Stany Zjednoczone na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 1976

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Stany Zjednoczone na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 1976
Stany Zjednoczone
Kod MKOl USA
Zimowe Igrzyska Olimpijskie 1976
Innsbruck
Chorąży Cindy Nelson
Liczba zawodników 106 w 10 dyscyplinach
Medale
Pozycja: 3.
Złoto
3
Srebro
3
Brąz
4
Razem
10

Stany Zjednoczone na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 1976 reprezentowało 106 zawodników: 76 mężczyzn i 30 kobiet. Był to dwunasty start reprezentacji Stanów Zjednoczonych na zimowych igrzyskach olimpijskich.

Zdobyte medale[edytuj | edytuj kod]

Medal Zawodnik Dyscyplina Konkurencja Rezultat
Gold medal.svg Złoto Dorothy Hamill Figure skating pictogram.svg Łyżwiarstwo figurowe Solistki 193,80 pkt[1]
Gold medal.svg Złoto Peter Mueller Speed skating pictogram.svg Łyżwiarstwo szybkie Bieg na 1000 m mężczyzn 1:19,32 min[2]
Gold medal.svg Złoto Sheila Young Speed skating pictogram.svg Łyżwiarstwo szybkie Bieg na 500 m kobiet 42,76 s[3]
Silver medal.svg Srebro Bill Koch Cross country skiing pictogram.svg Biegi narciarskie Bieg na 30 km mężczyzn 1:30:57,84 h[4]
Silver medal.svg Srebro Leah Poulos Speed skating pictogram.svg Łyżwiarstwo szybkie Bieg na 1000 m kobiet 1:28,57 min[3]
Silver medal.svg Srebro Sheila Young Speed skating pictogram.svg Łyżwiarstwo szybkie Bieg na 1500 m kobiet 2:17,06 min[3]
Bronze medal.svg Brąz Daniel Immerfall Speed skating pictogram.svg Łyżwiarstwo szybkie Bieg na 500 m mężczyzn 39,54 s[2]
Bronze medal.svg Brąz Sheila Young Speed skating pictogram.svg Łyżwiarstwo szybkie BIeg na 1000 m kobiet 1:29,14 min[3]
Bronze medal.svg Brąz Cindy Nelson Alpine skiing pictogram.svg Narciarstwo alpejskie Slalom specjalny kobiet 1:47,50 min[5]
Bronze medal.svg Brąz Colleen O’Connor, James Millns Figure skating pictogram.svg Łyżwiarstwo figurowe Tańce na lodzie 202,64 pkt[6]

Skład kadry[edytuj | edytuj kod]

Biathlon pictogram.svg Biathlon[edytuj | edytuj kod]

Mężczyźni

Zawodnik Konkurencja czas biegu Kary Łączny czas Pozycja
Lyle Nelson Bieg na 20 km 1:15:27,50 10:00 1:25:27,50 35.
Martin Hagen 1:20:49,20 8:00 1:28:49,20 47.
Peter Dascoulias Nie ukończył konkurencji
Lyle Nelson
Dennis Donahue
John Morton
Peter Dascoulias
Sztafeta 4 × 7,5 km 2:10:17,72 4 2:10:17,72 11.

Cross country skiing pictogram.svg Biegi narciarskie[edytuj | edytuj kod]

Mężczyźni

Zawodnik Konkurencja czas Pozycja
Bill Koch Bieg na 15 km 45:32,22 6.
Timothy Caldwell 47:33,59 37.
Douglas Peterson 49:00,98 54.
Ronald Yeager 48:58,16 52.
Timothy Caldwell Bieg na 30 km 1:35:57,97 27.
Bill Koch 1:30:57,84 Silver medal icon.svg
Christopher Haines 1:40:58,43 52.
Bela Bodnar 1:43:10,73 59.
Bill Koch Bieg na 50 km 2:44:34,69 13.
Christopher Haines Nie ukończył biegu
Stanley Dunklee 2:51:26,28 36.
Timothy Caldwell Nie ukończył konkurencji
Douglas Peterson
Timothy Caldwell
Bill Koch
Ronald Yeager
Sztafeta 4 × 10 km 2:11:41,35 6.

Kobiety

Zawodnik Konkurencja czas Pozycja
Martha Rockwell Bieg na 5 km 17:33,07 28.
Jana Hlavaty 18:21,21 35.
Terry Porter 19:36,93 39.
Lynn von der Heide-Spencer-Galanes Nie ukończyła biegu
Martha Rockwell Bieg na 10 km 34:21,34 36.
Jana Hlavaty 34:48,88 37.
Twila Hinkle 36:35,49 42.
Marguerite Mahoney 37:07,18 43.
Martha Rockwell
Jana Hlavaty
Terry Porter
Twila Hinkle
Sztafeta 4 × 5 km 1:17:58,18 9.

Bobsleigh pictogram.svg Bobsleje[edytuj | edytuj kod]

Mężczyźni

Osada Zawodnik Konkurencja Ślizg 1 Ślizg 2 Ślizg 3 Ślizg 4 Łącznie Pozycja
USA-I James Morgan
Thomas Becker
Dwójki 57,68 57,63 57,66 57,79 3:50,76 14.
USA-II Brent Rushlaw
John Proctor
58,07 58,27 57,79 57,89 3:52,02 19.
USA-I Jamesy Morgan
Peter Brennan
John Proctor
Thomas Becker
Czwórki 56,09 56,08 56,96 57,59 3:46,72 15.
USA-I William Hollrock
Earl Frisbie
Frederick Fritsch
Philip Duprey
56,61 56,86 57,89 58,35 3:49,71 19.

Ice hockey pictogram.svg Hokej na lodzie[edytuj | edytuj kod]

Reprezentacja mężczyzn

Reprezentacja Stanów Zjednoczonych w rundzie kwalifikacyjnej pokonała zespół Jugosławii 8:4 i tym samym wzięła udział w rozgrywkach grupy A turnieju olimpijskiego, w której zajęła 5. miejsce.

Runda pierwsza[edytuj | edytuj kod]

4 lutego 1976 Stany Zjednoczone  8:4  Jugosławia

Grupa A[edytuj | edytuj kod]

Drużyna M Mecze Bramki Pkt Uwagi
W R P + +/−
 ZSRR 5 5 0 0 40 11 +29 10
 Czechosłowacja 5 3 0 1 17 10 +7 6
 RFN 5 2 0 3 21 24 -3 4
 Finlandia 5 2 0 3 19 18 +1 4
 Stany Zjednoczone 5 2 0 3 15 21 -6 4
 Polska 5 0 0 4 9 37 -28 0

Wyniki

6 lutego 1976 ZSRR  6:2  Stany Zjednoczone

8 lutego 1976 Czechosłowacja  5:0  Stany Zjednoczone

10 lutego 1976 Stany Zjednoczone  5:4  Finlandia

12 lutego 1976 Stany Zjednoczone  7:2  Polska

14 lutego 1976 RFN  4:1  Stany Zjednoczone

Nordic combined pictogram.svg Kombinacja norweska[edytuj | edytuj kod]

Mężczyźni

Zawodnik Konkurencja Bieg narciarski Skoki narciarskie Łącznie Pozycja
Czas biegu Pozycja Punkty Skok 1 Nota Skok 2 Nota Skok 3 Nota Punkty Pozycja
James Galanes Indywidualnie 50:34,71 15. 197,03 68,0 88,6 71,0 90,6 73,0 93,5 184,1 25. 381,13 17.
Michael Devecka 51:06,38 18. 192,28 62,0 77,0 61,0 69,6 64,0 74,6 151,6 32. 343,88 28.
Walter Malmquist 54:40,40 30. 160,17 63,0 80,1 70,0 90,0 71,0 91,3 181,3 26. 341,47 29.

Figure skating pictogram.svg Łyżwiarstwo figurowe[edytuj | edytuj kod]

Zawodnik Konkurencja Nota Pozycja
Dorothy Hamill Solistki 193,80 Gold medal icon.svg
Wendy Burge 182,14 6.
Linda Fratianne 181,86 8.
David Santee Soliści 184,28 6.
Terry Kubicka 183,30 7.
Colleen O’Connor
James Millns
Tańce na lodzie 202,64 Bronze medal icon.svg
Judi Genovesi
Douglas Weigle
168,26 15.
Susie Kelley
Andrew Stroukoff
165,12 17.
Tai Babilonia
Randy Gardner
Pary sportowe 134,24 5.
Alice Cook
William Fauver
119,36 12.

Speed skating pictogram.svg Łyżwiarstwo szybkie[edytuj | edytuj kod]

Mężczyźni

Zawodnik Konkurencja
Bieg na 500 m Bieg na 1000 m Bieg na 1500 m Bieg na 5000 m Bieg na 10 000 m
Czas Miejsce Czas Miejsce Czas Miejsce Czas Miejsce Czas Miejsce
Daniel Immerfall 39,54 Bronze medal icon.svg 1:21,74 12.
Daniel Carroll 1:27,37 28. 2:02,26 5. 7:36,46 6. 15:19,29 7.
Peter Mueller 39,57 5. 1:19,32 Gold medal icon.svg
James Chapin 40,09 10.
Eric Heiden 2:02,40 7. 7:59,00 19.
Charles Gilmore 16:26,35 19.
Michael Woods 2:08,77 23. 7:48,08 12. 15:53,42 12.

Kobiety

Zawodnik Konkurencja
Bieg na 500 m Bieg na 1000 m Bieg na 1500 m Bieg na 3000 m
Czas Miejsce Czas Miejsce Czas Miejsce Czas Miejsce
Sheila Young 42,76 Gold medal icon.svg 1:29,14 Bronze medal icon.svg 2:17,06 Silver medal icon.svg
Leah Poulos 43,21 4. 1:28,57 Silver medal icon.svg 2:19,11 6.
Lori Monk 44,00 9.
Margaret Crowe Nie ukończyła biegu
Cynthia Seikkula 2:24,06 17. 4:57,57 17.
Nancy Swider-Peltz 4:48,46 7.
Elizabeth Heiden 4:51,67 11.

Alpine skiing pictogram.svg Narciarstwo alpejskie[edytuj | edytuj kod]

Mężczyźni

Zawodnik Konkurencja
Zjazd Slalom gigant Slalom specjalny
Czas Pozycja Czas 1. przejazdu Czas 2. przejazdu Czas łączny Pozycje Czas 1. przejazdu Czas 2. przejazdu Czas łączny Pozycja
Andy Mill 1:47,06 6.
Greg Jones 1:47,84 11. 1:48,09 1:43,68 3:31,77 9. 1:05,05 1:07,66 2:12,71 19.
James Patterson 1:47,94 13.
Karl Anderson 1:49,08 24.
Phil Mahre 1:45,58 1:42,62 3:28,20 5. 1:04,80 1:06,97 2:11,77 18.
Steven Mahre 1:47,80 1:45,96 3:33,76 13.
Cary Adgate 1:48,64 1:47,77 3:36,41 21. 1:03,06 1:06,47 2:09,53 13.
Geoffrey Bruce Nie ukończył 1. przejazdu

Kobiety

Zawodniczka Konkurencja
Zjazd Slalom gigant Slalom specjalny
Czas Pozycja Czas Pozycja Czas 1. przejazdu Czas 2. przejazdu Czas łączny Pozycja
Cindy Nelson 1:47,50 Bronze medal icon.svg 1:32,02 21. 49,52 47,81 1:37,33 13.
Susan Patterson 1:49,37 14.
Leslie Smith 1:52,98 26. 1:34,54 28.
Linday Cochran 1:31,33 12. 47,96 45,28 1:33,24 6.
Mary Seaton 1:31,58 17. 49,04 46,83 1:35,87 10.
Abigail Fisher 50,34 Nie ukończyła konkurencji

Luge pictogram.svg Saneczkarstwo[edytuj | edytuj kod]

Mężczyźni

Zawodnik Konkurencja Ślizg 1 Ślizg 2 Ślizg 3 Ślizg 4 Łącznie Pozycja
Richard Cavanaugh Jedynki 56,186 55,669 54,572 54,930 3:41,357 25.
James Murray 56,369 55,554 55,142 55,187 3:42,152 26.
Terance O’Brien 56,366 55,647 55,172 55,351 3:42,536 28.
Robert Berkley
Richard Cavanaugh
Dwójki 46,455 45,554 1:32,009 23.
James Moriarty
John Fee
46,075 45,965 1:32,040 24.

Kobiety

Zawodnik Konkurencja Ślizg 1 Ślizg 2 Ślizg 3 Ślizg 4 Łącznie Pozycja
Kathleen Homstad Jedynki 45,413 45,155 44,943 45,346 3:01,351 21.
Karen Roberts 46,366 46,142 45,581 45,994 3:04,083 24.
Maura Haponski 46,547 45,877 45,818 46,329 3:04,571 25.

Ski jumping pictogram.svg Skoki narciarskie[edytuj | edytuj kod]

Mężczyźni

Konkurencja Skoczek Skok 1 Skok 2 Nota Pozycja
odległość Nota odległość Nota
Skocznia normalna K-84 James Denney 79,0 110,7 76,5 108,2 218,9 21.
Jerry Martin 78,0 109,6 74,5 103,0 212,6 27.
Gregory Windsperger 76,0 103,9 75,5 104,1 208,0 34.
Kip Sundgaard 68,0 89,6 67,0 88,0 177,6 53.
Skocznia duża K-104 James Denney 89,0 99,1 85,0 92,0 191,1 18.
Terry Kern 88,0 89,7 85,0 86,5 176,2 30.
Jerry Martin 85,0 94,0 78,0 81,7 175,7 32.
James Maki 85,0 89,0 81,0 82,4 171,4 36.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Figure Skating – Olympic Games 1976 results Women (ang.). the-sports.org. [dostęp 2013-12-02].
  2. a b Speed Skating – Olympic Games 1976 results Men (ang.). the-sports.org. [dostęp 2013-12-02].
  3. a b c d Speed Skating – Olympic Games 1976 results Women (ang.). the-sports.org. [dostęp 2013-12-02].
  4. Cross Country Skiing – Olympic Games 1976 results Men (ang.). the-sports.org. [dostęp 2013-12-02].
  5. Alpine skiing – Olympic Games 1976 results Women (ang.). the-sports.org. [dostęp 2013-12-02].
  6. Figure Skating – Olympic Games 1976 results Mixed (ang.). the-sports.org. [dostęp 2013-12-02].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]