Stone Mountain

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Inne znaczenia Ten artykuł dotyczy płaskorzeźby w Georgii. Zobacz też: inne znaczenia tego słowa.
Stone Mountain
Stone Mountain
Państwo  Stany Zjednoczone
Miejscowość Stone Mountain
Miejsce Stone Mountain (góra)
Typ pomnika płaskorzeźba
Całkowita wysokość 513 m
Ukończenie budowy 3 marca 1972
Położenie na mapie Georgii
Mapa lokalizacyjna Georgii
Stone Mountain
Stone Mountain
Położenie na mapie Stanów Zjednoczonych
Mapa lokalizacyjna Stanów Zjednoczonych
Stone Mountain
Stone Mountain
Ziemia 33°48′21,40″N 84°08′43,52″W/33,805944 -84,145422
Stone mountain closeup mosaic.jpg

Stone Mountainpłaskorzeźba na granitowej górze Stone Mountain w mieście o tej samej nazwie (hrabstwo DeKalb) w stanie Georgia, na przedmieściach Atlanty (hrabstwo Fulton). Wznosi się na wysokość 1683 stóp (prawie 513 m) n.p.m.

Jest pomnikiem trzech prominentnych postaci Skonfederowanych Stanów Ameryki: prezydenta Jeffersona Davisa oraz generałów Roberta E. Lee i Thomasa Jacksona. Zarządza nim Stone Mountain Memorial Association w imieniu rządu stanowego.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Autorką pomysłu była Helen Plane, członkini Zjednoczonych Córek Konfederacji. Przedstawiła go w 1909 roku przewodniczącemu rady miasta Atlanta w setną rocznicę urodzin Abrahama Lincolna. Podobny pomysł powstał pod koniec lat 60. XIX wieku. Został odrzucony z powodu wielkich kosztów. Pierwotnie planowano przedstawić Roberta E. Lee konno, a za nim armię. Później zdecydowano o zastąpieniu jej Davisem i Jacksonem.

Do idei pomnika powrócono w 1914 roku. Ówczesny senior rodu Venable, do której należała ziemia, zlecił kierowanie pracami Johnowi Gutzonowi (późniejszemu twórcy Mount Rushmore). Wstępny projekt był gotowy w 1917 roku. Nie udało się pozyskać sponsorów z powodu przystąpienia USA do I wojny światowej.

Na początku 1923 roku zbierano potrzebne fundusze i rozpoczęto roboty. Zostały przerwane z powodu kontrowersji zarówno w stanach północnych, jak i południowych. Nierealne było planowane zakończenie w 1927 roku w 120. rocznicę urodzin Roberta E. Lee. W lutym 1925 roku Gutzon popadł w konflikt ze sponsorami i jego kontrakt został anulowany. Zanim wyjechał z Georgii, zniszczył wszystkie modele. Dzieła próbował dokończyć Henry Augustus Lukeman, lecz miał za mało czasu. Zostało wysadzone w powietrze i zaczęto wszystko od początku. Trzy lata później, rodzina Venable wycofała się z udostępnienia swojej działki Ku Klux Klanowi. Ofertę kupna złożył rząd stanowy, lecz do transakcji doszło dopiero 11 kwietnia 1956 roku za kwotę 1 125 000 dolarów.

W 1958 roku z inicjatywy gubernatora Marvina Griffina parlament stanowy postanowił o finansowaniu ponownych prac. W 1963 roku zlecono kierowanie robotami Walkerowi Hancockowi. Od 1970 roku kierownictwo przejął Roy Faulkner, który później pracował w muzeum historii płaskorzeźby (obecnie zamknięte).

Prace wznowiono 4 lipca 1964 roku. Przerwano 9 maja 1970 roku, kiedy 100 000 ludzi protestowało przeciwko wojnie wietnamskiej na terenie Dystryktu Kolumbii. 3 marca 1972 roku, płaskorzeźbę uznano za skończoną.

Ku Klux Klan[edytuj | edytuj kod]

W tym miejscu 25 listopada 1915 roku reaktywowano Ku Klux Klan. Niektórzy członkowie dyskretnie uczestniczyli w projektowaniu i składaniu darów pieniężnych. Jedną z przyczyn była premiera kontrowersyjnego filmu Narodziny narodu w reżyserii Davida Warka Griffitha, a także zlinczowanie Leo Franka – mordercy dwunastoletniej Mary Phagan. William Joseph Simmons zorganizował spotkanie zakapturzonych ludzi, którzy założyli organizację Rycerze Mary Phagan. Odprawiono ceremonię spalenia krzyża i złożono przysięgę na pamięć generała Nathana Bedforda Forresta. W reakcji na to zdarzenie Martin Luther King miał rzec: Pozwólcie zabrzmieć Wolności ze Stone Mountain w Georgii.

W październiku 1923 roku senior rodu Venable, właściciel terenu, przyznał Klanowi prawo do wieczystego gloryfikowania pomnika. Na decyzji zaważyło zasilenie budżetu przedsięwzięcia kwotą 250 000 dolarów oraz lobbowanie w parlamencie stanowym. Rozpoczęli jawną kampanię wraz ze Zjednoczonymi Córkami Konfederacji. John Gutzon został przyjęty do KKK. Część pieniędzy pochodziła z dotacji rządu federalnego, który w 1924 roku wypuścił kolekcjonerską monetę 50 centów, przedstawiającą Roberta E. Lee i Thomasa Jacksona.

W celu zapobieżenia kontrowersjom rząd stanowy odebrał Klanowi prawo do wieczystego kultywowania płaskorzeźby. Od tego czasu nie odbył się przy niej żaden wiec.

Współczesność[edytuj | edytuj kod]

Podczas Letnich Igrzysk Olimpijskich 1996 w Atlancie rozgrywano w tych okolicach zawody w łucznictwie, tenisie ziemnym oraz wyścigi kolarskie.

16 września 2003 roku po przeciwnej niż płaskorzeźba stronie góry w bardzo trudno dostępnym terenie rozbił się mały samolot. Pilot zginął na miejscu. Oficjalny raport nie podaje przyczyn, lecz jeden ze świadków zeznał: Odgrażał się wiele razy, że popełni samobójstwo, rozbijając się o Stone Mountain. Wydobycie zwłok wymagało pomocy wspinaczy górskich.

Pozostałe atrakcje[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]