Teodor Donimirski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Teodor Donimirski
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia

25 października 1805
Telkwice

Data i miejsce śmierci

1 maja 1884
Telkwice

Zawód, zajęcie

ziemianin, działacz społeczny i narodowy

Teodor Donimirski (ur. 25 października 1805 w Telkwicach, zm. 1 maja 1884 tamże) – ziemianin, polski działacz społeczny, brat Piotra Alkantarego.

Grób w Kalwie

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Ukończył gimnazjum w Braniewie, a następnie studiował prawo i administrację we Wrocławiu, Bonn i Berlinie. Po studiach pracował w administracji państwowej i sądownictwie w Kwidzynie. Był deputowanym Pruskiego Sejmu Prowincjonalnego, w 1847 r. do Zjednoczonego Sejmu, wreszcie do Parlamentu Związku Północnoniemieckiego (1867)[1].

W 1848 został jednym ze współzałożycieli Towarzystwa Pomocy Naukowej dla Młodzieży Prus Zachodnich w Chełmnie (w latach 1862-1884 prezes tej organizacji). Propagował nowoczesne formy gospodarowania poprzez założone w 1865 Towarzystwo Rolnicze Ziemi Malborskiej oraz corocznie zwoływane w Toruniu sejmiki gospodarcze. Współzałożyciel i udziałowiec Banku Kredytowego Donimirski-Kalkstein-Łyskowski i Spółka w Toruniu. Instytucja ta zajmowała się przede wszystkim kredytowaniem zagrożonych gospodarstw rolnych, a z czasem stała się bankiem centralnym dla ogółu banków ludowych na Pomorzu.

Zaangażował się także w walkę narodowowyzwoleńczą udzielając szerokiej pomocy powstańcom styczniowym.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. B. Haunfelder, K.E. Pollmann, Reichstag des Norddeutschen Bundes 1867–1870, Düsseldorf 1989, s. 394.