Stout

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ten artykuł dotyczy piwa. Zobacz też: miejscowość Stout w Stanach Zjednoczonych.
Murphy's Irish Stout

Stout – ciemne piwo górnej fermentacji, rodzaj ale. Zdaniem niektórych stout wywodzi się bezpośrednio od porteru (nazwa użyta pierwszy raz w 1721 roku, na określenie ciemnego piwa warzonego z palonego słodu)[1], inni zaś[kto?] twierdzą, że obie nazwy są tożsame (chociaż określenie stout było używane już wcześniej, pojawiając się pierwszy raz w 1677 roku). Najbardziej znanymi przedstawicielami są piwa Guinness oraz Murphy's Irish Stout.

Stout jest wytwarzany z mocno prażonego słodu jęczmiennego i cechuje się silną goryczką związaną z wysoką zawartością chmielu[1]. Najpopularniejsze są wytrawne stouty (dry i bitter stout[1]). Poza Irlandią i Szkocją piwo stout jest produkowane m.in. w Australii[1].

Rodzaje stoutów[edytuj]

Wyróżnia się kilka specjalnych rodzajów stoutu:

Imperial stout[edytuj]

Imperial stout, zwany także „Russian Imperial Stout” (zaś po polsku stoutem cesarskim) jest ciemnym, bardzo mocnym piwem warzonym już XVIII wieku przez browar Thrale’s w Londynie jako piwo eksportowe na dwór carskiej Rosji pod nazwą „Thrale’s Entire Porter” i do krajów nadbałtyckich[2]. Podobno było to ulubione piwo carycy Katarzyny Wielkiej[2]. Zawartość alkoholu w tym piwie z reguły osiągała dziewięć lub dziesięć procent, co było zarazem sposobem przedłużenia trwałości napoju, który czekała długa podróż. Nie bez znaczenia pozostaje także fakt, że piwo to przeznaczone było do spożywania w bardzo chłodnym klimacie. Produkcją stoutu w podobnym stylu zajmowały się także browary z państw basenu Morza Bałtyckiego, np. fiński Koff, estoński browar w Tartu i szwedzki Pripps[1].

Milk stout[edytuj]

Stout mleczny, zwany także sweet stoutem lub cream stoutem – bardziej słodki i kaloryczny w porównaniu ze stoutem klasycznym, niegdyś popularny wśród rekonwalescentów[1]. Zawiera dodatek cukru mlecznego – laktozy. Nazwa, sugerująca dodatek mleka, została zakazana w Wielkiej Brytanii w 1946, ale przetrwała w niektórych innych krajach (RPA, Malta)[1]. Cream stout powstaje również w browarach w Sri Lance i na Jamajce[1].

Oatmeal stout[edytuj]

Stout owsiany – warzony z dodatkiem owsa, przy czym z wyjątkiem szkockiego Maclay's Oat Malt Stout (ze słodem owsianym) używa się owsianki[1]. Niegdyś popularny, stał się wyrobem marginalnym[1].

Oyster stout[edytuj]

Obecnie jest to z reguły (choć nie zawsze) już tylko chwyt marketingowy w nazwach niektórych piw – np. Marston's Oyster Stout[2]. Stouty bowiem często towarzyszyły daniom z ostryg[2]. Zdarzają się jednak amerykańskie i brytyjskie wyroby zawierające ekstrakt z tych małży[2].

Chocolate stout[edytuj]

Stoutami czekoladowymi nazywane są przeważnie różne stouty, których wspólną cechą jest czekoladowa nuta w smaku. Niekiedy zdarza się, że do produkcji „chocolate stout” rzeczywiście używa się odrobiny czekolady jako dodatku.

Coffee stout[edytuj]

Dzięki odpowiedniej kompozycji słodów stout kawowy charakteryzuje się kawowymi nutami w smaku.

Porter[edytuj]

 Osobny artykuł: Porter (piwo).
 Osobny artykuł: porter bałtycki.

Zdaniem niektórych[kto?] – nazwa alternatywna dla stouta.

Zobacz też[edytuj]

Przypisy[edytuj]

  1. a b c d e f g h i j Stuart Walton, Brian Glover: The Ultimate Encyclopedia of Wine, Beer, Spirits and Liqueurs. Hermes House, 1998, s. 211. ISBN 978-1840380859. (ang.)
  2. a b c d e Stuart Walton, Brian Glover: The Ultimate Encyclopedia of Wine, Beer, Spirits and Liqueurs. Hermes House, 1998, s. 212. ISBN 978-1840380859. (ang.)