Swobodny jeździec

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Swobodny jeździec
Easy Rider
Gatunek dramat, film drogi
Data premiery 14 lipca 1969
Kraj produkcji  Stany Zjednoczone
Język angielski
Czas trwania 94 min
Reżyseria Dennis Hopper
Scenariusz Peter Fonda, Dennis Hopper i Terry Southern
Główne role Peter Fonda, Dennis Hopper, Jack Nicholson
Muzyka Roger McGuinn
Zdjęcia László Kovács
Produkcja Bert Schneider
Wytwórnia Columbia Pictures
Pando Company Inc.
Raybert Productions
Budżet 400 000 $

Swobodny jeździec (ang. Easy Rider) – film drogi z 1969. Wyreżyserowany przez Dennisa Hoppera, ukazujący między innymi styl życia obyczajowych rebeliantów końca lat 60 XX wieku: Beat Generation, hippisów oraz rockersów. Tematem filmu jest poszukiwanie wolności i indywidualizmu dwóch wyalienowanych młodych hippisów. Scenariusz do filmu napisali Dennis Hopper, Peter Fonda i Terry Southern, a zdjęcia wykonał László Kovács.

Fabuła[edytuj]

Dwaj motocykliści, Wyatt (Fonda) zwany – od motywu flagi amerykańskiej, który widniał na jego kasku, kurtce oraz baku jego motocykla – "Kapitan Ameryka" i Billy (Hopper), podróżują przez południowe stany USA na motocyklach. Przed wyruszeniem w trasę udało im się przemycić sporą ilość kokainy z Meksyku do L.A., co zapewniło im wystarczającą ilość gotówki, aby wyruszyć na Florydę. Jednak im dalej jadą na wschód tym mniej przychylne reakcje spotykają ich od miejscowych ludzi. Na początku drogi trafiają na farmę, gdzie zostają bardzo gościnnie przyjęci przez gospodarzy, którzy pozwalają im naprawić koło, a następnie częstują obiadem. Na bezdrożach Nowego Meksyku zabierają autostopowicza (Luke Askew), który okazuje się być członkiem komuny hipisowskiej, do której zaprosił motocyklistów. W mikro-społeczności dzieci kwiatów znajdującej się w okolicach Taos w Nowym Meksyku oglądają oni próby organizacji życia w stylu pierwotnym przez młodych uciekinierów z miast. Na odjeździe autostopowicz daje Wyattowi kartonik LSD, mówiąc aby podzielił się tym we właściwym miejscu z właściwymi ludźmi. W małym miasteczku na trasie zostają aresztowani za "paradowanie bez pozwolenia", ponieważ jechali dla żartu za lokalną paradą. W areszcie poznają prawnika i alkoholika George'a Hansona (Jack Nicholson), który pomaga im wyjść na wolność, a następnie rusza z nimi w trasę. W Luizjanie w barze, w którym chcieli coś zjeść, zostają niezbyt przychylnie przyjęci przez siedzących tam mężczyzn i oficera policji, za to bardzo entuzjastycznie przez nastolatki, które koniecznie chcą z nimi ruszyć w drogę. W nocy na ich biwak napadają miejscowi – dotkliwie ich biją i zabijają George'a. Billy i Wyatt jednak kontynuują podróż i docierają do Nowego Orleanu, gdzie trwa parada Mardi Gras. Znajdują dom publiczny, który polecił im George i wraz z dwiema prostytutkami – Karen (Karen Black) i Mary (Toni Basil) – oglądają paradę, na koniec trafiają na cmentarz, gdzie wszyscy biorą LSD. Obrazy ich narkotykowego "odlotu" na nowoorleańskim cmentarzu należą do najbardziej znanych scen tego filmu. Kolejnego ranka ruszają dalej w stronę Florydy. W drodze zostają wypatrzeni przez dwóch jadących pick-upem rednecków. Jeden z nich strzelając zabija najpierw Billa, a potem Wyatta, który ruszył po pomoc dla przyjaciela. Kamera filmująca płonący motor Kapitana Ameryki powoli unosi się w stronę nieba, pokazując z lotu ptaka sielski krajobraz.


Filmy takie jak "Easy Rider" czy "Znikający punkt" (1971) są postrzegane jako swoisty manifest poszukiwania wolności przez młodych ludzi. Ukazują one także brak tolerancji i poszanowania ich odmienności (wyglądu, stylu życia) u znacznej części społeczeństwa amerykańskiego na początku lat siedemdziesiątych.

Obsada[edytuj]

Soundtrack[edytuj]

  • The PusherSteppenwolf
  • Born to Be Wild – Steppenwolf
  • The WeightThe Band
  • Wasn't Born to FollowThe Byrds
  • If You Want to Be a Bird – The Holy Modal Rounders
  • Don't Bogart Me – Fraternity of Man
  • If 6 Was 9Jimi Hendrix Experience
  • Kyrie Eleison/Mardi Gras (When the Saints)The Electric Prunes
  • It's Alright, Ma (I'm Only Bleeding)Roger McGuinn
  • Ballad of Easy Rider – Roger McGuinn

Motocykle[edytuj]

Pokazane w filmie maszyny to Harleye Hydraglide z 1949, 1950 i 1952 – zbudowano po dwa, na wypadek awarii – przebudowane przez Cliffa Vaughsa i Bena Hardy'ego według pomysłu Fondy. To właśnie ten film spopularyzował, dziś już uznany za klasyczny, wygląd custom choppera z charakterystycznym długim widelcem.

Repliki motocykli którymi w filmie podróżowali główni bohaterowie

Zobacz też[edytuj]

We wrześniu 2004, wytwórnia Columbia wydała na dwóch płytach DVD specjalną edycję filmu z rozszerzoną ścieżką dźwiękową: "Easy Rider (35th Anniversary Deluxe Edition)".

Linki zewnętrzne[edytuj]