The Golden Gate Quartet

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
The Golden Gate Quartet
ilustracja
Rok założenia 1934
Pochodzenie Stany Zjednoczone
Gatunek gospel, negro spirituals, jazz, swing, pop tradycyjny
Skład
Clyde Wright, Paul Brembly, Frank Davis, Anthony Gordon
Strona internetowa

The Golden Gate Quartet to jedna z najpopularniejszych grup wokalnych wykonujących głównie gospel i negro spirituals, ale także jazz, swing, czy pop tradycyjny. Największą popularność osiągnęła w USA i Europie Zachodniej.

The Golden Gate Quartet został założony w 1934 w Norfolk (Wirginia). Członkami byli A.C. "Eddie" Griffin, Henry Owens, Willie Johnson, Robert "Peg" Ford, ale współpracowali z grupą od początku mieli także Orlandus Wilson i Clyde Riddick, śpiewali w grupie, dlatego też uznawani są za jej członków.

Początkowo grupa śpiewała na przedstawieniach, w kościołach lub na ulicach Norfolk. Dopiero w 1937 dostali możliwość nagrania własnych płyt dla Victor (RCA Records). Wtedy w składzie grupy byli Orlandus Wilson, Henry Owens, Willie Johnson, William Langford. Ich pierwszym historycznym nagraniem był "Gospel Train". W kolejnych sesjach zrealizowali mnóstwo nagrań i zaczęli zdobywać popularność. W 1940 roku nagrali piosenki z Leadbellym. W tym roku Williama Langforda zastąpił Clyde Riddick i ponownie został w grupie na stałe przez 55 lat do odejścia w 1995. W latach 40. były drobne zmiany członków w grupie. W 1947 nagrali sesję, która stała się popularna m.in. piosenką "Joshua Fit The Battle Of Jericho", która znajduje się na każdym The Best Of i obowiązkowo śpiewana na koncertach. Willie Johnson odchodzi w 1947 do grupy The Jubilares, a Henry Owens w 1950. W 1954 grupa przenosi się do Paryża, gdzie przebywa do dziś i tam nagrywa. W tym samym roku do grupy przystępuje ważny w historii członek Clyde Wright. Rok później dochodzi kolejny ważny członek Caleb Ginyard. Grupa wtedy przeżywała okres swojej świetności. Śpiewając standardowy gospel w swingowym stylu grupa zyskała dużą popularność w Europie Zachodniej. Bardzo dużo w tym czasie koncertowali w Europie i na świecie. Grupa raz odwiedziła Polskę w 1965. Zagrała w Hotelu Europejskim w Warszawie. W roku 1971 nastąpiła zmiana. Odeszli Caleb Ginyard i Clyde Wright, a na ich miejsce przyszli Calvin Williams i Paul Brembly (wnuk brata Orlandusa Wilsona). W latach 70. nagrali bardzo dużo albumów, część przyjęta ciepło lecz pod koniec lat 70. przez osłabiony budżet i przez nagrywanie w niskiej jakości studiach popularność ich osłabła i nie była już taka jak w dawnych czasach. W 1984 odszedł Calvin Williams i na jego wrócił ponownie Clyde Wright. W 1986 nagrali album "Only You" z piosenką grupy The Platters o tytule jak album "Only You". Album został ciepło przyjęty. Skład grupy Orlandus Wilson, Clyde Riddick, Clyde Wright i Paul Brembly ponownie intensywnie koncertowała i pracowała nad kolejnymi albumami. W 1995 odszedł Clyde Riddick, umarł w 1999, Orlandus Wilson zmarł w 1998 będąc do końca w grupie. Po kilku latach zmian członków obecnie w skład grupy wchodzą Clyde Wright, Paul Brembly, Frank Davis (od 1995) i Anthony Gordon (od 2006).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]