Kolej dużych prędkości w Europie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Mapa linii wysokich prędkości w Europie

Kolej dużych prędkości w Europie - system połączeń kolejowych na których składy zespolone osiągają prędkość przynajmniej 200km/h lub więcej, wyposażony w jednolity system zarządzania ruchem i sygnalizacji ETCS oraz wchodzący w jego skład system sygnalizacji ERTMS. Najdłuższą sieć kolei dużych prędkości w Europie liczącą 2 665 km posiada Francja, a drugą co do wielkości na świecie posiada Hiszpania[1].

Historia[edytuj | edytuj kod]

W historii europejskiej szybkiej kolei przełomem było uruchomienie 27 września 1981 linii TGV Paryż – Lyon. Co prawda pierwszy odcinek linii kolejowej budowanej specjalnie z myślą o rozwijaniu prędkości ponad 200 km oddano w 1978 r. we Włoszech ("diretissima" Rzym – Florencja), ale dopiero sukces handlowy TGV stał się impulsem zachęcającym do inwestowania w szybkie koleje. Następnym krokiem było uruchomienie przedsięwzięć transgranicznych (Eurostar, Thalys, TGV Lyria), ale o budowie zalążka jednolitej sieci europejskiej można mówić dopiero od chwili rozpoczęcia wdrażenia jednolitego europejskiego systemu zarządzania ruchem pociągów ETCS i wchodzącego w jego skład systemu sygnalizacji ERTMS.

Europejskie trasy i operatorzy szybkiej kolei[edytuj | edytuj kod]

Linia kolei dużych prędkości w Szwajcarii

Czechy[edytuj | edytuj kod]

Czeskie pendolino

Sieć kolejowa w Czechach nazwana ČD Railway działa na linii Praga - Wiedeń oraz Bratysława (od 2005). Składy Pendolino serii 680 ČD są w stanie osiągać prędkość 230 km/h. Czeskie ministerstwo transportu planuje utworzenie 660 km linii kolejowych o parametrach wysokich prędkości[2].

Chorwacja[edytuj | edytuj kod]

Program budowy linii szybkich kolei w tym państwie jest na ukończeniu. Chorwacki parlament zgodził się na wydatkowanie budowy linii wysokich prędkości i utworzenie trasy Botovo–Zagreb–Rijeka z maksymalną prędkością na poziomie 200 km/h. Projekt będzie obejmował modernizację linii Botovo-Zagreb-Josipdol oraz budowę linii między miejscowościami Josipdol i Rijeka.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy