Piłkarski poker: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja przejrzana][wersja przejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
drobne merytoryczne
drobne techniczne
Linia 43: Linia 43:


== Informacje dodatkowe ==
== Informacje dodatkowe ==
* Niektórzy doszukują się w filmowych drużynach drużyn z rzeczywistości np. Powiśle to [[KP Legia Warszawa|Legia Warszawa]], Czarni to [[Górnik Zabrze]], Koks Wałbrzych to [[Górnik Wałbrzych]], Biała to [[Jagiellonia Białystok]], Kokon to [[Widzew Łódź (piłka nożna)|Widzew Łódź]], Stalówka Wola to Stal Stalowa Wola, Mutra to Motor Lublin a Oceania Gdynia to Bałtyk Gdynia.
* Niektórzy doszukują się w filmowych drużynach drużyn z rzeczywistości np. Powiśle to [[KP Legia Warszawa|Legia Warszawa]], Czarni to [[Górnik Zabrze]], Koks to [[Górnik Wałbrzych]], Biała to [[Jagiellonia Białystok]], Kokon to [[Widzew Łódź (piłka nożna)|Widzew Łódź]], Stalówka Wola to [[Stal Stalowa Wola]], Mutra to [[Motor Lublin]] a Oceania to [[Bałtyk Gdynia]].
* W kilku scenach filmu pojawiają się autentyczni ludzie związani ze światem piłkarskim:
* W kilku scenach filmu pojawiają się autentyczni ludzie związani ze światem piłkarskim:
** '''[[Kazimierz Górski]]''' - najwybitniejszy trener w historii polskiej piłki nożnej (gra właściwie samego siebie, choć w filmie nie pada jego nazwisko)
** '''[[Kazimierz Górski]]''' - najwybitniejszy trener w historii polskiej piłki nożnej (gra właściwie samego siebie, choć w filmie nie pada jego nazwisko)

Wersja z 12:53, 24 lis 2011

Piłkarski poker
Gatunek

komedia sensacyjna

Data premiery

31 marca 1989

Kraj produkcji

Polska

Język

polski

Czas trwania

101 min.

Reżyseria

Janusz Zaorski

Scenariusz

Jan Purzycki

Główne role

Janusz Gajos
Marian Opania
Małgorzata Pieczyńska

Muzyka

Piotr Figiel

Zdjęcia

Witold Adamek

Scenografia

Jerzy Sajko

Kostiumy

Małgorzata Obłoza
Hanna Ćwikło

Montaż

Halina Prugar-Ketling

Produkcja

Zespół Filmowy Dom

Piłkarski poker – polska komedia sensacyjna z 1988 r.

Główne role

Fabuła

Jan Laguna jest sędzią piłkarskim. Kiedyś był dobrym zawodnikiem, ale to dawne czasy. Coraz częściej zagląda do kieliszka, ale sobie nie może zarzucić jednej rzeczy: "ustawiania" meczów. Kiedy odkrywa, że prezes Kmita i jego żona nim manipulują, postanawia się zemścić na swój sposób. Razem z Bolem, dawnym kolegą z drużyny, postanawiają "wydrukować" ostatnią kolejkę ekstraklasy i zgarnąć 50 milionów.

Informacje dodatkowe

  • Niektórzy doszukują się w filmowych drużynach drużyn z rzeczywistości np. Powiśle to Legia Warszawa, Czarni to Górnik Zabrze, Koks to Górnik Wałbrzych, Biała to Jagiellonia Białystok, Kokon to Widzew Łódź, Stalówka Wola to Stal Stalowa Wola, Mutra to Motor Lublin a Oceania to Bałtyk Gdynia.
  • W kilku scenach filmu pojawiają się autentyczni ludzie związani ze światem piłkarskim:
    • Kazimierz Górski - najwybitniejszy trener w historii polskiej piłki nożnej (gra właściwie samego siebie, choć w filmie nie pada jego nazwisko)
    • Dariusz Dziekanowski - (epizodyczna rola Dykty - napastnika Powiśla)- wielokrotny reprezentant Polski, zawodnik m.in Legii, Polonii i Gwardii Warszawa, Widzewa Łódź, Celticu Glasgow. Ostatnio pracował jako asystent trenera Leo Beenhakkera w sztabie piłkarskiej reprezentacji kraju
    • Arkadiusz Gmur - (zawodnik który dostaje od Laguny czerwoną kartkę w meczu Powiśle - Czarni) - były gracz m.in. Legii oraz duńskiego Aarhus
    • Józef Wandzik - były bramkarz reprezentacji Polski oraz m.in. Górnika Zabrze i Panathinaikosu Ateny
    • Zbigniew Robakiewicz - były bramkarz m.in Legii i ŁKS-u Łódź, zaliczył też krótki epizod w reprezentacji Polski
    • Dariusz Szpakowski - dziennikarz, który od wielu lat komentuje mecze piłkarskie na antenie TVP (występuje w roli samego siebie, choć jego nazwisko nie pada na ekranie)
  • Zdecydowana większość scen piłkarskich kręcona była na Stadionie Wojska Polskiego w Warszawie podczas meczów Legii Warszawa. Twórcy filmu zaliczyli kilka bardzo widocznych wpadek realizatorskich podczas kręcenia tych ujęć:
    • podczas ujęcia trybun podczas meczu Powiśle-Czarni wyraźnie słychać że kibice skandują "Legia! Legia!"
    • podczas ujęcia trybun podczas powtórzonego meczu Powiśle-Kokon wyraźnie słychać że kibice skandują "RTS! RTS!"
    • w ujęciu płotu z flagami klubowymi dokładnie widać, że są to transparenty kibiców Legii Warszawa, a wszystkie znaki i napisy charakteryzujące ten klub zasłonięto płachtami z emblematami Powiśla
    • kilkakrotnie widać, że piłkarze Powiśla mają na swoich koszulkach herb Legii (charakterystyczna litera "L" w kółku)
    • sceny w których padają bramki w drugim meczu Powiśle-Kokon kręcone były przy pustych trybunach co wyraźnie widać zwłaszcza przy strzale Dykty z rzutu karnego oraz przy wyrównaniu przez Kokon kiedy to Zbigniew Robakiewicz zalicza efektowną paradę lądując w siatce
  • Autorzy filmu zaliczyli kilka poważnych wpadek, które na pewno nie umknęły uwadze ludziom na co dzień interesującym się futbolem:
    • sędzia Laguna jak wiadomo mieszkał w Warszawie w związku z tym nie mógł sędziować meczów z udziałem Powiśla i nie tłumaczyła tego nawet opinia o nim, że jest nieskazitelnie czysty, co jak wiadomo nie było prawdą.
    • mecz Powiśle-Kokon w normalnej rzeczywistości nie mógł zostać powtórzony, ponieważ zabraniają tego przepisy FIFA i UEFA.
    • podczas zebrania prezesów zakładających spółdzielnię, prezes Czarnych prezentuje tabelę ligową na dwie kolejki przed końcem rozgrywek, w której prowadzą Czarni przed Powiślem. W przedostatniej kolejce Czarni wygrywają bezpośredni mecz z Powiślem i umacniają się na prowadzeniu. Powiśle aby zdobyć tytuł w ostatniej kolejce musiało wygrać wysoko przy jednoczesnym remisie Czarnych z Białą. Taka sytuacja jest niemożliwa, gdyż przy założeniu, że Czarni mają przed meczem bezpośrednim tyle samo punktów co Powiśle, jedyną możliwością dającą tytuł Powiślu była przegrana Czarnych w ostatnim meczu, a nie remis który zakładał sędzia Laguna.
  • Gdy w pierwszym meczu Powiśle-Kokon padała bramka-kuriozum bramkarz drużyny Kokonu podczas gonienia piłki robi przewrót w przód. W powtórce tej bramki w programie "Sportowa niedziela" bramkarz nie dość, że nie robi przewrotu, to jeszcze dobija piłkę w bramce.
  • Kartka z rozpiską łapówek, sporządzona przez Lagunę i Bola odnaleziona w domu przez "Łapówkę" jest zupełnie inną kartką niż ta, którą "Łapówka" po chwili przedstawia Kmicie na stadionie Powiśla.
  • Pojawiające się w filmie proporczyki klubów służyły również jako rekwizyty na planie serialu "Klan". Można je było zobaczyć w odcinkach, w których pojawiał się wątek piłkarskiej kariery Michała Chojnickiego (granego wówczas przez Jana Wieczorkowskiego).

Linki zewnętrzne