Przejdź do zawartości

Stowarzyszenie Pisarzy Polskich

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
To jest stara wersja tej strony, edytowana przez Matti1990 (dyskusja | edycje) o 13:05, 12 gru 2010. Może się ona znacząco różnić od aktualnej wersji.
{{{nazwa}}}
{{{nazwa oryginalna}}}
[[Plik:{{{grafika}}}|240x240px|alt=Ilustracja|{{{opis grafiki}}}]]
{{{opis grafiki}}}
{{{motto}}}
Państwo {{{państwo}}}
Siedziba

{{{siedziba}}}

Data założenia

{{{data założenia}}}

Zakończenie działalności

{{{zakończenie działalności}}}

Rodzaj stowarzyszenia

{{{rodzaj stowarzyszenia}}}

Status

{{{status}}}

Profil działalności

{{{profil działalności}}}

Zasięg

{{{zasięg}}}

{{{stanowisko zarządzającego}}}

{{{zarządzający}}}

Członkowie

{{{członkowie}}}

Nr rejestru

{{{numer rejestru}}}

Data rejestracji

{{{data rejestracji}}}

Powiązania

{{{powiązania}}}

Położenie na mapie brak
Mapa konturowa brak
Brak mapy: {{państwo dane {{{państwo}}} | mapa/core | wariant = {{{państwo}}} }}
Brak współrzędnych
Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}}
Położenie na mapie świata
Mapa konturowa świata
Brak współrzędnych
Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}}
Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}|}
Strona internetowa

Stowarzyszenie Pisarzy Polskich – polskie stowarzyszenie zrzeszające pisarzy.

Nawiązuje w swojej intencji do tradycji Związku Zawodowego Literatów Polskich, powstałego w 1920 z inicjatywy Stefana Żeromskiego, a także do działań środowisk literackich w kraju i za granicą, podejmowanych w obronie godności i suwerenności literatury narodowej, praw ludzkich i swobody tworzenia.

Powstanie

Powstanie SPP w Warszawie w 1989 było możliwe dzięki przemianom historyczno-społecznym w Polsce. Do nowo tworzonej organizacji przystąpili liczni pisarze, którzy - po rozwiązaniu przez władze stanu wojennego w 1983 Związku Literatów Polskich - nie zdecydowali się wstąpić do powołanej wówczas nowej organizacji pisarskiej pod tą samą nazwą, nie chcąc w ten sposób firmować działania władz komunistycznych. Statut SPP głosi, że instytucję tę "tworzyli pisarze podtrzymujący niezależne życie literackie i kulturalne w stanie wojennym i po bezprawnym rozwiązaniu Związku Literatów Polskich w 1983 roku".

Założycielski zjazd Stowarzyszenia odbył się w Warszawie 31 maja 1989. Wybrano wówczas Zarząd Główny (z Janem Józefem Szczepańskim jako prezesem), w składzie niemal identycznym jak przed rozwiązaniem dawnego Związku Literatów Polskich. Większość niezrzeszonych pisarzy z Polski i przebywających na emigracji, zgłosiła akces w szeregi Stowarzyszenia. Legitymację nr 1 otrzymał Czesław Miłosz.

Oddziały

Aktualnie Stowarzyszenie posiada dwanaście oddziałów - w Warszawie, Lublinie, Katowicach, Krakowie, Wrocławiu, Szczecinie, Gdańsku, Bydgoszczy, Toruniu, Łodzi, Olsztynie, Poznaniu.

Dom Literatury, siedziba Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, Warszawa, 9 sierpnia 2006
Dom Literatury, ul. Krakowskie Przedmieście 87/89, Warszawa
Julia Hartwig, Wisława Szymborska i Anna Polony - jedno ze spotkań organizowanych przez SPP, Warszawa, 8 maja 1993

Władze

Władzami naczelnymi Stowarzyszenia są: Zjazd Delegatów, Zarząd Główny, Główna Komisja Rewizyjna, Główny Sąd Koleżeński. Najwyższą władzą Stowarzyszenia Pisarzy Polskich jest Zjazd Delegatów. Do zadań i kompetencji Zarządu Głównego należy reprezentowanie Stowarzyszenia i koordynowanie jego działalności, a także w szczególności: ochrona moralnych i materialnych interesów pisarzy, wykonywanie uchwał Walnego Zjazdu Delegatów, określenie kompetencji Prezydium Zarządu Głównego oraz czuwanie nad tokiem ogólnych spraw organizacyjnych, kierowanie sprawami gospodarczymi Stowarzyszenia, wspieranie finansowe oddziałów i klubów, przyjmowanie i skreślanie członków w trybie przewidzianym statutem, zwoływanie Zjazdu Delegatów i składanie sprawozdania ze swojej działalności. Zarząd Główny jest uprawniony do dokonywania czynności prawnych w imieniu Stowarzyszenia.

Dotychczasowi prezesi Stowarzyszenia Pisarzy Polskich: Jan Józef Szczepański, Andrzej Braun, Ludmiła Marjańska, Marian Grześczak, Janusz Odrowąż-Pieniążek, Piotr Wojciechowski, Janusz Krasiński.

Władze Stowarzyszenia wybierane są na 3-letnią kadencję podczas zjazdów SPP (ostatni odbył się w dniach 7-8 czerwca 2008 r.). Obecnie prezesem stowarzyszenia jest Sergiusz Sterna-Wachowiak.

Siedziba

Siedziba Stowarzyszenia mieści się w Domu Literatury, przy ul. Krakowskie Przedmieście 87/89 (I piętro), niedaleko Placu Zamkowego w Warszawie, w Kamienicy Leszczyńskich - wzniesionej ok. 1660 r. dla lekarza królewskiego Jana Pastoriusa, od 1666 r. stanowiącej własność prymasa Michała Prażmowskiego, przebudowanej w XIII wieku dla rodziny Leszczyńskich (projekt: Jakub Fontana), spalonej w 1939 r. a odbudowanej w latach 1948-1949; najbardziej ekspresyjnej fasady rokokowej w Warszawie.


Zobacz też

Źródła

Materiały Stowarzyszenia Pisarzy Polskich w Warszawie.

Linki zewnętrzne