Svatopluk Čech

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Svatopluk Čech

Svatopluk Čech (ur. 21 lutego 1846 w Ostředku, zm. 23 lutego 1908 w Pradze) – czeski pisarz, poeta i dziennikarz.

Urodził się w Ostředku koło Benešova. Ukończył gimnazjum w Pradze, a następnie studia prawnicze. W latach 1873 i 1876–1879 prowadził praktykę adwokacką. Zajmował się jednak głównie dziennikarstwem, pisując do takich czasopism, jak Květy, Lumír i Světozor. Był orędownikiem idei słowianofilskich i niepodległościowych.

Jego pierwszy poemat Husita na Baltu, mówiący o wojnach husyckich, opublikował w almanachu Ruch. Podobną tematyką charakteryzuje się epos historyczny Adamité (Adamici), który opisuje jeden z ruchów religijnych tamtego okresu. Najważniejszym dziełem lirycznym poety jest cykl Pieśni niewolnika[1].

Jego najbardziej znanym dziełem są trzy powieści fantastyczne Výlety pana Broučka (Wyprawy pana Broučka), które opisują podróże bohatera na Księżyc i do XV wieku. Leoš Janáček wykorzystał je jako podstawę libretta do swej opery pod tym samym tytułem.

Poemat Lešetínský kovář był zakazany przez austriacką cenzurę. Pierwsze wydanie zostało skonfiskowane. Utwór ukazał się w Czechach powtórnie w okrojonej wersji.

Imię Svatopluka Čecha nosi jeden z mostów w Pradze.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Svatopluk Čech, Pieśni niewolnika. [Poezje] Z oryginału czeskiego przełożył Maciej Szukiewicz, Kraków, 1929.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]