Sznycel wiedeński

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Sznycel wiedeński

Sznycel wiedeński, Wiener Schnitzelaustriacka potrawa narodowa, kawałek cielęciny panierowanej w bułce tartej, usmażony na maśle[1] i podany z plasterkiem cytryny. Tradycyjnym dodatkiem jest sałatka ziemniaczana[2].

Wierną i przybliżoną formą nazewnictwa jest „sznycel po wiedeńsku” robiony z wieprzowiny. Nazwa „wiedeński” jest chroniona prawem austriackim. Oryginalny sznycel wiedeński przygotowuje się z cielęciny, podrabiany (ze względu na cenę mięsa) z wieprzowiny (schabu). Dlatego stosowane nazewnictwo jest skrupulatnie kontrolowane przez organ kontroli zwany Aufsichtsbehörde. Nazwa oryginalna to Wiener Schnitzel, natomiast wieprzowy nosi nazwę Schnitzel Wiener Art (sznycel w stylu wiedeńskim).

W Polsce sznycel po wiedeńsku podaje się z sadzonym jajkiem.

W Argentynie podawana jest podobna potrawa o nazwie milanesa często serwowana z frytkami lub ubitymi ziemniakami.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Sznycel wiedeński, cienko zbity plaster cielęciny, obtoczony w bułce i usmażony w rozpuszczonym smalcu, do dziś jedna z najpopularniejszych potraw w całej byłej monarchii austro-węgierskiej, "w wersji wieprzowej, jako kotlet schabowy – w całej Polsce. Pierwotna nazwa costoletta alla milanese, gdyż potrawa (smażona na maśle) pochodzi z Włoch. Zwrócił na nią uwagę w czasie kampanii włoskich dowódca wojsk austriackich w Lombardii i Wenecji sędziwy marszałek Radetzky." [w:] Mieczysław Czuma, Leszek Mazan. Austriackie gadanie czyli encyklopedia galicyjska. 1998. str. 465
  2. Przepisy.pl, Przepis na sznycel wiedeński z sałatką ziemniaczaną, [dostęp 2016-11-24].