Eddie Murphy
Eddie Murphy na pokazie filmu Shrek Forever podczas Tribeca Film Festival (2010) | |
Imię i nazwisko |
Edward Regan Murphy |
---|---|
Data i miejsce urodzenia | |
Zawód |
aktor filmowy i głosowy, komik, producent, reżyser, wokalista |
Współmałżonek |
Nicole Murphy (1993–2006; rozwód) |
Lata aktywności |
od 1980 |
Strona internetowa |
Eddie Murphy, właśc. Edward Regan Murphy (ur. 3 kwietnia 1961 w Nowym Jorku) – amerykański aktor filmowy i głosowy, reżyser, producent, komik i wokalista. Według witryny Box Office Mojo, szósty najbardziej dochodowy aktor w historii kina[1][2]. W latach 1980–1984 był stałym członkiem obsady Saturday Night Live i pracował jako komik stand-upowy.
Otrzymał kilka nominacji do Złotych Globów; dla najlepszego debiutującego aktora za występ w 48 godzin oraz dla najlepszego aktora w musicalu lub komedii za role w filmach: Gliniarz z Beverly Hills, Nieoczekiwana zmiana miejsc i Gruby i chudszy. W 2007 roku zdobył Złoty Glob w kategorii najlepszy aktor drugoplanowy za rolę wokalisty soulowego Jamesa „Thundera” Early’ego w Dreamgirls[3]. Za tę samą kreację, w tej samej kategorii, nominowany był również do Oscara. Został umieszczony na 10. miejscu listy najlepszych komików stand-upowych wszech czasów według Comedy Central[4].
W kilku filmach zagrał jednocześnie kilka ról, m.in. w filmach Książę w Nowym Jorku, Gruby i chudszy oraz Norbit. Użyczył głosu w produkcjach, takich jak Blokersi, Mulan i seria filmów Shrek.
W 2007 roku stał się członkiem Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej[5][6].
Wczesne życie
[edytuj | edytuj kod]Murphy urodził się w nowojorskim Brooklynie[7]. Jego matka, Lilian, była operatorką telefonu, zaś ojciec, Charles Edward Murphy, był policjantem oraz amatorskim aktorem i komikiem[8][9][10]. Eddie, wraz z bratem Charliem, wychowywany był przez swoją matkę oraz ojczyma, brygadzistę w fabryce lodów, w Roosevelt, w stanie Nowy Jork[10]. W wieku 15 lat Murphy zaczął pisać oraz wystawiać własne rutyny, które były inspirowane twórczością Billa Cosby’ego i Richarda Pryora[10].
Kariera
[edytuj | edytuj kod]Stand-upowe początki
[edytuj | edytuj kod]Dawał stand-upowe występy w Bay Area Comedy Club, w tym samym obiekcie, gdzie zaczynali Robin Williams i Whoopi Goldberg. Jego wczesne skecze dotyczyły różnych grup ludzi, m.in. Afroamerykanów, Amerykanów o włoskim pochodzeniu, gejów i ludzi otyłych. Występy inspirowane były twórczością Richarda Pryora, którego aktor wymienia jako inspirację, dzięki której zainteresował się komedią[10]. Jednakże sam Pryor przyznał w swojej autobiografii Pryor Convictions, że niekiedy skecze Murphy’ego wydawały mu się przesadnie nieczułe. Murphy przeprosił później za swoje skecze o gejach oraz HIV, które wydały mu się z czasem zbyt negatywne.
Występy stand-upowe Murphy’ego, Delirious oraz Raw, zostały nagrane i wydane na DVD/VHS.
Lata 80.: kariera aktorska
[edytuj | edytuj kod]Zdobył rozgłos dzięki występom w Saturday Night Live; był wymieniany jako jeden z aktorów, który pomógł zrewitalizować program po gwałtownym spadku popularności na początku lat 80[11].
W 1982 roku zadebiutował na dużym ekranie w filmie 48 godzin u boku Nicka Nolte[10]. Obraz okazał się komercyjnym sukcesem, w odpowiedzi na co Nolte został zaproszony do poprowadzenia świątecznego odcinka Saturday Night Live. Jednak ze względu na chorobę jego miejsce zajął Murphy. Tym samym stał się jedynym prowadzącym, który jednocześnie pozostawał regularnym członkiem obsady programu. Aktor rozpoczął tenże odcinek słowami: „Na żywo z Nowego Jorku, to Eddie Murphy Show!”. W 1983 roku wystąpił w Nieoczekiwanej zmianie miejsc, gdzie partnerował mu inny wychowanek Saturday Night Live, Dan Aykroyd[10]. Film, wyreżyserowany przez Johna Landisa (który później nakręcił inne obrazy z udziałem Murphy’ego – Książę w Nowym Jorku oraz Gliniarz z Beverly Hills III), okazał się większym sukcesem kasowym od 48 godzin. Rok później Murphy wcielił się w główną rolę w obrazie Gliniarz z Beverly Hills, mimo że początkowo to Sylvester Stallone miał zagrać tę postać[10]. Gliniarz z Beverly Hills zarobił ponad 315 milionów dolarów na całym świecie i zajmuje 39. miejsce na liście najbardziej dochodowych filmów na terenie Stanów Zjednoczonych (3. w zestawieniu z kategorią „R”), z 234 milionami dolarów[12].
W 1984 roku wystąpił również w filmie Najlepszą obroną jest atak; aktor, którego udział wymieniany był jako gościnny, został dodany do obrazu po nakręceniu oryginalnej wersji, która jednak nie przypadła do gustu widzów. Najlepszą obroną jest atak okazał się finansowym i krytycznym rozczarowaniem. Prowadząc jeden z odcinków Saturday Night Live, Murphy nazwał go „najgorszym filmem w historii wszystkiego”. W tym samym okresie spekulowano, że aktor wystąpi w filmie Ghostbusters; w napisaną z myślą o nim rolę wcielił się jednakże Ernie Hudson. Poza tym Murphy’emu zaproponowano udział w Star Trek IV: Powrót na Ziemię; po jego odmowie, rola, napisana na nowo, powędrowała do Catherine Hicks.
W 1986 roku zagrał w komedii Złote dziecko[10]. W założeniach Złote dziecko miał być filmem przygodowym z Melem Gibsonem w roli głównej. Jednak kiedy Gibson odrzucił propozycję, ofertę otrzymał Eddie. Następnie scenariusz został napisany na nowo, włączając do starej wersji elementy komediowe. Mimo że obraz był komercyjnym sukcesem, nie otrzymał tak dobrych recenzji od krytyków, jak 48 godzin, Nieoczekiwana zmiana miejsc i Gliniarz z Beverly Hills. W 1987 roku kontynuował rolę Axela Foleya w Gliniarzu z Beverly Hills II. Film odniósł równie duży sukces, co pierwsza część, zarabiając niemal 300 milionów dolarów[13]. Producenci obrazu, zachęceni jego popularnością, pragnęli stworzyć serial telewizyjny oparty na filmie. Propozycję tę odrzucił jednak Murphy, wyrażając jednocześnie zainteresowanie udziałem w kolejnej odsłonie Gliniarza z Beverly Hills.
Był jednym z ostatnich aktorów filmowych, którzy podpisali kontrakty na wyłączność z jednym studiem. W jego przypadku było to Paramount Pictures, które wydało wszystkie filmy z początków kariery Murphy’ego.
Kariera wokalna
[edytuj | edytuj kod]Jest również wokalistą i muzykiem, który miał znaczny wkład w twórczość The Bus Boys. Jako artysta solowy, wydał dwa popularne single: „Party All the Time” oraz „Put Your Mouth on Me”. Jego początki muzyczne sięgają jednak debiutu w roli komika; właśnie wtedy Murphy stworzył piosenki „Boogie in Your Butt” i „Enough is Enough” – parodię utworu „No More Tears (Enough Is Enough)” Barbry Streisand oraz Donny Summer z 1979 roku. Obie wokalistki pojawiły się gościnnie na debiutanckim albumie komediowym Murphy’ego, wydanym w 1982 roku. Trzy lata później miał premierę jego kolejny album, How Could It Be, z którego pochodził jeden z najpopularniejszych singli artysty, „Party All the Time”. W 2004 roku piosenka ta umieszczona została na 7. miejscu listy 50 najgorszych utworów wszech czasów według VH1 oraz magazynu Blender[14]. W 2006 roku sampli „Party All the Time” użył w swoim singlu „PATT (Party All the Time)” wokalista Sharam.
Na początku lat 90. nagrał płytę Love's Alright. Jednym z pochodzących z niej singli był „Whatzupwitu”, nagrany z udziałem Michaela Jacksona. W 1992 roku Murphy wystąpił w wideoklipie do „Remember the Time” Jacksona.
W filmie Książę w Nowym Jorku imitował Jackiego Wilsona, śpiewając „To Be Loved”. Jednocześnie musiał użyć specjalnego akcentu, którym operował grany przez niego charakter.
W późniejszych latach nagrał kilka piosenek na ścieżkę dźwiękową serii Shrek. W finałowej scenie pierwszego filmu śpiewał cover „I'm a Believer”; natomiast w Shrek 2 wykonywał w duecie z Antonio Banderasem hit Ricky’ego Martina, „Livin’ la Vida Loca”.
Problemy z prawami autorskimi
[edytuj | edytuj kod]Harris Haith, przyjaciel Murphy’ego z dzieciństwa, napisał w książce Growing Up Laughing With Eddie, że na długo nim Murphy stworzył scenariusz do filmu Książę w Nowym Jorku, Art Buchwald zgłosił się do Paramount Pictures z pomysłem na podobny obraz. Jego materiał został odrzucony, ale studio zachowało informacje o projekcie. Przedstawicielom spodobała się koncepcja, ale nie chcieli płacić Buchwaldowi, dlatego zdecydowali o przechowaniu planów na przyszłość. Kilka lat później, Paramount zaprezentowało pomysł na Księcia w Nowym Jorku Murphy’emu, podpisując z nim kontrakt. W 1988 roku Buchwald pozwał Murphy’ego i Paramount Pictures, ale sąd orzekł, że studio nie złamało prawa, gdyż w legalny sposób pozyskało materiał[15].
Zapaść w karierze
[edytuj | edytuj kod]Od 1989 roku do połowy lat 90. oraz ponownie na początku lat 10 XXI w., wyniki filmów Murphy’ego w box office’ach były w większości rozczarowujące. Przykład stanowi Gliniarz z Beverly Hills III (1994), którego dochód, mimo że zarobił 120 milionów dolarów, był o ponad połowę mniejszy niż obu wcześniejszych części[16]. Jednakże nawet w tych okresach kilka obrazów z udziałem Murphy’ego odniosło sukces, a wśród nich były: Fałszywy senator, Bumerang, Następne 48 godzin i Wampir w Brooklynie[10]. Sam aktor w 1991 był piątym najlepiej opłacanym aktorem na świecie (z honorarium w wysokości 7 mln dol.)[17].
W tym samym okresie został skrytykowany przez reżysera Spike’a Lee za niedostateczne wykorzystywanie swojej pozycji w show-biznesie do promowania czarnoskórych aktorów, mimo że w filmach Murphy’ego (zwłaszcza tych, których był producentem) często Afroamerykanie stanowili większość obsady (Książę w Nowym Jorku, Noce Harlemu, Bumerang, Wampir w Brooklynie, Życie).
Mimo że komercyjny sukces Murphy’ego został zapoczątkowany w Saturday Night Live, aktor nigdy nie brał udziału w spotkaniach obsady lub rocznicowych wydaniach. Murphy nie miał również wkładu w tworzenie Live From New York: An Uncensored History of Saturday Night Live (2002), retrospekcyjnej książki o historii programu autorstwa Toma Shalesa i Jamesa Andrew Millera.
Powrót i odbudowa wizerunku
[edytuj | edytuj kod]Wyniki Murphy’ego w box office’ach zaczęły się poprawiać w 1996 roku, począwszy od filmu Gruby i chudszy. Jego sukces kontynuowały kolejne obrazy familijne, a wśród nich: Mulan, Dr Dolittle i jego kontynuacja, seria Shrek, Małolaty u taty oraz Nawiedzony dwór, a także Gruby i chudszy 2: Rodzina Klumpów. Z drugiej strony, większość filmów dla dorosłej publiczności nie była aż tak popularna; Gliniarz z metropolii, Ja, szpieg oraz Showtime zarobiły poniżej 40 milionów dolarów na terenie Stanów Zjednoczonych, w przypadku Cudotwórcy było to tylko 12 milionów dolarów, a Pluto Nash był jednym z największych finansowych niepowodzeń w historii, przynosząc dochód w wysokości 7 milionów dolarów, przy 110 milionach dolarów budżetu[2][18]. Wyjątkiem wśród obrazów dla szerokiej audiencji był jedynie dobrze przyjęty przez krytyków Bowfinger[19].
W 2006 roku wystąpił w filmowej adaptacji broadwayowskiego musicalu Dreamgirls, w której wcielił się w postać soulowego wokalisty Jamesa „Thundera” Early’ego. Za swoją kreację Murphy otrzymał Złoty Glob dla najlepszego aktora drugoplanowego, a także Nagrodę Gildii Aktorów Filmowych oraz wyróżnienie Broadcast Film Critics Association w tej samej kategorii. Za tę samą rolę, w tej samej kategorii Murphy nominowany był również do Oscara w 2007 roku[20]. Dreamgirls był pierwszym filmem dystybuowanym przez Paramount Pictures, w którym zagrał Murphy od czasu Wampira w Brooklynie w 1995 roku. Od tego czasu Paramount dystrybuowało również inne obrazy z jego udziałem: Norbita, Shreka Trzeciego, Mów mi Dave oraz Wyobraź sobie.
W 2011 roku zagrał u boku Bena Stillera w komedii kryminalnej Tower Heist[10][21]. W niedalekiej przyszłości planowane jest rozpoczęcie prac na planie Gliniarza z Beverly Hills IV.
Życie osobiste
[edytuj | edytuj kod]Murphy pozostawał w długoletnim związku z Nicole Mitchell, którą poznał na gali NAACP Image Awards w 1988 roku. Para spotykała się przez półtora roku, po czym 18 marca 1993 roku wzięła ślub w nowojorskim The Plaza Hotel[22]. Murphy i Mitchell mają razem piątkę dzieci: Bria L. Murphy (urodzona 18 listopada 1989), Myles Mitchell (ur. 7 listopada 1992), Shayne Audra (ur. 10 października 1994), Zola Ivy (ur. 24 grudnia 1999) i Bella Zahra (ur. 29 stycznia 2002). W sierpniu 2005 roku Mitchell złożyła pozew o rozwód, wynikający z „różnic nie do pogodzenia”. Rozwód został sfinalizowany 17 kwietnia 2006 roku[23].
W maju 1997 roku Murphy został zatrzymany przez policję, kiedy jechał samochodem wraz z prostytutką-transwestytą, na krótko przed premierą filmu Cudotwórca[24][25]. Sytuacja została szeroko nagłośniona i przyczyniła się do problemów z relacjami publicznymi, mimo że sam aktor twierdził, iż nic go nie łączyło z transwestytą[26].
Murphy mieszka obecnie w Long Island, w Nowym Jorku[27].
Związki
[edytuj | edytuj kod]Po rozwodzie z Mitchell, Murphy spotykał się z byłą członkinią Spice Girls, Melanie Brown, która zaszła z nim w ciążę. Jednak aktor, pytany o tę sytuację w grudniu 2006 roku, powiedział: „Nie wiem, czyje to dziecko, dopóki nie poznam wyników badań na ojcostwo.”[28] Brown urodziła dziewczynkę, Angel Iris Murphy, w dniu 46. urodzin Murphy’ego, 3 kwietnia 2007 roku. W wydaniu magazynu People z 22 czerwca, reprezentanci wokalistki ogłosili, że test DNA potwierdził, że Murphy jest ojcem dziecka[29]. W jednym z wywiadów, Brown przyznała, że aktor nie utrzymuje kontaktów z Angel[30].
Murphy wymienił przysięgę małżeńską z producentką filmową Tracey Edmonds, byłą żoną Kenny’ego „Babyface’a” Edmondsa, podczas prywatnej ceremonii na wyspie Bora-Bora, 1 stycznia 2008 roku[31]. 16 stycznia okazało się, że nie był to ślub o mocy prawnej, a dwójka zdecydowała się zrezygnować z legalizacji związku, pozostając przyjaciółmi[32].
W 2012 zaczął spotykać się z modelką Paige Butcher[33]. Mają dwoje dzieci: córkę Izzy (ur. 3 maja 2016)[34] oraz syna Maxa (ur. listopad 2018)[35]. Zaręczyli się we wrześniu 2018[36].
Filmografia
[edytuj | edytuj kod]Film | |||
---|---|---|---|
Rok | Film | Rola | Informacje |
1982 | 48 godzin | Reggie Hammond | |
1983 | Nieoczekiwana zmiana miejsc | Billy Ray Valentine | |
1983 | Eddie Murphy Delirious | on sam | producent |
1984 | Najlepszą obroną jest atak | Lieutenant T.M. Landry | |
Gliniarz z Beverly Hills | Axel Foley | ||
1986 | Złote dziecko | Chandler Jarrell | |
1987 | Gliniarz z Beverly Hills II | Axel Foley | |
Eddie Murphy Raw | on sam | producent | |
1988 | Książę w Nowym Jorku | Prince Akeem/Clarence/Randy Watson/Saul | |
1989 | Noce Harlemu | Quick (Vernest Brown) | reżyser i producent |
1990 | Następne 48 godzin | Reggie Hammond | |
1992 | Bumerang | Marcus Graham | |
Fałszywy senator | Thomas Jefferson Johnson | ||
1994 | Gliniarz z Beverly Hills III | Axel Foley | |
1995 | Wampir w Brooklynie | Maximillian/Preacher Pauly/Guido | producent |
1996 | Gruby i chudszy | profesor Sherman Klump/Buddy Love/ Lance Perkins/Cletus ‘Papa’ Klump/ Anna Pearl ‘Mama’ Jensen Klump/ Ida Mae ‘Granny’ Jensen/Ernie Klump Sr. |
producent |
1997 | Gliniarz z metropolii | inspektor Scott Roper | |
1998 | Mulan | Mushu | głos |
Dr Dolittle | dr John Dolittle | ||
Cudotwórca | G | ||
1999 | Życie | Rayford „Ray” Gibson | producent |
Bowfinger | Kit Ramsey/Jeffernson ‘Jiff’ Ramsey | ||
2000 | Gruby i chudszy 2: Rodzina Klumpów | profesor Sherman Klump/Buddy Love/ Lance Perkins/Cletus ‘Papa’ Klump/ Anna Pearl ‘Mama’ Jensen Klump/ Ida Mae ‘Granny’ Jensen/Ernie Klump |
producent |
2001 | Shrek | Osioł | głos |
Dr Dolittle 2 | doktor John Dolittle | ||
2002 | Showtime | oficer Trey Sellers | |
Pluto Nash | Pluto Nash | ||
Ja, szpieg | Kelly Robinson | ||
2003 | Małolaty u taty | Charles „Charlie” Hinton | |
Nawiedzony dwór | Jim Evers | ||
2004 | Shrek 2 | Osioł | głos |
2006 | Dreamgirls | James „Thunder” Early | |
2007 | Norbit | Norbit Rice/Rasputia Latimore-Rice/Wong | producent |
Shrek Trzeci | Osioł | głos | |
2008 | Mów mi Dave | Dave, kapitan | |
2009 | Wyobraź sobie | Evan Danielson | |
2010 | Shrek Forever | Osioł | głos |
2011 | Tower Heist: Zemsta cieciów | Leo „Slide” Dalphael | |
2012 | Tysiąc słów | Jack McCall | |
2016 | Mr. Church | Henry Joseph Church | |
2019 | Nazywam się Dolemite | Rudy Ray Moore | producent |
2021 | Książę w Nowym Jorku 2 | Prince Akeem Joffer/Clarence/Randy Watson/ Saul | producent |
2023 | My i wy | Akbar | |
2024 | Gliniarz z Beverly Hills: Axel F | Axel Foley |
Telewizja | |||
---|---|---|---|
Rok | Tytuł | Rola | Informacje |
1980–1984 | Saturday Night Live | różne role | |
1983 | Eddie Murphy Delirious | ||
1987 | Eddie Murphy Raw | ||
1989 | What's Alan Watching? | ||
1993 | Dangerous: The Short Films | starożytny egipski faraon | wideoklip do „Remember the Time” |
1999–2001 | Blokersi | Thurgood Stubbs | głos |
2007 | Pada Shrek | Osioł | głos |
2010 | Donkey’s Caroling Christmas-tacular | Osioł | głos |
Dyskografia
[edytuj | edytuj kod]Albumy
[edytuj | edytuj kod]Albumy studyjne | |||
---|---|---|---|
Rok | Tytuł | Informacje | |
1982 | Eddie Murphy | komedia, USA: 52. | |
1983 | Comedian | komedia, USA: 35. | |
1985 | How Could It Be | muzyka, USA: 26. | |
1989 | So Happy | muzyka, USA: 70. | |
1993 | Love's Alright | muzyka |
Albumy kompilacyjne | |||
---|---|---|---|
Rok | Tytuł | Informacje | |
1997 | Greatest Comedy Hits | komedia | |
1998 | All I Fuckin' Know | komedia |
Ścieżki dźwiękowe | |||
---|---|---|---|
Rok | Film | Informacje | |
1986 | Gliniarz z Beverly Hills | ||
2006 | Dreamgirls | z Beyoncé Knowles, Jermaine’em Bollingem, Jennifer Hudson, Keithem Robinsonem i Sharon Leal |
Single
[edytuj | edytuj kod]Rok | Singel | Wytwórnia | Informacje |
---|---|---|---|
1982 | „Boogie in Your Butt/No More Tears” | Columbia Records | komedia/muzyka |
1985 | „Party All the Time” | muzyka, USA: 2., UK: 87. | |
„How Could It Be” (oraz Crystal Blake) | muzyka | ||
1989 | „Put Your Mouth on Me” | muzyka, USA: 27. | |
„Til the Money’s Gone” | muzyka | ||
1993 | „I Was a King” | Motown Records | muzyka, UK: 64. |
„Whatzupwitu” (oraz Michael Jackson) | muzyka | ||
„Desdemona” | muzyka | ||
2013 | „Red Light” (oraz Snoop Lion) | EM Productions/Stampede Records | muzyka |
„Promise (You Won’t Break My Heart)” | muzyka | ||
2014 | „Temporary” | Universal Music Group | muzyka |
2015 | „Oh Jah Jah” | VP Records | muzyka |
Nagrody i nominacje
[edytuj | edytuj kod]Nagroda | Rok | Kategoria | Praca | Rezultat |
---|---|---|---|---|
Oscar | 2007 | Najlepszy aktor drugoplanowy | Dreamgirls | Nominacja |
Annie Awards | 1999 | Najlepszy aktor głosowy w animacji telewizyjnej | Blokersi | Nominacja |
2001 | Najlepszy aktor głosowy w animacji telewizyjnej | Shrek | Wygrana | |
2008 | Najlepszy aktor głosowy w animacji telewizyjnej | Pada Shrek | Nominacja | |
BAFTA Awards | 2002 | Najlepszy aktor drugoplanowy | Shrek | Nominacja |
Black Reel Awards | 2000 | Najlepszy aktor | Bowfinger | Nominacja |
2002 | Najlepszy aktor drugoplanowy | Shrek | Nominacja | |
2007 | Dreamgirls | Nominacja | ||
Broadcast Film Critics Association Awards | 2007 | Dreamgirls | Wygrana | |
Central Ohio Film Critics Association | 2007 | Dreamgirls | Wygrana | |
Chicago Film Critics Association Awards | 2007 | Dreamgirls | Nominacja | |
Emmy Awards | 1983 | Najlepszy aktor w komediowej lub muzycznej produkcji | Saturday Night Live | Nominacja |
1984 | Najlepszy aktor w komediowej lub muzycznej produkcji | Saturday Night Live | Nominacja | |
Najlepszy scenariusz w komediowej lub muzycznej produkcji | Saturday Night Live | Nominacja | ||
1999 | Najlepszy występ w programie animowanym | Blokersi „He’s Gotta Have It” |
Nominacja | |
2020 | Najlepszy gościnny występ w serialu komediowym | Saturday Night Live[37] | Wygrana | |
Złoty Glob | 1983 | Najlepszy nowy aktor | 48 godzin | Nominacja |
1984 | Najlepszy aktor w musicalu lub komedii | Nieoczekiwana zmiana miejsc | Nominacja | |
1997 | Gruby i chudszy | Nominacja | ||
1985 | Gliniarz z Beverly Hills | Nominacja | ||
2007 | Najlepszy aktor drugoplanowy | Dreamgirls | Wygrana | |
2020 | Najlepszy aktor w komedii lub musicalu | Nazywam się Dolemite[37] | Nominacja | |
NAACP Image Awards | 1997 | Najlepszy aktor | Gruby i chudszy | Nominacja |
2007 | Najlepszy aktor drugoplanowy | Dreamgirls | Nominacja | |
National Society of Film Critics Awards | 1997 | Gruby i chudszy | Nominacja | |
Online Film Critics Society Awards | 2007 | Dreamgirls | Nominacja | |
Nagroda Satelita | 1996 | Najlepszy aktor w musicalu lub komedii | Gruby i chudszy | Nominacja |
2001 | Gruby i chudszy 2: Rodzina Klumpów | Nominacja | ||
Saturn | 1997 | Najlepszy aktor | Gruby i chudszy | Wygrana |
2002 | Najlepszy aktor drugoplanowy | Shrek | Nominacja | |
Nagroda Gildii Aktorów Filmowych | 2007 | Najlepszy aktor drugoplanowy | Dreamgirls | Wygrana |
Najlepsza obsada | Nominacja | |||
Nickelodeon Kids’ Choice Awards | 1988 | Najlepszy Aktor Filmowy | Wygrana | |
Złote Maliny | 1990 | Najgorszy scenariusz | Noce Harlemu (1989) | Wygrana |
Najgorszy reżyser | Noce Harlemu (1989) | Nominacja | ||
2003 | Najgorsza ekranowa para / duet filmowy | Showtime (2002) | Nominacja | |
Najgorszy aktor | Showtime, Pluto Nash (2002), Ja, szpieg (2002) | Nominacja | ||
2008 | Najgorszy scenariusz | Norbit (2007) | Nominacja | |
Najgorsza ekranowa para / duet filmowy | Nominacja | |||
Najgorszy aktor | Wygrana | |||
Najgorsza aktorka drugoplanowa | Wygrana | |||
Najgorszy aktor drugoplanowy | Wygrana | |||
2009 | Najgorszy aktor | Mów mi Dave (2008) | Nominacja | |
Najgorsza ekranowa para / duet filmowy | Nominacja | |||
2010 | Najgorszy aktor | Wyobraź sobie (2009) | Nominacja | |
2013 | Najgorszy aktor | Tysiąc słów (2012) | Nominacja | |
2020 | Nagroda Odkupienia | Nazywam się Dolemite (2019)[37] | Wygrana |
Przypisy
[edytuj | edytuj kod]- ↑ BOM: Eddie Murphy.
- ↑ a b PEOPLE INDEX: Eddie Murphy.
- ↑ ‘Dreamgirls’ Snares Multiple Golden Globe Nods. billboard.com. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-02-05)]..
- ↑ 100 Greatest Stand-ups of All Time.
- ↑ abc7.com: Film Academy Invites 115 New Members 6/19/07. abclocal.go.com. [zarchiwizowane z tego adresu (2008-02-21)]..
- ↑ Academy Invites 115 to Become Members.
- ↑ Lovece, Frank. „'Beverly Hills Cop 3 – Eddie Murphy Is Back”, Calhoun Times.
- ↑ Eddie Murphy Interview Dreamgirls.
- ↑ Eddie Murphy Biography (1961–).
- ↑ a b c d e f g h i j Wywiad dla Inside the Actors Studio.
- ↑ Live from New York: An Uncensored History of Saturday Night Live.
- ↑ All Time Box Office Adjusted for Ticket Price Inflation.
- ↑ Beverly Hills Cop II.
- ↑ 50 worst songs of all time Top by VH1.
- ↑ The Capital, Annapolis, Mood. niedziela, 14 marca 1987; s. 1.
- ↑ Beverly Hills Cop 3 (1994).
- ↑ Peter Beresford: Hollywood. Romanse i skandale. Ring, 1991, s. 120–121. OCLC 830999173. (pol.).
- ↑ Holy Man.
- ↑ Bowfinger.
- ↑ Eddie Murphy Not a Sore Loser?. [dostęp 2010-06-26]. [zarchiwizowane z tego adresu (2010-01-28)].
- ↑ Eddie cops film No4. thesun.co.uk. [zarchiwizowane z tego adresu (2007-08-16)]..
- ↑ Eddie Murphy and wife divorce after 12 years.
- ↑ Eddie Murphy and Nicole Mitchell Marriage.
- ↑ The Mavens Speak.
- ↑ Owen Wilson Sits Out ‘Drillbit Taylor’ Promotion.
- ↑ Eddie Murphy i prostytutka-transwestyta.
- ↑ Eddie Murphy Bowling Bashes.
- ↑ Mel B: ‘No question’ Murphy is baby’s father.
- ↑ Mel B Says DNA Proves Eddie Murphy Fathered Her Baby.
- ↑ Mel writes song about Eddie.
- ↑ Eddie Murphy and Tracey Edmonds Marry – Weddings, Eddie Murphy: People.com.
- ↑ Movie & TV News @ IMDb.com – WENN – 17 January 2008. imdb.com. [zarchiwizowane z tego adresu (2008-07-20)]..
- ↑ Eddie Murphy’s Girlfriend Paige Butcher Sizzles In A Bikini In Hawaii. [w:] huffpost.com [on-line]. 2014-05-04. [dostęp 2019-09-01]. (ang.).
- ↑ Eddie Murphy Welcomes Daughter Izzy Oona. [w:] people.com [on-line]. 2016-05-03. [dostęp 2019-09-01]. (ang.).
- ↑ Bryan Alexander: Eddie Murphy welcomes his 10th child, a baby boy Max, with fiancee Paige Butcher. [w:] usatoday.com [on-line]. 2018-12-04. [dostęp 2019-09-01]. (ang.).
- ↑ Rishma Dosani: Eddie Murphy gets engaged to pregnant Paige Butcher ahead of 10th baby arrival. [w:] metro.co.uk [on-line]. 2018-09-28. [dostęp 2019-09-01]. (ang.).
- ↑ a b c Eddie Murphy [online], Filmweb [dostęp 2022-03-01] (pol.).
Linki zewnętrzne
[edytuj | edytuj kod]- Eddie Murphy w bazie IMDb (ang.)
- Eddie Murphy w bazie Filmweb
- ISNI: 0000000114766355
- VIAF: 85574224, 1987151247935944270004
- LCCN: n84151471
- GND: 118928554
- BnF: 13935855f
- SUDOC: 075915642
- NLA: 35809738
- NKC: xx0043298
- BNE: XX1109324
- NTA: 071650806
- BIBSYS: 90855022
- CiNii: DA10421708
- PLWABN: 9810634938305606
- NUKAT: n2007157191
- J9U: 987007330031405171
- CANTIC: a11882505
- CONOR: 14120547
- Amerykańscy aktorzy filmowi
- Amerykańscy stand-uperzy
- Amerykańscy reżyserzy filmowi
- Amerykańscy scenarzyści filmowi
- Amerykańscy wokaliści
- Laureaci Nagrody Grammy
- Laureaci Nagrody Gildii Aktorów Ekranowych za wybitny występ aktora w roli drugoplanowej
- Laureaci Złotej Maliny dla najgorszego scenarzysty
- Laureaci Złotej Maliny dla najgorszego pierwszoplanowego aktora
- Laureaci Złotej Maliny dla najgorszego drugoplanowego aktora
- Laureatki Złotej Maliny dla najgorszej drugoplanowej aktorki
- Laureaci Złotego Globu dla najlepszego aktora drugoplanowego w filmie
- Urodzeni w 1961
- Amerykańscy aktorzy dubbingowi
- Aktorzy związani z Nowym Jorkiem
- Amerykańscy aktorzy głosowi
- Ludzie urodzeni w Nowym Jorku