Tadeusz Antoni Wojtasik

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Tadeusz Antoni Wojtasik
Pomnik Żołnierzy Wyklętych w Toruniu, zaprojektowany przez Tadeusza Wojtasiuka

Tadeusz Antoni Wojtasik (ur. 7 lipca 1952 roku w Jarosławiu) – polski artysta rzeźbiarz.

Tworzy zarówno rzeźby monumentalne (pomniki), jak i małe formy (rzeźby, reliefy i medale). Projektuje i wykonuje rzeźby do architektury (rekonstrukcje), a także zajmuje się aranżacją we wnętrzu i w pejzażu. Swoją twórczość prezentował na 40 wystawach krajowych i zagranicznych, zdobywając przy tym nagrody i wyróżnienia. Trzykrotnie został odznaczony medalem, m.in. za zasługi na polu artystycznym oraz za wkład w pojednanie międzynarodowe. W 1989 roku był organizatorem i komisarzem I pleneru w Ciechocinku dla artystów amatorów niewidomych i niedowidzących. Był także inicjatorem idei Kolpinga na Ziemi Kujawskiej. Od 2003 roku jest członkiem Rady Kultury przy Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych w Warszawie. Jego prace znajdują się w wielu muzeach, galeriach i zbiorach prywatnych w kraju i za granicą.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Tadeusz Wojtasik urodził się 7 lipca 1952 roku w Jarosławiu, tam też zdobywał pierwsze szlify artystyczne w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych. Kontynuacją jego zainteresowań były studia w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie i Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, gdzie w 1980 roku uzyskał dyplom w pracowniach: prof. Tadeusza Łodziany i prof. Oskara Hansena.

Już w czasie studiów Wojtasik rozpoczął poszukiwania swojej drogi twórczej, o czym wspomina prof. Tadeusz Łodziana w cytowanej w albumie opinii-recenzji z kwietnia 2004 roku.

W swoich pomnikach poświęconych wydarzeniom politycznym i wojennym artysta posługując się alegorią, w wielkim skrócie zawiera dramat całych pokoleń. Są one przypomnieniem i przestrogą, a także zapowiedzią zwycięstwa (np. pomnik Powstańców Styczniowych, gdzie ostrza kos ranią Orła, ale jednocześnie dumnie uniesione w górę zwiastują nadzieję na rychłą wolność, Grób Nieznanych Żołnierzy Obcych Narodów, z przestrzenną figurą, symbolizującą cztery strony świata, otaczającą postać klęczącej na szczycie pomnika kobiety – niczym zastygłej w bólu mitycznej Niobe, opłakującej poległych synów różnych narodowości i wyznań, o czym świadczą umieszczone w narożach u stóp pomnika symbole czterech religii. Całość, jak klamrą spina i łączy umieszczony centralnie na pomniku napis: Panta rhei, czy też pomnik Poświęcony Uczestnikom Walk o Wolną Polskę, przedstawiający zarys udręczonego wojną, kalekiego żołnierza z biało-czerwoną opaską – będącego symbolem martyrologii i odradzania się całego narodu.

Również w małych formach, takich jak medale, artysta w sposób sugestywny przekazuje wstrząsającą prawdę o minionych wydarzeniach (Pamięć Hiroszimy, tryptyk Katyń). Wojtasik poprzez swoje dzieła porusza sumienia i serca, odwołuje się do najwyższych wartości ogólnoludzkich i chrześcijańskich, takich jak miłość, przebaczenie, pojednanie.

Inną dziedziną, którą chętnie uprawia, jest rzeźba pełnoplastyczna i reliefowa, w tym także portretowa. Jego dzieła charakteryzują się bogactwem materiałów, z których powstają i różnorodnością technik. Realizuje zamówienia, a także tworzy dzieła wynikające z osobistych poszukiwań, przeżyć i emocji. Pomimo że prace Tadeusza Wojtasika oscylują wokół elementów zaczerpniętych z realnego świata i symboli czytelnych dla odbiorców, to jednak jego twórczości nie można zaliczyć do nurtu sztuki sensu stricto realistycznej. Zarówno w pracach z końca lat 70., jak i późniejszych, aż po ostatnie czasy, można zauważyć dążenie autora do maksymalnych uproszczeń, skrótów i syntezy formy. Przykładem mogą być rzeźby i medale: Macierzyństwo I, Macierzyństwo II, Portret Japonki, Samurajom, Z Dantego – tryptyk, Dante Alighieri, Życie przed życiem, Narodziny.

Udział w wystawach[edytuj | edytuj kod]

Nagrody i Wyróżnienia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Encyklopedia „Who is Who w Polsce”.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Tadeusz Antoni Wojtasik. Rzeźba, wstęp i redakcja – Zofia Smolińska, Toruń 2004.
  • Encyklopedia Who is Who w Polsce
  • Oficjalna strona internetowa: http://www.taanwojtasik.pl