Tension

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Tension
Producent Ice-Pick Lodge
Wydawca Polska Techland
Unia Europejska Mamba Games
Niemcy Atari
Wspólnota Niepodległych Państw ND Games
Silnik Ice-Peak Engine
Data wydania Wspólnota Niepodległych Państw 17 kwietnia 2008
Polska 31 października 2008
Niemcy 28 maja 2009
Wielka Brytania 23 października 2009
Gatunek gra przygodowa
survival horror
Tryby gry gra jednoosobowa
Kategorie wiekowe Unia Europejska PEGI: 12
Wymagania sprzętowe
Platforma Microsoft Windows
Nośniki DVD, Steam
Wymagania

system operacyjny: Microsoft Windows XP SP2/Vista
procesor: Intel Pentium 4 2 GHz lub AMD Athlon XP 2000+
karta graficzna: Nvidia GeForce FX 5600 128 MB lub ATI Radeon 9600 128 MB
pamięć: 1 GB
karta dźwiękowa: 16-bitowa kompatybilna z DirectX
miejsce na dysku twardym: 6 GB

Tension (znana też pod tytułem The Void w krajach anglojęzycznych i Niemczech oraz Тургор w Rosji) – komputerowa gra przygodowa w widoku z perspektywy pierwszej osoby produkcji rosyjskiego studia Ice-Pick Lodge. Gra została wydana w krajach Wspólnoty Niepodległych Państw 17 kwietnia 2008 roku[1], w Polsce 31 października 2008 roku[1], w Niemczech 28 marca 2009 roku[2], w krajach anglojęzycznych 23 października 2009 roku[2], a w elektronicznej dystrybucji na platformę Steam gra jest dostępna od 16 grudnia 2009 roku[3].

Rozgrywka[edytuj | edytuj kod]

Gra opowiada historię duszy, która utkwiła w Pustce – miejscu na wzór czyśćca, w którym największą wartość stanowi kolor istniejący w formie limfy – cieczy reprezentująca siły witalne i będącej głównym parametrem w grze. Krainę zamieszkują dwie rasy – jedenaście pięknych Sióstr oraz dziesięciu demonicznych Braci będących strażnikami Pustki. Celem gracza jest zdobycie takiej ilości limfy, aby zobaczyć prawdziwą rzeczywistość i wydostać się z Pustki. Aby to osiągnąć musi on walczyć z zamieszkującymi Pustkę stworami oraz paktować z Siostrami i Braćmi, które zależnie od zachowania gracza będą mu pomagać lub utrudniać zadanie[1].

Gracz zbierając limfę nie może jej użyć w sposób bezpośredni, musi być ona dostarczona do jednego z serc, które będzie ją mogło rozprowadzać, przez co limfa staje się tzw. naerwą, którą możemy zbierać i przechowywać w barwnicy. Posiadanie kolorów daje możliwość rysowania grafemów – symboli, które odpowiadają poszczególnym akcjom wykonywanym przez bohatera. Zdobywany je poprzez rozmowy z Siostrami lub znajdując je w specjalnych komnatach. W trakcie ich rysowania zwalnia czas gry, pozwalając graczowi na dokładne rysowanie[4].

Kolory definiują także stan zdrowia i umiejętności bohatera. Gracz do dyspozycji ma siedem barw: srebrną, złotą, fioletową, lazurową, szkarłatną, bursztynową i szmaragdową – każda z nich ma inne właściwości i inaczej wpływa na bohatera. Przykładowo barwa złota zwiększa zaufanie do bohatera wśród Sióstr, ale równocześnie wzmaga zazdrość wśród Braci. Dzięki kolorom przechodzimy również do kolejnych lokacji w Pustce. Każda z Sióstr posiada dwie ulubione barwy oraz dwa kolory, które są dla niej szkodliwe. Obdarowanie każdej z nich właściwymi barwami skutkuje przepuszczeniem bohatera do następnych komnat[4].

Strategiczna część gry odbywa się na mapie Pustki. Jest ona podzielona na części będące pod kontrolą jednej z Sióstr. Każda z części składa się z kilku komnat. W trakcie używania mapy czas gry ciągle upływa, a wraz z nim zużywany jest kolor w poszczególnych sercach. Kiedy kolor się skończy, bohater umiera. Czas zatrzymuje się, gdy gracz wejdzie do komnaty, dzięki temu może on eksplorować pomieszczenie bez ryzyka utraty koloru. Strategia ma również zastosowanie w przypadku walk z Braćmi. Każdy z nich może być przez nas wyzwany na pojedynek, który odbywa się na specjalnie do tego celu przygotowanej arenie. Walka, tak jak cała interakcja w grze, odbywa się przy pomocy grafemów. Bracia, tak samo jak Siostry, są wrażliwi na poszczególne barwy; użycie właściwych kombinacji kolorów jest kluczem do zwycięstwa[4].

Gra posiada limit czasowy wyznaczony na trzydzieści pięć cykli (cykl jest odpowiednikiem dnia w grze). Nowe kolory pojawiają się na początku każdego cyklu, ale w kolejności losowej. Według deweloperów Tension posiada 24 oryginalne zakończenia[5].

Odbiór gry[edytuj | edytuj kod]

Odbiór gry
Recenzje
Publikacja Ocena
Eurogamer 7/10[6]
Gry-Online 8.4/10[1]
Oceny z agregatorów
Agregator Ocena
GameRankings

73.29%[7]

Metacritic

77/100[8]

Nagrody
Organizacja Nagroda
Russian Game Developer Conference Najlepsza gra niestandardowa (2007)[9]

Gra spotkała się z pozytywnym przyjęciem przez recenzentów. Średnia ocena wygenerowana przez agregator Metacritic wyniosła 77/100[8], a średnia ocen według systemu GameRankings wyniosła 73.29%[7].

Magazyn Rock, Paper, Shotgun napisał bardzo pozytywną opinię o grze, nazywając ją jedną z najważniejszych gier, w które trzeba zagrać, pomimo wysokiego poziomu trudności[10]. John Walker z portalu Eurogamer podobnie narzekał na bardzo wysoki poziom trudności, ale pochwalił design, narrację oraz nowatorskie podejście do gry jak do sztuki[6]. Magazyn Incgamers napisał, że Tension to gra ponura, imponująca i morderczo trudna, ale wyjątkowa i oferująca często wspaniałe przeżycia[11]. Paweł Frelik z portalu Technopolis pochlebnie ocenił artystyczność gry oraz podkreślił jej odmienność w stosunku do innych produkcji, przez co nie jest ona grą dla każdego[5]. Portal kulturalny Gildia.pl w swojej recenzji bardzo wysoko ocenił oprawę graficzną, klimat rozgrywki oraz polską lokalizację, krytykując jedynie poziom trudności i problematyczne rysowanie grafemów[4].

Niemiecki kanał telewizyjny, 3Sat, zrobił porównanie gier Tension i The Sims 3 w celu porównania amerykańskiego stylu życia i postrzegania świata z rosyjskim[12].

Reakcja na piractwo[edytuj | edytuj kod]

Tension zostało zauważone również dzięki reakcji jego deweloperów na fakt nielegalnego pobierania ich gry. Kiedy gra pojawiła się na największym rosyjskim portalu z torrentami torrents.ru, twórcy zaczęli rozmawiać z użytkownikami za pośrednictwem serwisu wyjaśniając kwestie związane z grą i zachęcając do jej legalnego nabycia, jeżeli tytuł im się podoba. Dodatkowo, deweloperzy przygotowali specjalnego torrenta zawierającego wszystkie bonusowe materiały z gift edition[13].

Tytuły i edycje[edytuj | edytuj kod]

Gra została wydana w wielu krajach pod różnymi tytułami i z większymi lub mniejszymi zmianami[14]:

 • Turgor – oryginalne wydanie rosyjskie, występuje w trzech wersjach: z dwiema płytami DVD, w wersji gift edition oraz w formie elektronicznej dystrybucji. Dodatkowa płyta zawiera pełną ścieżkę dźwiękową, wszystkie trailery gry, nagrania Mikołaja Dybowskiego, teledysk z gry Pathologic oraz szkic z gry. Ponieważ ta edycja jest dostępna wyłącznie w Rosji deweloperzy wydali do niej patch z napisami.
 • Tension – roboczy tytuł angielskiej wersji gry i oficjalny tytuł w Polsce. Polska edycja zawiera poza grą dodatkową płytę ze ścieżką dźwiękową, instrukcję, oficjalny poradnik do gry, oraz artbook. Nie posiada wszystkich bonusów z rosyjskiej wersji, zawiera natomiast pierwszy patch do gry.
 • The Void (edycja niemiecka) – zawiera wiele zmian w stosunku do poprzednich wydań, włącznie z całkiem nową fabuła gry. Na dodatkowej płycie zamieszczono nową ścieżkę dźwiękową, wszystkie trailery z wyjątkiem traileru z Russian Game Developers Conference, teledysk z gry Pathologic oraz szkic z gry.
 • The Void (wersja angielska) – zawiera dokładnie to samo, co wersja niemiecka, dodano jedynie drugi patch do gry.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. a b c d Tension (PC) (pol.). GRY OnLine. [dostęp 2012-04-06].
 2. a b Tension Game - News. Tension Game. [dostęp 2012-04-06].
 3. The Void w serwisie Steam (pol.). Steam, 2009-12-25. [dostęp 2012-04-06].
 4. a b c d Recenzja gry "Tension" (pol.). Gildia, 2008-12-26. [dostęp 2012-04-28].
 5. a b Paweł Frelik: Tension – recenzja gry (pol.). Technopolis, 2008-10-31. [dostęp 2012-04-27].
 6. a b John Walker: Colour is my obsession, joy and torment. (ang.). Eurogamer, 2009-11-02. [dostęp 2012-04-30].
 7. a b The Void for PC - GameRankings (ang.). GameRankings. [dostęp 2012-04-30].
 8. a b The Void (PC). Metacritic. [dostęp 2012-04-30].
 9. Лауреаты КРИ 2007 (ros.). Russian Game Developer Conference. [dostęp 2012-04-30].
 10. Quintin Smith: Wot I Think: The Void (ang.). Rock, Paper, Shotgun, 2009-09-29. [dostęp 2012-04-30].
 11. Peter Parrish: The Void (PC) Review (ang.). Incgamers.com, 2009-10-08. [dostęp 2012-04-30].
 12. The Sims vs. The Void (niem.). YouTube. [dostęp 2012-04-30].
 13. When there isn't enough Color (ang.). Ice-Pick Lodge Forum. [dostęp 2012-04-30].
 14. Tension Game - News (ang.). Tension. [dostęp 2012-04-30].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]