Ortogonalność: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja nieprzejrzana][wersja nieprzejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
+kat
Ćwok (dyskusja | edycje)
m normalnie pisanka dla debili
Linia 3: Linia 3:


==Definicja==
==Definicja==
[[Wektor]]y <math>x, y</math> przestrzeni unitarnej <math>X</math> z iloczynem skalarnym <math>\langle \cdot, \cdot\rangle</math> '''ortogonalne''', co zapisujemy <math>x \perp y</math>, wtedy i tylko wtedy, gdy <math>\langle x, y\rangle = 0</math>
[[Wektor]]y <math>x, y</math> przestrzeni unitarnej <math>X</math> z iloczynem skalarnym <math>\langle \cdot, \cdot\rangle</math> nazywamy '''ortogonalnymi''' wtedy i tylko wtedy, gdy <math>\langle x, y\rangle = 0</math>. Symbolicznie: <math>x \perp y</math>.


; Uwaga : Z definicji iloczynu skalarnego wynika, że [[wektor zerowy]] jest ortogonalny do każdego wektora przestrzeni unitarnej. Często zamiast o ortogonalności, zgodnie z intuicjami geometrycznymi, mówi się o ''prostopadłości'' danych wektorów, choć ostatnie spostrzeżenie rozróżnia prostopadłość od ortogonalności (punkt nie jest prostopadły do dowolnej prostej na płaszczyźnie euklidesowej, lecz jest do niej ortogonalny w sensie [[iloczyn skalarny|euklidesowego iloczynu skalarnego]]).
; Uwaga: [[Wektor zerowy]] jest ortogonalny do każdego wektora przestrzeni unitarnej. Często zamiast o ortogonalności, zgodnie z intuicjami geometrycznymi, mówi się o ''prostopadłości'' danych wektorów, choć ostatnie spostrzeżenie rozróżnia prostopadłość od ortogonalności (punkt nie jest prostopadły do dowolnej prostej na płaszczyźnie euklidesowej, lecz jest do niej ortogonalny w sensie [[iloczyn skalarny|euklidesowego iloczynu skalarnego]]).


==Funkcje ortogonalne==
==Funkcje ortogonalne==

Wersja z 08:34, 30 gru 2008

Ortogonalność (z gr. ortho – proste, gonia – kąt) – uogólnienie pojęcia prostopadłości znanego z geometrii euklidesowej na przestrzenie unitarne. Szczególnym przypadkiem ortogonalności jest ortonormalność.

Definicja

Wektory przestrzeni unitarnej z iloczynem skalarnym nazywamy ortogonalnymi wtedy i tylko wtedy, gdy . Symbolicznie: .

Uwaga
Wektor zerowy jest ortogonalny do każdego wektora przestrzeni unitarnej. Często zamiast o ortogonalności, zgodnie z intuicjami geometrycznymi, mówi się o prostopadłości danych wektorów, choć ostatnie spostrzeżenie rozróżnia prostopadłość od ortogonalności (punkt nie jest prostopadły do dowolnej prostej na płaszczyźnie euklidesowej, lecz jest do niej ortogonalny w sensie euklidesowego iloczynu skalarnego).

Funkcje ortogonalne

Ze względu na ogólność pojęcia przestrzeni liniowej, a co za tym idzie przestrzeni unitarnej, obejmującego zakresem również przestrzenie wielomianów i innych funkcji, mówi się konsekwentnie o wielomianach ortogonalnych i funkcjach ortogonalnych. Należy wówczas pamiętać względem jakiego iloczynu skalarnego rozpatrujemy ortogonalność.

Przykłady

Rozpatrzmy przestrzeń , czyli przestrzeń funkcji całkowalnych z kwadratem na przedziale , gdzie iloczyn skalarny dany jest wzorem . Układem funkcji ortogonalnych na przedziale jest , gdzie .

Innymi przykładem może być układ funkcji badany w teorii szeregów Fouriera. Przykładem wielomianów ortogonalnych są wielomiany Legendre'a rozpatrywane w analizie matematycznej i analizie numerycznej.

Zobacz też

Szablon:Stub