Stany Zjednoczone na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 1984

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Stany Zjednoczone na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 1984
Stany Zjednoczone
Kod MKOl USA
Zimowe Igrzyska Olimpijskie 1984
Sarajewo
Chorąży Frank Masley
Liczba zawodników 107 w 39 konkurencjach w 10 dyscyplinach
Medale
Pozycja: 3.
Złoto
4
Srebro
4
Brąz
0
Razem
8

Stany Zjednoczone na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 1984 reprezentowało 107 zawodników: 77 mężczyzn i 30 kobiet. Był to czternasty start reprezentacji USA na zimowych igrzyskach olimpijskich.

Zdobyte medale[edytuj | edytuj kod]

Medal Zawodnik Dyscyplina Konkurencja Rezultat
Gold medal.svg Złoto Scott Hamilton Figure skating pictogram.svg Łyżwiarstwo figurowe Soliści 2,0 pkt[1]
Gold medal.svg Złoto Bill Johnson Alpine skiing pictogram.svg Narciarstwo alpejskie Bieg zjazdowy mężczyzn 1:45,59 min[2]
Gold medal.svg Złoto Phil Mahre Alpine skiing pictogram.svg Narciarstwo alpejskie Slalom specjalny mężczyzn 1:39,41 min[2]
Gold medal.svg Złoto Debbie Armstrong Alpine skiing pictogram.svg Narciarstwo alpejskie Slalom gigant kobiet 2:20,98 min[3]
Silver medal.svg Srebro Rosalynn Sumners Figure skating pictogram.svg Łyżwiarstwo figurowe Solistki 2,0 pkt[4]
Silver medal.svg Srebro Kitty Carruthers, Peter Carruthers Figure skating pictogram.svg Łyżwiarstwo figurowe Pary sportowe 3,0 pkt[5]
Silver medal.svg Srebro Steve Mahre Alpine skiing pictogram.svg Narciarstwo alpejskie Slalom specjalny mężczyzn 1:39,62 min[2]
Silver medal.svg Srebro Christin Cooper Alpine skiing pictogram.svg Narciarstwo alpejskie Slalom gigant kobiet 2:21,38 min[3]

Skład kadry[edytuj | edytuj kod]

Biathlon pictogram.svg Biathlon[edytuj | edytuj kod]

Mężczyźni

Zawodnik Konkurencja czas biegu Kary Łączny czas Pozycja
Lyle Nelson Bieg na 20 km 1:14:05,4 7:00 1:21:05,4 26.
Glen Eberle 1:18:15,0 4:00 1:22:15,0 33.
Martin Hagen 1:18:19,8 12:00 1:30:19,8 53.
William Carow Bieg na 10 km 33:05,8 0 33:05,8 20.
Joshua Thompson 35:10,5 4 35:10,5 40.
Donald Nielsen 35:23,3 3 35:23,3 42.
William Carow
Donald Nielsen
Lyle Nelson
Joshua Thompson
Sztafeta 4 × 7,5 km 1:44:31,9 0 1:44:31,9 11.

Cross country skiing pictogram.svg Biegi narciarskie[edytuj | edytuj kod]

Mężczyźni

Zawodnik Konkurencja czas Pozycja
Daniel Simoneau Bieg na 15 km 43:03,4 18.
Bill Koch 43:53,7 27.
Timothy Caldwell 45:21,2 39.
Todd Boonstra 46:36,5 54.
Daniel Simoneau Bieg na 30 km 1:35:50,7 29.
Bill Koch 1:33:44,4 21.
James Galanes 1:37:21,2 36.
Kevin Brochman 1:39:24,6 47.
Daniel Simoneau Bieg na 50 km 2:25:43,1 26.
Bill Koch 2:24:02,3 17.
James Galanes 2:28:00,7 31.
Audun Endestad 2:24:14,4 17.
Daniel Simoneau
Timothy Caldwell
James Galanes
Bill Koch
Sztafeta 4 × 10 km 1:59:52,30 8.

Kobiety

Zawodnik Konkurencja czas Pozycja
Lynn von der Heide-Spencer-Galanes Bieg na 5 km 18:38,0 27.
Judy Rabinowitz 18:41,5 30.
Susan Long 19:28,5 38.
Patricia Ross 19:30,9 40.
Judy Rabinowitz Bieg na 10 km 34:35,1 26.
Susan Long 35:58,9 32.
Patricia Ross 35:41,3 39.
Lynn von der Heide-Spencer-Galanes 35:47,4 .40
Judy Rabinowitz Bieg na 20 km 1:07:11,4 27.
Susan Long 1:07:25,9 28.
Lynn von der Heide-Spencer-Galanes 1:08:25,0 33.
Kelly Milligan 1:11:50,4 37.
Susan Long
Judy Rabinowitz
Lynn von der Heide-Spencer-Galanes
Patricia Ross
Sztafeta 4 × 5 km 1:10:48,40 7.

Bobsleigh pictogram.svg Bobsleje[edytuj | edytuj kod]

Mężczyźni

Osada Zawodnik Konkurencja Ślizg 1 Ślizg 2 Ślizg 3 Ślizg 4 Łącznie Pozycja
USA-I Brent Rushlaw
James Tyler
Dwójki 53,01 52,99 52,35 52,40 3:30,75 15.
USA-II Frederick Fritsch
Wayne DeAtley
53,47 53,32 52,63 52,78 3:32,20 17.
USA-I Jeff Jost
Joe Briski
Tom Barnes
Hal Hoye
Czwórki 50,83 50,97 50,89 50,64 3:23,33 5.
USA-II Brent Rushlaw
Ed Card
James Tyler
Frank Hansen
51,04 51,35 51,58 51,53 3:25,50 16.

Ice hockey pictogram.svg Hokej na lodzie[edytuj | edytuj kod]

Reprezentacja mężczyzn

Reprezentacja Stanów Zjednoczonych brała udział w rozgrywkach grupy B turnieju olimpijskiego, w której zajęła 4. miejsce. W meczu o 7. miejsce reprezentacja USA pokonała reprezentację Polski 7:4.

Grupa B[edytuj | edytuj kod]

Drużyna M Mecze Bramki Pkt
W R P + - +/-
 Czechosłowacja 5 5 0 0 38 7 +31 10
 Kanada 5 4 0 1 24 10 +14 8
 Finlandia 5 2 1 2 27 19 +8 5
 Stany Zjednoczone 5 1 2 2 16 17 -1 4
 Austria 5 1 0 4 13 37 -24 2
 Norwegia 5 0 1 4 15 43 -28 0

Wyniki

7 lutego 1984 Stany Zjednoczone  2:4  Kanada

9 lutego 1984 Czechosłowacja  4:1  Stany Zjednoczone

11 lutego 1984 Norwegia  3:3  Stany Zjednoczone

13 lutego 1984 Stany Zjednoczone  7:3  Austria

15 lutego 1984 Finlandia  3:3  Stany Zjednoczone

Mecz o 7.miejsce[edytuj | edytuj kod]

17 lutego 1984 Stany Zjednoczone  7:4  Polska


Nordic combined pictogram.svg Kombinacja norweska[edytuj | edytuj kod]

Mężczyźni

Zawodnik Konkurencja Bieg narciarski Skoki narciarskie Łącznie Pozycja
Czas biegu Pozycja Punkty Skok 1 Nota Skok 2 Nota Skok 3 Nota Punkty Pozycja
Kerry Lynch Indywidualnie 48:02,9 3. 206,365 80,0 95,8 77,0 84,5 79,0 85,9 181,8 22. 388,165 13.
Patrick Ahern 49:55,2 17. 189,520 83,5 103,5 78,5 87,4 81,0 91,6 195,1 16. 384,620 17.
Michael Randall 51:31,0 25. 175,150 68,0 70,2 70,5 75,6 70,0 70,0 145,8 27. 320,950 28.

Figure skating pictogram.svg Łyżwiarstwo figurowe[edytuj | edytuj kod]

Zawodnik Konkurencja Nota Pozycja
Rosalynn Sumners Solistki 2,0 Silver medal icon.svg
Tiffany Chin 11,0 4.
Elaine Zayak 14,2 6.
Scott Hamilton Soliści 2,0 Gold medal icon.svg
Brian Boitano 11,0 5.
Mark Cockerell 27,6 13.
Kitty Carruthers
Peter Carruthers
Pary sportowe 3,0 Silver medal icon.svg
Jill Watson
Burt Lancon
9,2 6.
Lea Ann Miller
William Fauver
14,0 10.
Judy Blumberg
Michael Seibert
Tańce na lodzie 7,0 4.
Carol Fox
Richard Dalley
10,6 5.
Elisa Spitz
Scott Gregory
20,0 10.

Speed skating pictogram.svg Łyżwiarstwo szybkie[edytuj | edytuj kod]

Mężczyźni

Zawodnik Konkurencja
Bieg na 500 m Bieg na 1000 m Bieg na 1500 m Bieg na 5000 m Bieg na 10 000 m
Czas Miejsce Czas Miejsce Czas Miejsce Czas Miejsce Czas Miejsce
Dan Jansen 38,55 4. 1:18,73 16.
Keith Thometz 38,56 5. 1:16,85 4. 2:00,77 14.
Erik Henriksen 39,45 20. 1:17,64 11. 2:02,20 21.
Mark Mitchell 2:04,26 33. 7:34,32 21. 15:21,24 21.
Michael Woods 7:24,81 12. 14:57,30 7.
Mark Huck 7:46,91 35.

Kobiety

Zawodnik Konkurencja
Bieg na 500 m Bieg na 1000 m Bieg na 1500 m Bieg na 3000 m
Czas Miejsce Czas Miejsce Czas Miejsce Czas Miejsce
Bonnie Blair 42,53 8.
Mary Docter 1:28,55 24. 2:12,14 14. 4:36,25 6.
Kathryn Class 42,97 10. 1:27,57 17.
Connie Paraskevin-Young 43,05 13.
Lydia Stephans 1:26,73 13.
Jane Goldman 2:21,94 17. 4:42,49 12.
Nancy Swider-Peltz 2:13,74 18. 4:40,10 10.

Alpine skiing pictogram.svg Narciarstwo alpejskie[edytuj | edytuj kod]

Mężczyźni

Zawodnik Konkurencja
Zjazd Slalom gigant Slalom specjalny
Czas Pozycja Czas 1. przejazdu Czas 2. przejazdu Czas łączny Pozycje Czas 1. przejazdu Czas 2. przejazdu Czas łączny Pozycja
Bill Johnson 1:45,59 Gold medal icon.svg
Douglas Lewis 1:48,49 22.
Phillip Mahre 1:22,09 1:21,16 2:43,25 8. 51,55 47,86 1:39,41 Gold medal icon.svg
Steve Mahre 1:23,43 1:22,60 2:46,03 17. 50,85 48,77 1:39,62 Silver medal icon.svg
Gale Shaw Nie ukończył 1-go przejazdu 53,45 Nie ukończył 2-go przejazdu

Kobiety

Zawodniczka Konkurencja
Zjazd Slalom gigant Slalom specjalny
Czas Pozycja Czas 1. przejazdu Czas 2. przejazdu Czas łączny Pozycja Czas 1. przejazdu Czas 2. przejazdu Czas łączny Pozycja
Holly Flanders 1:15,11 16.
Maria Maricich 1:15,55 19.
Debbie Armstrong 1:15,57 21. 1:08,97 1:12,01 2:20,98 Gold medal icon.svg
Christin Cooper 1:08,87 1:12,51 2:21,38 Silver medal icon.svg Nie ukończyła 1-go przejazdu
Cindy Nelson 1:11,44 1:13,44 2:24,88 18.
Tamara McKinney 1:10,11 1:11,72 2:21,83 4. Nie ukończyła 1-go przejazdu

Luge pictogram.svg Saneczkarstwo[edytuj | edytuj kod]

Mężczyźni

Zawodnik Konkurencja Ślizg 1 Ślizg 2 Ślizg 3 Ślizg 4 Łącznie Pozycja
Frank Masley Jedynki 46,890 47,073 46,797 46,990 3:07,750 14.
David Gilman 47,341 48,178 47,151 47,187 3:09,857 17.
Timothy Nardiello 47,899 47,799 47,784 47,838 3:11,320 21.
Ronald Rossi
Doug Bateman
Dwójki 42,400 72,251 1:24,651 9.
Frank Masley
Ray Bateman
43,047 43,284 1:26,331 13.

Kobiety

Zawodnik Konkurencja Ślizg 1 Ślizg 2 Ślizg 3 Ślizg 4 Łącznie Pozycja
Bonny Warner Jedynki 42,632 42,647 44,103 42,528 2:51,910 15.
Theresa Riedl 43,520 43,995 44,620 43,130 2:55,265 19.
Toni Damigella 45,170 43,187 45,579 43,045 2:56,981 20.

Ski jumping pictogram.svg Skoki narciarskie[edytuj | edytuj kod]

Mężczyźni

Konkurencja Skoczek Skok 1 Skok 2 Nota Pozycja
odległość Nota odległość Nota
Skocznia normalna K-90 Jeffrey Hastings 84,0 99,4 86,0 104,1 203,8 9.
Landis Arnold 81,0 92,6 79,0 89,4 182,0 28.
Dennis McGrane 86,0 102,6 73,0 75,8 178,4 33.
Michael Holland 81,0 90,6 87,0 73,7 164,3 41.
Skocznia duża K-112 Jeffrey Hastings 102,5 95,7 107,0 105,5 201,2 4.
Reed Zuehlke 96,0 85,6 95,5 82,9 168,5 29.
Michael Holland 90,0 71,2 96,0 83,6 154,8 37.
Dennis McGrane 71,0 7,1 89,0 72,8 79,9 53.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Figure Skating - Olympic Games 1984 results Men (ang.). the-sports.org. [dostęp 2014-04-28].
  2. a b c Alpine Skiing - Olympic Games 1984 results Men (ang.). the-sports.org. [dostęp 2014-04-28].
  3. a b Alpine Skiing - Olympic Games 1984 results Women (ang.). the-sports.org. [dostęp 2014-04-28].
  4. Figure Skating - Olympic Games 1984 results Women (ang.). the-sports.org. [dostęp 2014-04-28].
  5. Figure Skating - Olympic Games 1984 results Mixed (ang.). the-sports.org. [dostęp 2014-04-28].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]