Las Bawarski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Bayerischer wald1.jpg
Mapa topograficzna Lasu Bawarskiego (po czeskiej stronie Szumawy)

Las Bawarski (niem. Bayerischer Wald, Bayrischer Wald, Bayerwald, baw. Boarischa Woid, Bayerwoid) - nazwa niemieckiego pierwszego parku narodowego oraz pasma górskiego należącego do Masywu Czeskiego, leżącego na terytorium południowo-wschodnich Niemiec i północno-zachodniej Austrii oraz południowych Czech (pod nazwą Szumawa). Najwyższym szczytem jest Großer Arber (1456 m n.p.m.). Las Bawarski to dawna część antycznego Lasu Hercyńskiego (łac. Hercynia silva, gr.: ορη Αρκύνια lub Ορκύνια)

Lokalizacja[edytuj | edytuj kod]

Niemiecka część Lasu Bawarskiego położona jest między Dunajem i granicą z Austrią. Rozpościera się na północ od Dunaju między Ratyzboną (Regensburg) a Pasawą (Passau), a następnie wzdłuż rzeki na długości 150 km.

Budowa geologiczna[edytuj | edytuj kod]

Las Bawarski zbudowany jest ze skał krystalicznych i metamorficznych. Charakteryzuje się szerokimi grzbietami i stromymi stokami oraz rozczłonkowanymi dolinami. Podzielony jest na dwie części. Przedni Las (Vorderer Wald) położony jest między Dunajem a rzeką Regen oraz nurtem rzeki Ilz. Na tym terenie niektóre wzniesienia przekraczają 1000 metrów. Druga część - Tylny Las (Hinterer Wald), rozciąga się między granicą z Austrią a kotliną Cham-Further-Senke i położony jest na kilku wzniesieniach, gdzie szczyty dochodzą do 1400 metrów n.p.m. Najwyższym szczytem Tylnego Lasu jest Großer Arber (1456 m n.p.m.).

Opis[edytuj | edytuj kod]

Las Bawarski jest największym zwartym kompleksem leśnym i pierwszym parkiem narodowym w Niemczech. W parku można zaobserwować bogate gatunki fauny i flory bytującej w nienaruszonym przez człowieka środowisku - torfowiska, potoki górskie, rysie, wilki i niedźwiedzie.

Szczyty[edytuj | edytuj kod]