Symbole miasta Chorzowa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Herb Królewskiej Huty w latach 1868–1938.
Wielki Herb Królewskiej Huty w latach 1868–1938.
Flaga Królewskiej Huty
Flaga Królewskiej Huty z herbem
Herb Chorzowa od 1938.
Flaga Chorzowa

Pierwszy herb miasta został nadany miastu Chorzów (wówczas Königshütte; Królewska Huta) przez króla pruskiego Wilhelma I 18 października 1869 roku. Tarczę herbową, zaprojektowaną przez heraldyków berlińskich, podzielono na dwie części: na prawej znalazł się czarny półorzeł na złotym polu, symbolizujący przynależność do Śląska, na lewym, na czerwonym tle umieszczono skrzyżowane, złote narzędzia (pyrlik i żelozko), nad którymi umieszczono złotą literę W ozdobioną koroną, jako monogram króla Wilhelma.

Obecny herb nadano miastu 14 czerwca 1938 r. Powstał w wyniku konkursu w którym zwyciężyli studenci Uniwersytetu Jagiellońskiego. Na tarczy połączono znaki herbowe Piastów śląskich (właściwie Piastów górnośląskich[1]) - złoty półorzeł i bożogrobców - połowa krzyża o podwójnych ramionach, umieszczone odpowiednio na niebieskim i czarnym tle. Tarcza otoczona jest złotą bordiurą.

Barwami Chorzowa są kolory niebieski i czerwony. Takie barwy posiada także flaga miasta (dwa pasy o układzie poziomym: niebieski na górze, czerwony na dole).

W konkursie zorganizowanym przez władze miasta pod koniec lat 90. XX wieku wybrano hejnał. Jego autorem jest Tomasz Kałwak. Hejnał jest odgrywany codziennie w południe wieży urzędu miasta.

Uchwała Rady Miasta Nr IV/41/03 z 30 stycznia 2003 r dokładnie precyzuje wygląd herbu[2].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Symbole Chorzowa Joachim Otte, Ryszard Szopa, Chorzow 2009, publikacja dostępna w wersji PDF [1] dostęp 02.04.2010.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]