Millennium Docs Against Gravity: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja przejrzana][wersja przejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
szablon - źródła, wstępna redakcja tekstu
Usunięcie, po konsultacji artykułu w kawiarence, opinii o festiwalu
Linia 138: Linia 138:
Od 2020 roku festiwal organizuje również Konkurs Polski, w którym przyznawane są dwie nagrody – Nagroda dla Najlepszego Polskiego Filmu oraz Nagroda za Najlepszą Produkcję od studia post-produkcyjnego Smakjam.{{Fakt|data=2021-05}}
Od 2020 roku festiwal organizuje również Konkurs Polski, w którym przyznawane są dwie nagrody – Nagroda dla Najlepszego Polskiego Filmu oraz Nagroda za Najlepszą Produkcję od studia post-produkcyjnego Smakjam.{{Fakt|data=2021-05}}


== Goście i opinie o festiwalu ==
== Goście festiwalu ==
Gośćmi festiwalu na przestrzenni lat byli m.in. [[Werner Herzog]], [[Michel Gondry]], [[Siergiej Dworcewoj]], [[Jørgen Leth|Jorgen Leth]], Raymond Depardon, [[Jane Goodall]], [[Garri Kasparow]], Roberto Minervini, [[Charlotte Rampling]], [[Siergiej Łoznica|Siergiej Łoźnica]], Witalij Manski czy Mads Brügger. <blockquote>''Dni z Festiwalem Filmowym Millennium Docs Against Gravity były po prostu doskonałe. Uwaga, jaką nam poświęcono, nie mogła być bardziej ciepła i wspaniała''<ref name=":5">{{Cytuj |tytuł = Goście |data dostępu = 2021-05-04 |opublikowany = MDAG communication |url = https://www.communication.mdag.pl/goscie |język = en-US}}</ref>''.'' — 2019, Benedetta Barzini, bohaterka filmu „Zniknięcie mojej matki” („The Disappearance of My Mother”)
Gośćmi festiwalu byli m.in. [[Werner Herzog]], [[Michel Gondry]], [[Siergiej Dworcewoj]], [[Jørgen Leth|Jorgen Leth]], Raymond Depardon, [[Jane Goodall]], [[Garri Kasparow]], Roberto Minervini, [[Charlotte Rampling]], [[Siergiej Łoznica|Siergiej Łoźnica]], Witalij Manski i Mads Brügger. {{Fakt|data=2021-05}}

''Wykonaliście naprawdę fantastyczną pracę w każdej dziedzinie. Sale projekcyjne są wspaniałe, a tłumaczka podczas mojego ostatniego Q&A była światowej klasy, jedna z najlepszych w mojej karierze''<ref name=":5" />''.'' — 2019, Roberto Minervini, reżyser filmu „Co zrobisz, gdy świat stanie w ogniu?” („What You Gonna Do When The World Is On Fire?”)

''To była ogromna przyjemność, i osobiście bardzo wiele dla mnie znaczy, że zostałem wybrany do udziału w MDAG. Dziękuję za włączenie do programu filmu „Witamy w Czeczenii”, oraz za okazanie mu tyle miłości. Jestem pod wielkim wrażeniem tego, co udało wam się osiągnąć z MDAG. Jeśli chodzi o frekwencję, liczby są powalające – najwyższe na świecie! To niesamowite. (…) Jestem zaszczycony, że dano mi możliwość zaprezentowania u was mojego filmu oraz że przykuł on uwagę waszej zaangażowanej widowni. To jest mój dotychczasowy highlight roku''<ref name=":3" />''.''

— 2020, David France, reżyser filmów „Witamy w Czeczenii” oraz „Jak przetrwać zarazę”

''Ten festiwal to rzecz niezwykła. Ostatnio na jakimś spotkaniu usłyszałam, że nie mamy się czym chwalić za granicą, jeśli chodzi o festiwale. Absolutnie wypowiadam wojnę takiemu myśleniu! (...) To jest poziom światowy, nie wiem, czym się różni od takich festiwali, jak na przykład IDFA. (…) Jestem waszą psychofanką''<ref name=":3" />''.'' — 2020, [[Joanna Kos-Krauze]], jurorka w Konkursie Polskich Filmów Dokumentalnych

''Udało się oglądać w kinie najlepsze dokumenty ze świata! Dyskusje, premiery, świetna atmosfera, doskonała publiczność. W tym smutnym czasie kino przywraca proporcje rzeczywistości. Dziękuję Millennium Docs Against Gravity za to wszystko!''<ref name=":3" /> — 2020, [[Maria Zmarz-Koczanowicz]], jurorka w Konkursie Głównym o Nagrodę Banku Millennium

''Wypełniacie festiwal takim oddaniem i energią, że czuliśmy się wspaniale przyjęci, i bardzo cieszyliśmy się, że tam jesteśmy. Róbcie dalej swoje i pozostańcie tacy, jacy jesteście – także w tych dziwnych czasach COVIDu''<ref name=":4" />''.'' — 2020, Elsa Kremser i Levon Peter, reżyserzy filmu „Kosmiczne psy”

''Zrobiliście kawał świetnej, niesamowitej roboty. Ogromnie się cieszę, że ten fantastyczny festiwal i ci fantastyczni ludzie od dawna wspierają nas w działaniach na rzecz sprawiedliwości w Syrii zarówno za pośrednictwem filmu Ostatni w Aleppo, jak i przez wiarę w sztukę i narrację za pośrednictwem sztuki filmowej. Jestem zaszczycony wspaniałą nagrodą z Polski, to wielki zaszczyt i wsparcie''<ref>{{Cytuj |tytuł = 18. Festiwal Filmowy Millennium Docs Against Gravity |data dostępu = 2021-05-04 |opublikowany = 18. Festiwal Filmowy Millennium Docs Against Gravity |url = http://https/%3A%2F%2Fmdag.pl%2F18%2Fpl%2Fwarszawa%2Frecommending%2FFeras-Fayyad-6076e96ff3bd0 |język = pl-PL}}</ref>''.'' — [[Firas Fayyad]]- reżyser nominowanych do Oscara® filmów „Ostatni w Aleppo” i „Jaskinia”</blockquote>

== Przypisy ==
== Przypisy ==
{{Przypisy}}
{{Przypisy}}

Wersja z 22:48, 30 maj 2021

Millennium Docs Against Gravity (wcześniej: Planete Doc Review) – największy festiwal filmów dokumentalnych w Polsce odbywający się w corocznie w maju[1]. W 2020 roku największy festiwal filmowy w historii Polski z widownią ponad 170 tysięcy osób[2]. Jako jedyny festiwal filmowy w Europie odbywa się naraz w 7 miastach: Warszawie, Wrocławiu, Gdyni, Poznaniu, Katowicach, Lublinie i Bydgoszczy[1]. Dodatkowo, w jeden z weekendów festiwalu, w ramach projektu „Weekend z Millennium Docs Against Gravity”, gości w ponad 20 miastach w całej Polsce.[potrzebny przypis]

Profil i misja festiwalu

Festiwal ma profil dokumentalny. Hasło przewodnie festiwalu zmienia się, w 2021 roku brzmiało: Świat się budzi![3] Misja wydarzenia brzmi: Zobacz, czy rozumiesz świat i czy świat rozumie ciebie. [potrzebny przypis]. W programie festiwalu znajdują się filmy odnoszące się do aktualnych problemów współczesnego świata - polityki, społeczeństwa, ekologii, mediów, technologii, psychologii, nauki, sportu, sztuki, architektury i mody[4].

Historia

Pierwsza edycja pod nazwą Warsaw Doc Review, o charakterze przeglądu, miała miejsce w 2004 roku. Od 2005 roku festiwal nosił nazwę Planete Doc Review, a od 2006 ma charakter konkursowy. W 2015 roku festiwal zmienił nazwę z Planete+ Doc Film Festival na Docs Against Gravity Film Festival. Od 2016 jego nazwa to Millennium Docs Against Gravity. Organizatorem festiwalu jest firma Against Gravity, a współorganizatorem Fundacja Okonakino. Mecenat od roku 2006 zapewnia Bank Millennium SA, którego nazwa stanowi człon oficjalnej nazwy festiwalu (patronat tytularny od 2016) i który jest fundatorem głównej nagrody festiwalu - Grand Prix Nagroda Banku Millennium[4].

Festiwal Millennium Docs Against Gravity odbywa się jednocześnie w 7 miastach: Warszawie, Wrocławiu, Gdyni, Lublinie, Bydgoszczy, Katowicach (od 2019 r.) i Poznaniu (od 2020 r.)

W 2020 roku festiwal Millennium Docs Against Gravity w związku z obowiązującymi w Polsce ograniczeniami pandemii COVID-19 odbył się po raz pierwszy w formie hybrydowej. W programie 17. edycji zaprezentowano 160 filmów dokumentalnych (długo i krótkometrażowych). 149 z nich wyświetlono stacjonarnie w kinach w 7 miastach Polski. Kolejny etap 17. edycji festiwalu Millennium Docs Against Gravity został zorganizowany w formule online dzień po zakończeniu kinowej edycji gdyńskiej, tj. od 19 września do 4 października. Na oficjalnej stronie festiwalu mdag.pl udostępniono widzom 111 filmów dokumentalnych[2].

17. edycję festiwalu Millennium Docs Against Gravity wieńczył projekt „Podłącz się. Kino dokumentalne on-line”, dofinansowany ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Kultura w sieci. W dniach 9-30 października widzowie mogli oglądać wybrane filmy online bezpłatnie z programu Festiwalu, także w wersji z audiodeskrypcją i napisami, oraz uczestniczyć w warsztatach i spotkaniach z ekspertami[5].

W 17. edycji Millennium Docs Against Gravity uczestniczyło ponad 170 700 odbiorców, co uczyniło festiwal największym festiwalem filmowym zorganizowanym w historii Polski[6].

Od 9 do 16 grudnia 2020 roku festiwalowe filmy zostały pokazane także w Nowym Jorku. Millennium Docs Against Gravity zorganizowało pokazy wirtualnych salach kinowych Museum of Moving Image (MoMI) we współpracy z Polish Cultural Institute New York[7].

18 grudnia 2020 r. festiwal uruchomił autorski serwis VoD (VOD.MDAG.PL). Prezentowane są w nim filmy dokumentalne z poprzednich edycji wydarzenia oraz premierowe, a także filmy fabularne dystrybuowane przez Against Gravity oraz innych polskich dystrybutorów[8].

Dyrektorem i założycielem festiwalu jest Artur Liebhart. Od 2020 roku funkcję Dyrektora Artystycznego pełni Karol Piekarczyk.[potrzebny przypis]

Frekwencja festiwalu

Festiwal Millennium Docs Against Gravity notuje rosnącą frekwencję na przestrzeni lat. W 2016 roku było to 45 200 uczestników, w 2017 - 48 500 uczestników, w 2018 - 65 000, a w 2019 - 91 400[9]. W 2020 roku festiwal uzyskał blisko 84% wzrostu liczby widzów w stosunku do roku poprzedniego. Uczestniczyło w nim ponad 170 700 odbiorców[2].

Nagrody i wyróżnienia

Założyciel i dyrektor festiwalu - Artur Liebhart otrzymał w 2013 roku Złoty Krzyż Zasługi z rąk Prezydenta RP. [potrzebny przypis] W 2021 roku został nagrodzony Paszportem „Polityki” - przyznanym po raz pierwszy w specjalnej kategorii "Kultura Zdalna". W uzasadnieniu przyznania Nagrody Kultura Zdalna: „Za błyskawiczne dostosowanie do nowych warunków festiwalu filmowego w trudnym sezonie. Za sukces potwierdzony nie tylko utrzymaniem, ale wręcz powiększeniem zasięgu imprezy, za stworzenie platformy cyfrowej dystrybucji filmów i świetnego przykładu dla innych. [...]"[11].

Millennium Docs Against Gravity jest też członkiem Doc Alliance – wspólnej inicjatywy siedmiu kluczowych europejskich festiwali filmów dokumentalnych: Copenhagen International Documentary Festival (CPH:DOX), Dok Leipzig, Jihlava International Documentary Film Festival, Millennium Docs Against Gravity, Festival international de cinéma de Marseille, Visions du Réel i Doclisboa[12].

Konkurs Główny

Festiwal 12 lat temu był pierwszym w Polsce, który wprowadził konkurs na najlepszy pełnometrażowy film dokumentalny - Grand Prix Nagroda Banku Millennium.[potrzebny przypis]

Zwycięzcy nagrody głównej - Grand Prix Nagroda Banku Millennium
Rok Tytuł filmu Reżyseria Kraj
2006 Liczby i marzenia Anna Maria Bucchetti Niderlandy/Włochy
2007 Klasztor. Pan Vig i Zakonnica Pernille Rose Grønkjær Dania
2008 W górę Jangcy Yung Chang Kanada
2009 Odgłosy robaków – zapiski mumii Peter Liechti Szwajcaria
2010 Para do życia Joonas Berghäll, Mika Hotakainen Finlandia/Szwecja
2011 Po zachodzie Nikolaus Geyrhalter Austria
2012 5 rozbitych kamer Emad Burnat, Guy Davidi Palestyna/Francja/Izrael/Niderlandy
2013 Nie zapomnij mnie David Sieveking Niemcy
2014 Jesteśmy waszymi przyjaciółmi Hubert Sauper Austria / Francja
2015 ex aequo: Nadejdą lepsze czasy Hanna Polak Dania / Polska
2015 ex aequo Powyżej/poniżej Nicolas Steiner Niemcy / Szwajcaria / USA
2016 Pod opieką wiecznego słońca Witalij Mansky Czechy / Niemcy / Rosja / Korea Północna / Łotwa
2017 Ostatni w Aleppo Firas Fayyad Dania / Syria
2018 Jutro albo pojutrze Bing Liu USA
2019 Kraina miodu Lubomir Stefanow, Tamara Kotewska Macedonia
2020 Ziemia jest niebieska jak pomarańcza Iryna Tsilyk Ukraina, Litwa

Pozostałe konkursy

Millennium Docs Against Gravity był pierwszym w Polsce festiwalem, który zorganizował konkurs dla filmów o tematyce ekologicznej. Nagroda Green Warsaw Award jest wspierana przez M.st. Warszawę. Festiwal przyznaje także nagrodę filmową Amnesty International dla najlepszego filmu opowiadającego o prawach człowieka, a także Nagrodę Fiction/Non-Fiction dla filmów na pograniczu dokumentu i fabuły.

Na festiwalu przyznawane są również nagrody lokalne, w tym m.in. Grand Prix Dolnego Śląska, Grand Prix Miasta Gdyni, Bydgoszcz ART/DOC Award, Grand Prix Silesia Film, Nagroda Wolności Ufundowana Przez Miasto Poznań oraz Nagrody Publiczności w poszczególnych miastach festiwalowych.

Od 2020 roku festiwal organizuje również Konkurs Polski, w którym przyznawane są dwie nagrody – Nagroda dla Najlepszego Polskiego Filmu oraz Nagroda za Najlepszą Produkcję od studia post-produkcyjnego Smakjam.[potrzebny przypis]

Goście festiwalu

Gośćmi festiwalu byli m.in. Werner Herzog, Michel Gondry, Siergiej Dworcewoj, Jorgen Leth, Raymond Depardon, Jane Goodall, Garri Kasparow, Roberto Minervini, Charlotte Rampling, Siergiej Łoźnica, Witalij Manski i Mads Brügger. [potrzebny przypis]

Przypisy

  1. a b 17. Festiwal Filmowy Millennium Docs Against Gravity [online], 17. Festiwal Filmowy Millennium Docs Against Gravity [dostęp 2021-04-30] (pol.).
  2. a b c 18. Festiwal Filmowy Millennium Docs Against Gravity [online], 18. Festiwal Filmowy Millennium Docs Against Gravity [dostęp 2021-04-30] (pol.).
  3. Trailer 18. MDAG i daty majowe festiwalu - list od zespołu festiwalowego [online], Festiwal Filmowy Millennium Docs Against Gravity [dostęp 2021-05-04] (pol.).
  4. a b FESTIWAL FILMOWY MILLENNIUM DOCS AGAINST GRAVITY FILM FESTIVAL [online], Against Gravity [dostęp 2021-05-04] (ang.).
  5. Filmy w wolnym dostępie w ramach „Podłącz się. Kino dokumentalne on-line” [online], Filmowe Centrum Festiwalowe [dostęp 2021-05-04] (pol.).
  6. 18. Festiwal Filmowy Millennium Docs Against Gravity [online], 18. Festiwal Filmowy Millennium Docs Against Gravity [dostęp 2021-05-04] (pol.).
  7. Już jutro Millennium Docs Against Gravity rusza w… Nowym Jorku! [online], Facebook: "I była miłość w getcie" [dostęp 2021-05-04] (pol.).
  8. Wirtualny dom kina dokumentalnego i art-house’owych fabuł - powstaje rewolucyjny serwis VOD.MDAG.PL! [online], FDB.pl [dostęp 2021-05-04] (pol.).
  9. 17. Festiwal Filmowy Millennium Docs Against Gravity - RAPORT [online], issuu [dostęp 2021-05-04].
  10. Nagrody dla festiwalu [online], MDAG communication [dostęp 2021-05-04] (ang.).
  11. KULTURA ZDALNA, Specjalna nagroda „Polityki” dla Artura Liebharta [online], www.polityka.pl, 2021 [dostęp 2021-05-04] (pol.).
  12. About Alliance | dafilms.com [online], dafilms.com [dostęp 2021-05-04] (ang.).

Linki zewnętrzne