Steven Berkoff

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Steven Berkoff
Data i miejsce urodzenia 3 sierpnia 1937
Londyn

Steven Berkoff (ur. 3 sierpnia 1937 w Londynie) – brytyjski aktor, okazjonalnie scenarzysta i reżyser. Jest patronem Nightingale Theatre w Brighton.

Biogram[edytuj]

Urodził się pod nazwiskiem Leslie Steven Berks w Stepney, w dystrykcie londyńskiej dzielnicy East End, jako syn Pauline (Hyman) i Alfreda (Berkovitcha) Berksów. Jego ojciec był krawcem.

Uczęszczał do Raine's Foundation Grammar School (1948–1950) i Hackney Downs School. Trenował aktorstwo w Webber Douglas Academy of Dramatic Art w Londynie w 1958 oraz pod kierunkiem Jacques'a Lecoqa w Paryżu w 1965.

Wystąpił w filmach hollywoodzkich: w Rambo II (1985) George'a Pana Cosmatosa wcielił się w postać sadystycznego podpułkownika Podovsky'ego, torturującego Johna Rambo, bohatera kreowanego przez Sylvestra Stallone; pojawił się w roli generała Orlova w filmie Johna Glena Ośmiorniczka (1983), na ekranie towarzysząc Rogerowi Moore'owi; w komedii sensacyjnej Gliniarz z Beverly Hills (1984) zagrał u boku Eddiego Murphy'ego, wcielając się w postać Victora Maitlanda. Pamiętną w karierze Berkoffa pozostaje rola Adolfa Hitlera w miniserialu ABC Wojna i pamięć (1988). Do 2009 wystąpił łącznie w blisko stu filmach.

Obecnie mieszka we wschodnim Londynie wraz ze swoją partnerką Clarą Fisher.

Linki zewnętrzne[edytuj]