Pachowicz, Nowość w LOT. Astana w końcu w sprzedaży, pasazer.com [dostęp 2017-01-25] (pol.).
 87. Anna Żuchlińska: LOT poleci z Warszawy do Oslo (pol.). pasazer.com. [dostęp 9 października 2017].
 88. LOT uruchomi loty na trasie Warszawa - Ostrawa. Ryanair uruchomi dodatkowe rejsy do Dublina | Z kraju, TVN24 BiS [dostęp 2019-11-29] (pol.).
 89. a b Dominik Sipiński, LOT poleci do Puli i Podgoricy [dostęp 2016-12-22] (pol.).
 90. LOT poleci do San Francisco (pol.). pasazer. [dostęp 2019-10-06].
 91. Dominik Sipiński, LOT leci do Seulu, pasazer.com [dostęp 2016-06-22] (pol.).
 92. Dominik Sipiński, LOT poleci do Singapuru od maja, pasazer.com [dostęp 2017-11-16] (pol.).
 93. Anna Żuchlińska, LOT: Z Warszawy polecimy do Tokio, pasazer.com [dostęp 2015-06-19] (pol.).
 94. LOT poleci do Tokio, aeronews.pl [dostęp 2015-06-16] [zarchiwizowane z adresu 2015-06-18] (pol.).
 95. Pasazer.com: Z Warszawy i Katowic LOT-em do Turynu, Pasazer.com [dostęp 2018-05-29].
 96. Bartłomiej Morga: LOT poleci do Waszyngtonu (pol.). pasazer.com. [dostęp 6 stycznia 2020].
 97. Mirosław Pachowicz, Eurolot do likwidacji. Na początek trasy własne, pasazer.com [dostęp 2015-02-08] (pol.).
 98. Jakub Bujnik, LOT poleci z Warszawy do Zaporoża, pasazer.com [dostęp 2018-02-14] (pol.).
 99. Pasazer.com: LOT poleci z Warszawy na Korfu, Pasazer.com [dostęp 2019-02-21].
 100. Mariusz Piotrowski, Nowa trasa PLL LOT: Z Warszawy polecimy na Litwę do Połągi, fly4free.pl [dostęp 2015-11-06] (pol.).
 101. LOT poleci w tym roku łącznie do 12 miast na Bałkanach - Lotnictwo - rp.pl, www.rp.pl [dostęp 2018-06-07] (pol.).
 102. a b Jakub Panek, LOT uruchomi z Lotniska Chopina nowe połączenia do Chorwacji, warszawa.wyborcza.pl [dostęp 2015-12-22] (pol.).
 103. LOT poleci do Kolombo od listopada, www.rp.pl [dostęp 2019-02-24] (pol.).
 104. Turcja. Ruszyło nowe lotnisko w Stambule - Lotnictwo - rp.pl, www.rp.pl [dostęp 2019-04-09] (pol.).
 105. a b c d e Marcin Piotrowski, HIT! Wizz Air ogłasza 7 nowych tras z Warszawy i nowy samolot w bazie!, fly4free.pl [dostęp 2016-10-25] (pol.).
 106. a b UBM (UK) Ltd. 2018, Wizz Air Poland network changes from Oct 2018, „Routesonline” [dostęp 2018-09-29] (ang.).
 107. Anna Żuchlińska, Wizz Air: Z Warszawy do Neapolu, pasazer.com [dostęp 2016-03-14] (pol.).
 108. Piotr Golianek: Wizz Air poleci z Warszawy i Budapesztu do Paryża-Orly (pol.). pasazer.com. [dostęp 23 grudnia 2019].
 109. Anna Żuchlińska, Wizz Air: Z Warszawy do Santander, pasazer.com [dostęp 2016-10-19] (pol.).
 110. Anna Żuchlińska, Wizz Air poleci z Polski na Sardynię, pasazer.com [dostęp 2016-01-25] (pol.).
 111. Paweł Cybulak, Wizz Air: 6. samolot na Lotnisku Chopina. 4 nowe trasy, pasazer.com [dostęp 2015-09-17] (pol.).
 112. Paweł Cybulak, Wizz Air poleci nad Morze Czerwone, pasazer.com [dostęp 2016-09-29] (pol.).
 113. Paweł Cybulak, Wizz Air poleci z Warszawy do Portugalii!, pasazer.com [dostęp 2016-02-11] (pol.).
 114. Paweł Cybulak, Dwie nowe trasy Wizz Aira. Do Włoch i Chorwacji, pasazer.com [dostęp 2016-06-17] (pol.).
 115. http://www.pasazer.com/in-16600-tui,b767,arkefly,poleci,z,warszawy.php.
 116. http://www.pasazer.com/in-13715-lot,czartery,dla,rainbow,tours.php.
 117. ZTM Warszawa. [dostęp 2010-05-11].
 118. Z aktualności ZTM: Pociągi połączyły lotnisko z centrum. [dostęp 1 czerwca 2012]. [zarchiwizowane z tego adresu (13 sierpnia 2017)].
 119. Taximafia bezkarna, bo lotnisko boi się ją przepędzić. Gazeta Wyborcza, sierpień 2012.
 120. Koniec mafii taksówkowej na lotnisku Chopina? Port lotniczy wyciąga ciężkie działa.
 121. Uchwała 76/11 Sejmiku Województwa Mazowieckiego z dnia 20 czerwca 2011 r. w sprawie utworzenia obszaru ograniczonego użytkowania dla Portu Lotniczego im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Samorząd Województwa Mazowieckiego. [dostęp 2011-07-30]. [zarchiwizowane z tego adresu (2011-10-25)].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]