Talgo

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Talgo 250
Talgo Avril

Patentes Talgo S.A. (Tren Articulado Ligero Goicoechea Oriol, Talgo) – hiszpański producent taboru kolejowego.

Przedsiębiorstwo założyli w 1942 roku Alejandro Goicoechea i José Luis Oriol. Specjalizuje się ono w budowie i projektowaniu zespolonych składów wagonowych. W ramach swojej innowacyjnej działalności firma opracowała m.in. system wychylnego pudła wagonów oraz system do przestawiania wagonów i lokomotyw z rozstawu szerokotorowego (1668 mm) na normalnotorowy (1435 mm).

Głównym klientem przedsiębiorstwa jest hiszpański przewoźnik kolejowy RENFE dla którego przedsiębiorstwo produkuje elektryczne zespoły trakcyjne wykorzystywane w połączeniach kolejowych AVE. Kontrahentami Talgo są ponadto kolejowe firmy transportowe z: Bośni i Hercegowiny, Kazachstanu, Niemiec, Rosji, Stanów Zjednoczonych Ameryki i Uzbekistanu.

Partnerem przedsiębiorstwa Talgo i kooperantem jest kanadyjski holding Bombardier, który produkuje dla niego lokomotywy i człony napędowe. Marka Talgo obejmuje obecnie 11 generacji zespołów trakcyjnych produkowanych na przestrzeni kilkudziesięciu lat: Talgo I, Talgo II, Talgo III, Talgo Pendular, Talgo VII, Talgo VIII, Talgo 250, Talgo 250 Dual, Talgo 350, Talgo XXI oraz Talgo AVRIL.

Produkty[edytuj | edytuj kod]

Talgo 350[edytuj | edytuj kod]

Skład Talgo 350 został włączony do służby jako RENFE AVE Klasy 102 (firmowe oznaczenie składów wysokiej prędkości). Testy z prototypem wprowadzonym na rynek w 1994, określiły jego maksymalną prędkość operacyjną na poziomie 330 km/h na linii kolejowej między Madryt-Barcelona a Madryt-Valladolid. Pociągi tej klasy zostały zaprojektowane aby osiągać maksymalną prędkość na poziomie 350 km/h, chociaż obecnie ich prędkość została ograniczona do 330 km/h. Skład jest złożony z dwóch lokomotyw zasilających. W następnej generacji Talgo VII zostały poprawione hamulce oraz dodana opcja dodatkowego podstawowego zawieszenia.

Talgo AVRIL[edytuj | edytuj kod]

Jest projektem w trakcie rozwoju w fazie koncepcyjnej pod nazwą AVRIL (Alta Velocidad Rueda Independiente Ligero - Lekki wysokiej prędkości niezależny wózek). Celem projektu jest uzyskanie prędkości komunikacyjnej na poziomie 380 km/h.

Ciekawostka[edytuj | edytuj kod]

W I połowie 2015 roku rozpoczęły się w Polsce testy certyfikacyjne składów Talgo, planowanych do eksploatacji na trasie Moskwa - Warszawa - Poznań - Berlin[1]. Będą to kolejne składy używane w Polsce, posiadające system automatycznej zmiany rozstawu kół z 1520 mm na 1435 mm (aktualnie kursuje również pociąg relacji Wrocław - Kraków - Lwów wykorzystujący system SUW 2000.)

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Portal Kolejowy NaKolei.pl - Wiadomości: Transport, Rynek kolejowy, Pociągi, www.kurierkolejowy.eu [dostęp 2019-12-25] (pol.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]