Lista chorążych reprezentacji Stanów Zjednoczonych na igrzyskach olimpijskich

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Lista chorążych reprezentacji Stanów Zjednoczonych na igrzyskach olimpijskich – lista zawodników i zawodniczek reprezentacji Stanów Zjednoczonych, którzy podczas ceremonii otwarcia nowożytnych igrzysk olimpijskich nieśli flagę amerykańską.

Chronologiczna lista chorążych[edytuj | edytuj kod]

Lp. Rok i miejsce Chorąży Dyscyplina
1 1896, Ateny b.d.
2 1900, Paryż b.d.
3 1904, Saint Louis b.d.
4 1908, Londyn Rose, RalphRalph Rose Lekkoatletyka
5 1912, Sztokholm Bonhag, GeorgeGeorge Bonhag Lekkoatletyka
6 1920, Antwerpia McDonald, PatPat McDonald Lekkoatletyka
7 1924, Charnonix Abel, ClarenceClarence Abel Hokej na lodzie
8 1924, Paryż McDonald, PatPat McDonald Lekkoatletyka
9 1928, Sankt Moritz Dewey, GodfreyGodfrey Dewey
10 1928, Amsterdam Houser, BudBud Houser Lekkoatletyka
11 1932, Lake Placid Fiske, BillyBilly Fiske Bobsleje
12 1932, Los Angeles Taylor, MorganMorgan Taylor Lekkoatletyka
13 1936, Innsbruck Monsen, RolfRolf Monsen Biegi narciarskie, Skoki narciarskie
14 1936, Berlin Jochim, AlAl Jochim Gimnastyka sportowa
15 1948, Sankt Moritz Heaton, JackJack Heaton Skeleton, Bobsleje
16 1948, Londyn Craig, RalphRalph Craig Lekkoatletyka
17 1952, Oslo Bickford Jr., JimJim Bickford Jr. Bobsleje
18 1952, Helsinki Cohn-Armitage, NormanNorman Cohn-Armitage Szermierka
19 1956, Cortina d'Ampezzo Bickford Jr., JimJim Bickford Jr. Bobsleje
20 1956, Melbourne Cohn-Armitage, NormanNorman Cohn-Armitage Szermierka
21 1960, Squaw Valley McDermott, DonDon McDermott Łyżwiarstwo szybkie
22 1960, Rzym Johnson, RaferRafer Johnson Lekkoatletyka
23 1964, Innsbruck Disney, BillBill Disney Łyżwiarstwo szybkie
24 1964, Tokio O’Brien, ParryParry O’Brien Lekkoatletyka
25 1968, Grenoble McDermott, TerryTerry McDermott Łyżwiarstwo szybkie
26 1968, Meksyk York-Romary, JanJan York-Romary Szermierka
27 1972, Sapporo Holum, DianneDianne Holum Łyżwiarstwo szybkie
28 1972, Monachium Connolly, OlgaOlga Connolly Lekkoatletyka
29 1976, Innsbruck Nelson, CindyCindy Nelson Narciarstwo alpejskie
30 1976, Montreal Hall, GaryGary Hall Pływanie
31 1980, Lake Placid Hamilton, ScottScott Hamilton Łyżwiarstwo figurowe
32 1984, Sarajewo Masley, FrankFrank Masley Saneczkarstwo
33 1984, Los Angeles Burke, EdEd Burke Lekkoatletyka
34 1988, Calgary Nelson, LyleLyle Nelson Biathlon
35 1988, Seul Ashford, EvelynEvelyn Ashford Lekkoatletyka
36 1992, Albertville Koch, BillBill Koch Biegi narciarskie
37 1992, Barcelona Larrieu-Smith, FrancieFrancie Larrieu-Smith Lekkoatletyka
38 1994, Lillehammer Myler, CammyCammy Myler Saneczkarstwo
39 1996, Atlanta Baumgartner, BruceBruce Baumgartner Zapasy
40 1998, Nagano Flaim, EricEric Flaim Łyżwiarstwo szybkie, Short track
41 2000, Sydney Meidl, CliffCliff Meidl Kajakarstwo
42 2002, Salt Lake City Peterson, AmyAmy Peterson Short track
43 2004, Ateny Staley, DawnDawn Staley Koszykówka
44 2006, Turyn Witty, ChrisChris Witty Łyżwiarstwo szybkie
45 2008, Pekin Lomong, LopezLopez Lomong Lekkoatletyka
46 2010, Vancouver Grimmette, MarkMark Grimmette Saneczkarstwo
47 2012, Londyn Zagunis, MarielMariel Zagunis Szermierka
48 2014, Soczi Lodwick, ToddTodd Lodwick Kombinacja norweska
49 2016, Rio de Janeiro Phelps, MichaelMichael Phelps Pływanie
50 2018, Pjongczang Hamlin, ErinErin Hamlin Saneczkarstwo

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]