Skoczów (województwo zachodniopomorskie): Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja nieprzejrzana][wersja nieprzejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
JDavid (dyskusja | edycje)
m współrz.
rozbudowa artykułu
Linia 34: Linia 34:
'''Skoczów''' – [[wieś]] [[sołectwo|sołecka]] w [[Polska|Polsce]] położona w [[województwo zachodniopomorskie|województwie zachodniopomorskim]], w [[powiat kołobrzeski|powiecie kołobrzeskim]], w [[gmina Dygowo|gminie Dygowo]].
'''Skoczów''' – [[wieś]] [[sołectwo|sołecka]] w [[Polska|Polsce]] położona w [[województwo zachodniopomorskie|województwie zachodniopomorskim]], w [[powiat kołobrzeski|powiecie kołobrzeskim]], w [[gmina Dygowo|gminie Dygowo]].


Skoczów (Schötzow z niem.) to miejscowość o bardzo starej [[średniowiecze|średniowiecznej]] metryce wzmiankowana już w [[XIII]] w. Powstała z połączenia wsi wymienianych jako Zeliciz, Speprav, Zambowe, które w [[1276]] r. występują pod wspólną nazwą Schutsow. <br>
W XV w. Skoczów był własnością zakonnic z [[Kołobrzeg]]u, następnie w [[XVI]] i [[XVII]] w. rodziny von Sager aż do jej wygaśnięcia w roku [[1676]], po czym stał się [[lenno|lennem]] rodu von Kronenfeldtów. <br> Od [[1811]] r. właścicielem majątku był kupiec i konsul duński Friedrich Schroeder i jego spadkobiercy. <br> Od II poł. [[XIX]] w. do II wojny światowej majątek należał do rodu von Blankenburg.


==Zabytki==
Zobacz też: [[Skoczów]]
Uwagę turysty przyciągają: pałac w stylu [[klasycyzm|klasycystycznym]] z [[1836]] roku wraz zespołem parkowym z [[XIX]] wieku o powierzchni 4 ha, oraz murowany Dom Zarządcy z XXw. <br>
* pałac z pocz. [[XIX]] w. położony na terenie parku
Pałac [[neoklasycyzm|neoklasycystyczny]] został zbudowany na rzucie prostokąta, z dwiema [[loggia]]mi przy elewacji ogrodowej. Tworzą (wraz z korpusem i dwiema wieżami) kształt litery C. Do dzisiaj zachowana została tylko wieża wschodnia. Pałac jest całkowicie podpiwniczony, dwukondygnacyjny. Ściany pałacu są murowane z cegły a [[strop]]y są drewniane. Główna część pałacu nakryta została dachem czterospadowym. Loggie przykryte są osobnymi dachami trzyspadowymi a zachowana wieża - namiotowym. [[Fasada]] pałacu jest symetryczna, dziesięcioosiowa. W [[tympanon]]ie fasady znajduje się [[płaskorzeźba]] z otoczonym wicią roślinną [[herb]]em rodziny von Blankenburg (głowa kozła). Wnętrze pałacu zbudowano w układzie częściowo dwu, a częściowo dwu i półtraktowym. W przednim trakcie na osi usytuowany jest [[hall]], natomiast w części zachodniej całą szerokość budynku zajmuje dawna sala balowa. <br> Do [[1908]] r. pałac był o jedną kondygnację niższy (został przebudowany i podwyższony).
* park romantyczny
Około [[1840]] r. rozpoczęto budowę parku o swobodnych, krajobrazowo – naturalnych założeniach z fragmentami romantycznymi tj. [[staw]]em, [[źródło|źródełkiem]] z przewieszonym mostkiem. <br> Początkowo park był tak skomponowany, że od strony dojazdowej z [[Wrzosowo|Wrzosowa]] widoczna była perspektywa w drzewostanie zamknięta białą bryłą romantycznego pałacyku. Z czasem dalsze dosadzenie i rozrastające się drzewa przysłoniły widok. <br> Park charakteryzuje się znacznym zbiorem drzew obcego pochodzenia. Na obszarze parku rośnie kilka ciekawych gatunkowo i pokrojowo drzew: [[dąb szypułkowy]], [[buk]] czerwony, [[żywotnik]], [[jawor]], [[jodła biała]], [[topola]] kanadyjska, [[świerk kłujący]], [[orzech]], [[modrzew europejski]], brzoza, [[lipa drobnolistna]], [[kasztanowiec]], dorodny okaz [[akacja|akacji drobnolistnej]]. <br> Na kamiennym cokole od strony parku wykuto datę budowy pałacu – [[1838]], źródła jako datę wzniesienia obiektu podają rok [[1839]].

==Zobacz też==
[[Skoczów]]


===Linki zewnętrzne===
===Linki zewnętrzne===

Wersja z 07:18, 9 cze 2008

{{{nazwa}}}
{{{rodzaj miejscowości}}}
ilustracja
Państwo

 Polska

Województwo

 zachodniopomorskie

Powiat

kołobrzeski

Gmina

Dygowo

Sołectwo

{{{sołectwo}}}

Liczba ludności 

{{{liczba ludności}}}

Strefa numeracyjna

{{{strefa numeracyjna}}}

Kod pocztowy

{{{kod pocztowy}}}

Tablice rejestracyjne

{{{tablice rejestracyjne}}}

SIMC
Położenie na mapie województwa zachodniopomorskiego
Mapa konturowa województwa zachodniopomorskiego
Brak współrzędnych
Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}}
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski
Brak współrzędnych
Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}}
Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}|type:landmark}

Skoczówwieś sołecka w Polsce położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie kołobrzeskim, w gminie Dygowo.

Skoczów (Schötzow z niem.) to miejscowość o bardzo starej średniowiecznej metryce wzmiankowana już w XIII w. Powstała z połączenia wsi wymienianych jako Zeliciz, Speprav, Zambowe, które w 1276 r. występują pod wspólną nazwą Schutsow.
W XV w. Skoczów był własnością zakonnic z Kołobrzegu, następnie w XVI i XVII w. rodziny von Sager aż do jej wygaśnięcia w roku 1676, po czym stał się lennem rodu von Kronenfeldtów.
Od 1811 r. właścicielem majątku był kupiec i konsul duński Friedrich Schroeder i jego spadkobiercy.
Od II poł. XIX w. do II wojny światowej majątek należał do rodu von Blankenburg.

Zabytki

Uwagę turysty przyciągają: pałac w stylu klasycystycznym z 1836 roku wraz zespołem parkowym z XIX wieku o powierzchni 4 ha, oraz murowany Dom Zarządcy z XXw.

  • pałac z pocz. XIX w. położony na terenie parku

Pałac neoklasycystyczny został zbudowany na rzucie prostokąta, z dwiema loggiami przy elewacji ogrodowej. Tworzą (wraz z korpusem i dwiema wieżami) kształt litery C. Do dzisiaj zachowana została tylko wieża wschodnia. Pałac jest całkowicie podpiwniczony, dwukondygnacyjny. Ściany pałacu są murowane z cegły a stropy są drewniane. Główna część pałacu nakryta została dachem czterospadowym. Loggie przykryte są osobnymi dachami trzyspadowymi a zachowana wieża - namiotowym. Fasada pałacu jest symetryczna, dziesięcioosiowa. W tympanonie fasady znajduje się płaskorzeźba z otoczonym wicią roślinną herbem rodziny von Blankenburg (głowa kozła). Wnętrze pałacu zbudowano w układzie częściowo dwu, a częściowo dwu i półtraktowym. W przednim trakcie na osi usytuowany jest hall, natomiast w części zachodniej całą szerokość budynku zajmuje dawna sala balowa.
Do 1908 r. pałac był o jedną kondygnację niższy (został przebudowany i podwyższony).

  • park romantyczny

Około 1840 r. rozpoczęto budowę parku o swobodnych, krajobrazowo – naturalnych założeniach z fragmentami romantycznymi tj. stawem, źródełkiem z przewieszonym mostkiem.
Początkowo park był tak skomponowany, że od strony dojazdowej z Wrzosowa widoczna była perspektywa w drzewostanie zamknięta białą bryłą romantycznego pałacyku. Z czasem dalsze dosadzenie i rozrastające się drzewa przysłoniły widok.
Park charakteryzuje się znacznym zbiorem drzew obcego pochodzenia. Na obszarze parku rośnie kilka ciekawych gatunkowo i pokrojowo drzew: dąb szypułkowy, buk czerwony, żywotnik, jawor, jodła biała, topola kanadyjska, świerk kłujący, orzech, modrzew europejski, brzoza, lipa drobnolistna, kasztanowiec, dorodny okaz akacji drobnolistnej.
Na kamiennym cokole od strony parku wykuto datę budowy pałacu – 1838, źródła jako datę wzniesienia obiektu podają rok 1839.

Zobacz też

Skoczów

Linki zewnętrzne

Szablon:Linki do map Polski


Szablon:Zachodniopomorskie stubSzablon:Polska wieś kategoria stub