The Golden Gate Quartet

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
The Golden Gate Quartet
ilustracja
Inne nazwy Golden Gate Jubilee Quartet
Rok założenia 1934
Pochodzenie Norfolk (Wirginia), Stany Zjednoczone
Gatunek gospel, negro spirituals, jazz, swing, pop tradycyjny
Skład
Clyde Wright, Paul Brembly, Frank Davis, Anthony Gordon
Byli członkowie
Willie Johnson
Henry Owens
Robert Ford
A.C. Griffin
William Landford
Orlandus Wilson
Clyde Riddick
Cliff Givens
Alton Bradley
Orville Brooks
Eugene Mumford
Franck Todd
Caleb Ginyard, Jr.
Calvin Williams
Clyde Wright
Richard Phillips
Strona internetowa

The Golden Gate Quartet − grupa wokalna wykonująca głównie gospel i negro spirituals, jazz, swing oraz pop tradycyjny. Największą popularność zespół osiągnął w USA i Europie Zachodniej.

Kwartet został założony w 1934 r. w Norfolk (Wirginia). Ówcześnie w skład grupy wchodzili A.C. "Eddie" Griffin, Henry Owens, Willie Johnson oraz Robert "Peg" Ford. Od początku z zespołem współpracowali także Orlandus Wilson i Clyde Riddick, dlatego też uznawani są za jego członków.

Początki[edytuj | edytuj kod]

Początkowo grupa śpiewała na przedstawieniach, w kościołach lub na ulicach Norfolk. Dopiero w 1937 r. dostali możliwość nagrania własnych płyt dla wytwórni Victor (RCA Records). Ich pierwszym historycznym nagraniem był utwór "Gospel Train". W kolejnych sesjach zrealizowali wystarczająco dużo nagrań, aby dzięki nim zacząć zdobywać popularność. W 1940 r. nagrali piosenki z Leadbellym. W tym samym roku Williama Langforda zastąpił Clyde Riddick i został w grupie na stałe przez kolejne 55 lat do odejścia w 1995 r. W 1947 r. nagrali sesję, która stała się popularna za sprawą piosenki "Joshua Fit The Battle Of Jericho". W 1947 r. Willie Johnson odszedł do grupy The Jubilares. Trzy lata później zespół opuścił Henry Owens.

Dalsza kariera[edytuj | edytuj kod]

W 1954 r. zespół przeniósł się do Paryża, gdzie przebywa do dziś i tam nagrywa. W tym samym roku szeregi grupy zasilił ważny w historii The Golden Gate Quartet członek − Clyde Wright. Rok później do zespołu dołączył kolejny wokalista, Caleb Ginyard. To właśnie wtedy grupa przeżywała okres swojej świetności. Śpiewając standardowy gospel w swingowym stylu The Golden Gate Quartet zyskał dużą popularność w Europie Zachodniej. Grupa po raz pierwszy odwiedziła Polskę w 1965 r., dając koncert w Hotelu Europejskim w Warszawie.

W roku 1971 r. nastąpiła zmiana − z grupy odeszli Caleb Ginyard i Clyde Wright, a na ich miejsce przyjęto Calvina Williamsa i Paula Brembly'ego (wnuka brata Orlandusa Wilsona). Z nagranych w latach 70. albumów część została przyjęta ciepło, lecz pod koniec tego okresu przez osłabiony budżet i nagrywanie w niskiej jakości studiach ich popularność osłabła i nie była już taka jak we wcześniejszych latach. W 1984 r. z grupy odszedł Calvin Williams i na jego miejsce wrócił ponownie Clyde Wright. W 1986 roku nagrali album "Only You" z piosenką grupy The Platters o tym samym tytule. Po kilku latach zmian personalnych, obecnie w skład grupy wchodzą Clyde Wright, Paul Brembly, Frank Davis (od 1995) i Anthony Gordon (od 2006).

W 2018 r. grupa po raz kolejny odwiedziła Polskę. Zespół zagrał przed polską publicznością w Krakowie[1].

Skład zespołu (1934−2010)[edytuj | edytuj kod]


Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Wydarzenia - The Golden Gate Quartet, goout.net [dostęp 2019-01-17].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]