Stawy Wilczowskie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
„Stawy Wilczowskie”
rezerwat przyrody (projektowany)
Państwo

 Polska

Województwo

 podkarpackie

Położenie

Maliniec i Wilczów

Mezoregion

Kotlina Sandomierska

Położenie na mapie gminy Zaklików
Mapa konturowa gminy Zaklików, po prawej znajduje się punkt z opisem „„Stawy Wilczowskie””
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, po prawej nieco na dole znajduje się punkt z opisem „„Stawy Wilczowskie””
Położenie na mapie województwa podkarpackiego
Mapa konturowa województwa podkarpackiego, blisko górnej krawiędzi znajduje się punkt z opisem „„Stawy Wilczowskie””
Położenie na mapie powiatu stalowowolskiego
Mapa konturowa powiatu stalowowolskiego, u góry po prawej znajduje się punkt z opisem „„Stawy Wilczowskie””
Ziemia50°43′09,6791″N 22°09′46,3568″E/50,719355 22,162877

Stawy Wilczowskie – zespół stawów rybnych położonych na terenach leśnych Kotliny Sandomierskiej, w gminie Zaklików (województwo podkarpackie), na północny zachód od wsi Maliniec oraz południowy wschód od Łysakowa-Kolonii, w sąsiedztwie gajówki Wilczów, od której wziął nazwę[1].

Położenie i charakterystyka[edytuj | edytuj kod]

Zespół 26 stawów położony jest w granicach Parku Krajobrazowego Lasy Janowskie. Akweny łącznie zajmują 93 hektary i były użytkowane w dwudziestoleciu międzywojennym, jak również przez kilkadziesiąt lat po zakończeniu II wojny światowej, po której zostały znacjonalizowane. Najpierw pozostawały w gestii Lasów Państwowych, a następnie Państwowego Gospodarstwa Rybackiego, które zaniechało eksploatacji w 1969, wskutek czego lustro wody obniżyło się do tego stopnia, że tylko 20% stawów jest obecnie wypełnione płytką wodą przez cały rok, a pozostałe jedynie okresowo, utrzymując latem poziom zbliżony do 30 cm[1].

Przyroda[edytuj | edytuj kod]

Podłoże akwenów jest piaszczyste, przy czym w suchszych miejscach zalegają substancje organiczne (kwaśne torfy i brunatne butwiny) porośnięte przez nasadzane sośniny oraz zarośla brzozowe z wierzbą uszatą i szarą. Obszary częściej podtapiane zajmują płytkie torfowiska przejściowe z roślinnością klas: Scheuchzerio-Caricetea fuscae i Oxycocco-Sphagnetea (ta druga w mniejszości)[1].

Średni roczny poziom opadów atmosferycznych wynosi tutaj 600 mm, a średnia temperatura roczna 7,5 °C. Minimalna temperatura zanotowana na stawach wyniosła –35 °C, a maksymalna 36 °C[1].

Teren jest cenny przyrodniczo, przede wszystkim z uwagi na obfitą i rzadką faunę. Występują tu cenne gatunki motyli, ważek, mrówek i ptaków wodno-błotnych, m.in. bocianów, czapli, błotniaka stawowego oraz mewy śmieszki. Występuje tu padalec, żmija, zaskroniec, rzekotka drzewna, karczownik, badylarka, orzesznica, nornica ruda, kuna i łoś[1].

Zespół akwenów prawdopodobnie stanowi jedyny w Polsce przykład przekształcenia się, w wyniku długotrwałego odłogu, środowiska całkowicie zmienionego ręką ludzką w naturalny zespół rzadki w skali krajowej, a nawet europejskiej. W związku z tym w latach 90. XX wieku postulowano utworzenie tutaj rezerwatu przyrody (ewentualnie użytku ekologicznego) o powierzchni 125 hektarów, jednak do dziś pomysł ten nie został zrealizowany[1].

Badania geobotaniczne zespołu wykonano w latach 1990–1993. Oznaczono wówczas na jego terenie 50 zespołów roślinnych i dziewięć zbiorowisk o bliżej nieokreślonej przynależności fitosocjologicznej. Zdecydowanie najcenniejszy florystycznie jest największy ze stawów, Zielony Smug o powierzchni 20 hektarów. Akwen wywiódł nazwę od rosnącej w nim gromadnie przygiełki brunatnej[2], która ma zielony kolor. Na całym terenie projektowanego rezerwatu oznaczono cenne lub chronione rośliny oraz grzyby, takie jak m.in.: rosiczka pośrednia, rosiczka okrągłolistna, kruszyna pospolita, widłaczek torfowy, bagno zwyczajne, widłak jałowcowy, widłak goździsty, grążel żółty, grzybienie północne, aster lancetowaty, turzyca bagienna, wąkrota zwyczajna, sit sztywny, sit drobny[2], przygiełka biała, przygiełka brunatna, bagnica torfowa, pływacz średni, pływacz drobny i sromotnik smrodliwy[1].

Toponimia[edytuj | edytuj kod]

Począwszy od północnego zachodu stawy noszą następujące nazwy:

  1. Jerzy
  2. Flis
  3. Janik
  4. Andrzej
  5. Witold
  6. Zielony Smug
  7. Dziurka
  8. Jan
  9. Zatracony
  10. Cholewa
  11. Stanisław
  12. Zgoda
  13. Olszyna
  14. Żwirko
  15. Dziadek
  16. Choma
  17. Roman
  18. Tonia
  19. Marysin
  20. Mieczysław
  21. Ziarno
  22. Szary
  23. Czarny
  24. Maciek
  25. Wilk
  26. Granicznik[1]

Galeria (zdjęcia przykładowe)[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e f g h Dominik Fijałkowski, Aniela Matuszkiewicz, Adam Polski, Szata roślinna projektowanego rezerwatu Stawy Wilczowskie, w: Annales Universitatis Mariae Curie-Skłodowska, Lublin, nr 4/1995, s. 71–89.
  2. a b Rafał Krawczyk, Szata roślinna kompleksu stawów rybnych w Lipie (Kotlina Sandomierska) jako lokalne centrum bioróżnorodności [online], s. 42.